Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki dysk sieciowy do niedużej firmy

PiotrWawaNet 01 Sep 2011 10:55 2729 8
    PiotrWawaNet
    Level 13  
    Poszukuję pomocy w wyborze dysku sieciowego do niedużej firmy - ok. 15 komputerów. Obecnie sytuacja wygląda tak, że na jednym komputerze jest udostępniony folder i pozostałe komputery korzystają z niego - komputer na którym jest folder działa na Windows 7 natomiast większość komputerów w firmie to Xp i pojawiają się różnego rodzaju problemy z łącznością ;)
    Stąd więc pomysł na niedrogi dysk sieciowy (nie serwer plików bo to za duże koszta i niepotrzebne zamieszanie). - co myślicie o WD My Book Live 1TB 10/100/1000 MB/s Black (http://www.komputronik.pl/product/113032/Laptopy/Akcesoria_do_laptopow_i_netbookow/WD_My_Book_Live_1TB_10-100-1000_MB-s_Black.html) - czy sprostał by on niedużym wymaganiom? Czy dyski sieciowe tego rodzaju mają jakieś ograniczenie co do ilości połączeń? Taki dysk chcielibyśmy podłączyć pod switcha przy pomocy którego rozdzielany jest internet na komputery.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
    hermes-80
    Level 43  
    Synology Disk Station DS110 - jak już wydawać tyle kasy to ze sprawdzonej stajni.
    Link
    PiotrWawaNet
    Level 13  
    hermes-80 no tak tylko, ze ten co podałeś kosztuje ok. 700zł. a ten co ja podałem max. 500zł. a mniej więcej taki właśnie mamy budżet :)
    Czy ogólnie takie dyski sieciowe mają jakieś ograniczenia co do ilości korzystających w jednej chwili użytkowników?
    krzanik
    Level 14  
    Witam
    A ja bym się zastanowił ile będą warte dane trzymane na tym dysku??
    Jeśli będą to dane firmowe które są dość ważne to na pewno wybrałbym dysk sieciowy z macierzą RAID 1 (mirroring - dwa dyski pracujące równolegle).
    Bo na pewno będzie szkoda potem wydawać pieniądze na odzyskiwanie danych.
    Pozdrawiam
    hermes-80
    Level 43  
    Gdzie ty kupujesz sprzęt ;) ??
    Nokaut
    Skąpiec

Z macierzą to dobre rozwiązanie backupowe ale to już trzeba dopłacić.

Quote:
    Czy ogólnie takie dyski sieciowe mają jakieś ograniczenia co do ilości korzystających w jednej chwili użytkowników?

Nie mają ;) - to nie winzgroza, a najczęściej siedzą tam FW oparte na linuxie.
    PiotrWawaNet
    Level 13  
    krzanik wrote:
    Witam
    A ja bym się zastanowił ile będą warte dane trzymane na tym dysku??
    Jeśli będą to dane firmowe które są dość ważne to na pewno wybrałbym dysk sieciowy z macierzą RAID 1 (mirroring - dwa dyski pracujące równolegle).
    Bo na pewno będzie szkoda potem wydawać pieniądze na odzyskiwanie danych.
    Pozdrawiam

Nie mieliśmy odpukać nigdy problemu z padem dysku w komputerze na którym jest udostępniony folder więc mam nadzieję, że teraz tez tak będzie :) ale oczywiście będziemy regularnie wykonywać kopię plików na dysk usb :)

hermes-80 wrote:
    Gdzie ty kupujesz sprzęt ;) ??
    Nokaut
    Skąpiec

W http://www.nokaut.pl/szukaj/DS110j.html jest podana cena powyżej 500zł. ale za samą obudowę a za wersję z dyskiem 1TB trzeba dać już min. 700zł. :)
    hermes-80
    Level 43  
    A widzisz nie przyjrzałem się dokładnie - zwracam honor do kieszeni.

Sprawa z NAS-ami rozbija się o to co w nim siedzi najważniejsze to CPU (MHZ) i pamięć RAM - od tego zależy w dużej mierze transfer z dysku i na.
    PiotrWawaNet
    Level 13  
    hermes-80, nie ma problemu :) co mógłbyś innego polecić, bo ten Synology jest kuszący ale koszta dość wysokie - potrzebne jest coś tańszego :)
    hermes-80
    Level 43  
    Nie wiem - nie chce czarować z fusów bo nie mam doświadczenia z NAS-ami ale wiem, że Synology to ceniony towar nie tylko ze względu na hardware ale i za FW.

Myślę, ze to co zaproponowałeś spełni swoja role ale warto przyjrzeć sie temu co w nim siedzi (CPU, RAM) i jakie osiąga transfery po sieci bo to, że ma 1GB LAN to nic nie znaczy ;) .