Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miniwieża Philips fw-p75 - CD nie reaguje

varrol 01 Sep 2011 09:34 2846 7
    varrol
    Level 11  
    Wczoraj zabrałem się za naprawę miniwieży - naprawę to mocno powiedziane - po prostu trzeba było wyczyścić cały napęd, przesmarować itp. No i wszystko poszło ładnie - wieża zaczęła znowu czytać CD, ładnie przerzucała płyty, więc zacząłem ją skręcać z powrotem.

No i teraz problem - jak już przykręciłem napęd i założyłem zaślepkę tacki postanowiłem ją sprawdzić ponownie - no i niestety już nie działała. Objawy są takie:
    - po włączeniu CD pojawia się napis Reading, ale płyty nie próbuje odczytać, nie kręci się, co najwyżej laser wędruje do jednej, albo do drugiej krawędzi (ale też nie zawsze) i zaczyna przeskakiwać (jakby czujnik nie łapał, że już doszedł do końca)
    - CD nie reaguje na naciskanie przycisków do sterowania - nie wysuwa się tacka, nie kręci - jedynie na wyświetlaczu pojawia się nazwa wywoływanej funkcji (np. "Open" po naciśnięciu przycisku otwierania kieszeni)
    - laser czasem zaświeci, ale też nie zawsze

Co zrobiłem:
    - pomyślałem, że musiałem jakąś tasiemkę naruszyć - powyciągałem wszystkie, przeczyściłem i zmontowałem ponownie - to samo
    - sprawdziłem czujnik przy mechanizmie lasera, czy może nie łączy jak laser dochodzi do krawędzi (z tym, że nie zawsze jest z tym problem)
    - sprawdziłem tasiemki (te które ruszałem), czy nie ma przerwy na ścieżkach
    - sprawdziłem czujniki położenia tacki i kasetki z laserem (czy dobrze je ułożyłem)

Ale boję się, że padł jakiś układ na płytce - tylko tego już nie sprawdzę. Może przegapiłem coś oczywistego - co jeszcze można sprawdzić.
    varrol
    Level 11  
    Jeszcze jet jedna opcja - kupić bliźniaczy model, uszkodzony za niewielkie pieniądze i przełożyć mechanizm/płytkę.

Miałbym prośbę jeżeli ktoś wie jakie modele są identyczne w budowie - choćby zewnętrznej, to niech poda - ja znalazłem narazie model o prawie identycznej obudowie FW-C55.
    dzimi
    Moderator
    Sprawdź ponownie sposób złożenia całości mechanizmu. Możliwe że jest nieprawidłowo złożony, skręcony. Jeśli tasiemki są sprawdzone, chyba nie zamieniełeś tasiemek miejscami?
    varrol
    Level 11  
    Spróbuję go jeszcze raz rozebrać i dokładnie złożyć.

Mam jednak nowy symptom - uruchomiłem wieżę po kilku dniach jak była wyłączona i wszystko zaczęło normalnie działać - był tylko problem z otwarciem tacki, ale to pasek się ślizgał. Trochę pomogłem z otwarciem i po tym jak tacka wyjechała wszystko wróciło do poprzedniego stanu - to znaczy braku reakcji i wędrującego lasera.

Wygląda to trochę tak jakby był problem z czujnikiem położenia tacki - niestety mechanizm jest tak skonstruowany, że ciężko mi określić gdzie on w ogóle jest.
    dzimi
    Moderator
    Czujnik położenia tacki znajduje się na mechaniżmie przesuwania się tacki. Niestety musisz ponownie rozłożyć cd, łącznie z wyjęciem tacki - i wtedy sprawdź krańcówki.
    varrol
    Level 11  
    Rozebrałem całość jeszcze raz - czujniki położenia talerza z dyskami są w tacce - sprawdziłem oba i działają.

Zastanawia mnie to, że CD przestało reagować po obróceniu tacki.

Słyszałem, że ponoć trzeba odpowiednio ustawić cały mechanizm tacki, żeby się wieża uruchomiła. Jeśli to nie to, to zostaje jeszcze uszkodzony jakiś układ...
    dzimi
    Moderator
    Dobrze słyszałeś, z tym że chodzi o ustawienie mechanizmu na tzw. znacznikach. Spróbuj znaleźć na zębatkach mechanizmu takowe, ustawić je a następnie wsunąć tackę. Ewentualnie poszukaj schematu ustawienia znaczników.