Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr suwakowy dziwne oznaczenie

31 Sie 2011 23:32 2392 9
  • Poziom 15  
    Witam. Muszę pilnie wymienić potencjometr suwakowy PITCH w jednym z moich odtwarzaczy Gemini iCDJ. Z tym że ma on jakieś dziwne oznaczenia:

464F 10KBM2

Rozumiem tyle : 10KB czyli chyba chodzi o 10kom logarytmiczny. Ale o co chodzi z tym 464F i M2 na końcu oznaczenia ?

Bardzo proszę o pomoc ponieważ zbliża się impreza do zagrania a ja mam jeden player bez PITCHu...

Wymiary tego potencjometru to 128mm x 16mm x 6,5mm.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Bronek.
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Buster1994 napisał:
    10KB czyli chyba chodzi o 10kom logarytmiczny.

Jeśli sprzęt z importu to B = liniowy.
    Upewnij się omomierzem - pomierz rezystancję od położenia środkowego do obu końców ścieżki.

Buster1994 napisał:
    bliża się impreza do zagrania a ja mam jeden player bez PITCHu...

Ja tam wiele imprez zagrałem a pitch to służył tylko do ustawienia w gramofonie właściwych obrotów, teraz te sprawy kwarc załatwia ;)
  • TermoPasty.pl
  • Admin grupy audio
    Buster1994 napisał:
    Z tym że ma on jakieś dziwne oznaczenia:

464F 10KBM2

Nie dziwne - całkiem normalne oznaczenia.
    10KB - 10kom liniowy, M2 oznacza iż jest to potencjometr stereofoniczny. 464F - pewnie jakieś oznaczenie modelu potencjometru (coś jak part number).

Buster1994 napisał:
    Bardzo proszę o pomoc ponieważ zbliża się impreza do zagrania a ja mam jeden player bez PITCHu...

Wymiary tego potencjometru to 128mm x 16mm x 6,5mm.

Powodzenia w zakupie :D U mnie leżą ze trzy miksery i sterownik do świateł z podobnymi, egzotycznymi potencjometrami. Oprócz wymiarów zewnętrznych ważna jest też długość i kształt wodzika oraz niekiedy rozstaw wyprowadzeń. Ja do swoich sprzętów znalazłem potencjometry, problem w tym, że minimalny zakup to 500szt.
  • Poziom 15  
    jdubowski napisał:

Ja tam wiele imprez zagrałem a pitch to służył tylko do ustawienia w gramofonie właściwych obrotów, teraz te sprawy kwarc załatwia ;)

Jak to kwarc ? :)

Nie no myślę że jak to jest 10kom liniowy stereo to go znajdę ponieważ już kilka takich widziałem na internecie i wcale nie trzeba 500 sztuk :P z tym że cena to od 20zł wzwyż :)

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam ! :)
  • Admin grupy audio
    Buster1994 napisał:
    już kilka takich widziałem na internecie i wcale nie trzeba 500 sztuk

Ja wiem, że takich, a raczej podobnych jest pełno. Ale trzeba wziąć pod uwagę takie parametry jak np. długość wodzika. Jak będzie za krótki, to nie nałożysz nasadki i nie będziesz miał jak regulować. Jak będzie za długi, to nasadka będzie wystawała. I kilka innych szczegółów mechanicznych o których zapominasz :)
  • Poziom 15  
    z za długim zawsze można sobie poradzić :P ale o jakich innych szczegółach mechanicznych mówisz ?
  • Admin grupy audio
    Kolego, weź sobie przykładowy PDF potencjometru:
    http://www.meditronik.com.pl/doc/plus/alpsrs60_ch_rs_1.pdf
    I zobacz ile masz wariantów wykonania tego samego potencjometru.

Poza tym już sam potencjometr suwakowy 10k liniowy stereo 100mm, jest dość nietypowy. Stereofonicznych logarytmicznych jest pełno, z liniowymi gorzej. Zobacz w tym sklepie na samym dole:
    http://www.meditronik.com.pl/el/c3005.htm
    Cytat:
    Potencjometr suwakowy stereo -podwójny - Charakterystyka liniowa: B(1B)
    (...)
    PMRSA0N1219T-B103-ALPS
    Termin wykonania przy zamówieniu 100 sztuk to 17 tygodni Minimum do dostawy 100 sztuk, czasem udaje się kupić 10

W tym sklepie coś masz, ale na zdjęciu jest inny, a w dokumentacji inny i w końcu nie wiadomo jak jest naprawdę:
    http://www.trim-pot.com.pl/produkty.php?id_kategoria=178
  • Poziom 15  
    Co dziwne. Potencjometr przy pomiarach zdaje się że powinien działać. Ścieżki ma ogólnie jak nowe, jeszcze dodatkowo konserwowałem preparatem KONTAKT PR. Nigdzie na ścieżkach nie widać przerwań a jednak po przełożeniu potencjometru z działającego CD player działa nadal dobrze. Więc wygląda to na ewidentną winę potencjometra (a ten wygląda na dobry). już nie wiem co mam myśleć na ten temat... Faktycznie trudne to do kupienia cholernie . :/
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Buster1994 napisał:
    otencjometr przy pomiarach zdaje się że powinien działać. Ścieżki ma ogólnie jak nowe, jeszcze dodatkowo konserwowałem preparatem KONTAKT PR.

Normalne. Na mierniku zawsze będzie dobrze, ponieważ czas odświeżania pomiaru jest dość długi. Ścieżka musiałaby mieć fizyczną przerwę. Wystarczy jednak, że na ścieżce oporowej (lub prędzej ślizgaczu) będzie minimalne zanieczyszczenie i już odtwarzacz może zacząć wariować. Omomierz tego może nie wyłapać, wszystko zależy od prądu jaki płynie przez potencjometr w czasie pomiaru i od rozdzielczości pomiaru.
    Jeśli ścieżka oporowa nie jest zjechana, to proponuję rozłożyć potencjometr, dokładnie wyczyścić np. patyczkiem do uszu, przesmarować kontaktem PR i powinno działać.
    Jeśli ścieżka oporowa jest uszkodzona, to pozostaje wymiana na nowy i niestety najprawdopodobniej w serwisie. Dla serwisu nie stanowi problemu zamówienie 100 sztuk, bo im zejdzie. Dla Ciebie tak, bo do końca życia nie zużyjesz - zostaje handel, ale na tym i tak będziesz stratny.
  • Poziom 15  
    rozłożyłem, wyczyściłem, przesmarowałem i nic... Czyli jakimś cudem ścieżka się uszkodziła... Nic innego mi nie pozostaje tylko serwis. W takim razie dziękuję za odpowiedzi klikam pomógł i zamykam temat...

Pozdrawiam