Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy 1,1 kW - uszkodzony wyłącznik odśrodkowy?

01 Wrz 2011 11:10 8085 6
  • Poziom 8  
    Witam mam kłopot z silnikiem jednofazowym 1,1kw a mianowicie w trakcie pracy zatrzymał się bez obciążenia i tylko burczał, tak jakby chciał startować i coś mu nie daje. Już raz tak miałem trzy miesiące temu i facet w warsztacie robił coś przy sprzęgle odśrodkowym (chyba się to tak nazywa)Silnik jednofazowy 1,1 kW - uszkodzony wyłącznik odśrodkowy?
    A mam pytanie czy te nity mają być jednakowej wysokości bo wygląda że jeden jest starty? cz ma być taki mały pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Tak wygląda nie używany wyłącznik:
    Silnik jednofazowy 1,1 kW - uszkodzony wyłącznik odśrodkowy?
    Tobie chyba chodzi o ten trzeci nit po lewej stronie na Twoim zdjęciu ?
    To jest tylko nit od styku który jest skierowany w dół.
    Jeśli silnik buczy to przyczyn może być kilka:
    1. zablokowany wał silnika.
    2. Uszkodzony wyłącznik odśrodkowy ( przerwa )
    3. Uszkodzony kondensator.
    4. Uszkodzone uzwojenie, uzwojenia.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 8  
    a to na zdjęciu to wyłącznik odśrodkowy?, a gdzie mógłby być uszkodzenie?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Tak, na zdjęciu jest wyłącznik odśrodkowy ( część stała ), część współpracująca z nią na wirniku to część tzw. ruchoma, która gdy silnik nie pracuje naciska na dwa wielkie nity w części stałej zwierając jednocześnie styk. Do tego styku dochodzą dwa kable.
    Sprawdzenie styku - weź omomierz, włącz na zakres 200om, podłącz do wyprowadzonych przewodów, naciśnij równomiernie na dwa wielkie nity ( zewrzyj w ten sposób styk ) omomierz powinien pokazać 0,00om jęsli nic nie pokaże trzeba wyczyścić styki, jeśli są trochę zabrudzone można to zrobić pilniczkiem do paznokci. Powierzchnie styków powinny być płaskie, powinny przylegać całymi powierzchniami do siebie.
  • Poziom 34  
    wertyytrew napisał:
    mam kłopot z silnikiem jednofazowym 1,1kw a mianowicie w trakcie pracy zatrzymał się bez obciążenia i tylko burczał, tak jakby chciał startować i coś mu nie daje.

Jeżeli w trakcie pracy bez obciążenia silnik się zatrzymał to nie jest wina wyłącznika odśrodkowego, chyba że rozpadła się część ruchoma wyłącznika i jego elementy mechanicznie zablokowały wirnik. Ewentualnie uszkodzone uzwojenie.
    Pozdrawiam. Krzysiek
  • Poziom 19  
    Sprawdź czy łożyska nie mają luzu w tarczach łożyskowych, bo wirnik może ocierać się o stojan lub nawet się do niego ''przykleić''
  • Poziom 9  
    Taki wyłącznik można kupić w sklepie "SIL-NIK" w Tarnowie kosztuje 56,oo zł
    podaje numer 14 6244 307.
    Pozdrawiam :D