Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapoznanie się ze sterownikami PLC różnych marek

Rogalica 01 Wrz 2011 11:48 3103 21
  • #1 01 Wrz 2011 11:48
    Rogalica
    Poziom 13  

Witam.
    Jestem świeżo po studiach i chciałbym zająć się w wolnych chwilach programowaniem sterowników PLC. Na studiach miałem styczność tylko z S7 200. Wiem, że jest hiszpański symulator do tego sterownika, Win CC można pobrać na 60 dni lub 100 uruchomień.
    Czy w ten sposób można się też zaznajomić z innymi sterownikami?
    Czy w Step 7 jest np wbudowany jakiś symulator?
    Jak wygląda sprawa ze sterownikami innych firm?
    Czy możecie mi coś doradzić?
    Znalazłem w internecie kilka projektów do zrobienia na PLC, czy macie może jakieś inne, z którymi mógł się zmierzyć?

Powód dla którego to robię to fakt, że chciałbym kiedyś pracować przy programowaniu sterowników PLC, niestety odbiłem się kilka razy na rozmowie od ściany z napisem: brak doświadczenia i chciałbym właśnie chociaż w taki sposób to nadrobić.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Tomek

• #2 02 Wrz 2011 09:13
    2010712
    Poziom 17  

Tak, wsimatic manger jest symulator,którym można smiało się bawić.

pzdr

• #3 02 Wrz 2011 10:15
    Rogalica
    Poziom 13  

Tzn wsimatic menager to symulator w Step 7?

• #4 02 Wrz 2011 11:19
    adamac2
    Spec od PLC

Step 7 to element Simatic Managera, a symulator to PLCSIM.

Polecam darmowego Codesysa (sterowniki Wago, Beckhoff, ABB i inne), zawiera on w sobie symulator.

• #5 02 Wrz 2011 11:43
    tomblack
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o Siemensa to poszukaj na necie instalki może być trialowa: Step7 darmowa na 14 dni, WinCC flexible darmowa na 30 dni do tego PLCSIM`a znajdziesz na chomiku i możesz tworzyć proste projekty. Jeśli poznasz dość dobrze język LAD (bo w nim jest większość projektów). To oprogramowania sterowników innych firm bardzo szybko się nauczysz.

• #6 02 Wrz 2011 12:51
    315-2DP
    Poziom 17  

Rogalica napisał:

Jeśli mówisz o Step7 dla S7-300/400 to jest pakiet o nazwie PLCSim. Jest to symulator tych sterowników. Jeśli masz Step7 Professional to powinien być instalowany razem z całym Step7.

Instalki do tych programów jak poszukasz to znajdziesz.

Dodano po 3 [minuty]:

adamac2 napisał:
    Polecam darmowego Codesysa (sterowniki Wago, Beckhoff, ABB i inne), zawiera on w sobie symulator.

A ja nie polecam. Na świecie Siemens i Allan Bradley mają ok. 70-80% rynku. Znając te sterowniki łatwiej znajdziesz pracę, bo po prostu na taką wiedzę jest więcej klientów.

• #7 02 Wrz 2011 13:15
    adamac2
    Spec od PLC

315-2DP napisał:
    Rogalica napisał:

Jeśli mówisz o Step7 dla S7-300/400 to jest pakiet o nazwie PLCSim. Jest to symulator tych sterowników. Jeśli masz Step7 Professional to powinien być instalowany razem z całym Step7.

Instalki do tych programów jak poszukasz to znajdziesz.

Dodano po 3 [minuty]:

adamac2 napisał:

A ja nie polecam. Na świecie Siemens i Allan Bradley mają ok. 70-80% rynku. Znając te sterowniki łatwiej znajdziesz pracę, bo po prostu na taką wiedzę jest więcej klientów.

Hmm ... oczywiście masz rację (chodź z cyframi troche przesadziłeś bo jeżeli się nie mylę to jest jakieś 40%).
    Ale Codesys jest bardzo przyjazny jeśli chodzi o naukę samego programowania dla początkujących.

• #8 02 Wrz 2011 14:48
    315-2DP
    Poziom 17  

adamac2 napisał:

Hmm ... oczywiście masz rację (chodź z cyframi troche przesadziłeś bo jeżeli się nie mylę to jest jakieś 40%).
    Ale Codesys jest bardzo przyjazny jeśli chodzi o naukę samego programowania dla początkujących.

Oto dane z Control Engineering na temat najczęściej wybieranych/stosowanych sterowników PLC w Polsce.
    http://www.controlengineering.pl/no_cache/men....html?tx_ttnews[backPid]=978&cHash=bda680608e

Proszę rzucić uwagę na wykres nr 4.

• #9 02 Wrz 2011 15:59
    jestam
    Specjalista Automatyk

315-2DP napisał:
    Proszę rzucić uwagę na wykres nr 4.

Wykres jest zatytułowany "Najchętniej wybierane marki sterowników PLC przez użytkowników". W 2011 w Polsce "najchętniej wybierany" przez 76% "użytkowników" jest Siemens. Jak to się ma do liczby zainstalowanych urządzeń (w roku 2011 i w ciągu ostatnich x lat), nie wiemy.

Biorąc pod uwagę, że (cytat z tego samego źródła) "Z informacji zebranych od użytkowników wynika, że 51% z nich nie jest przywiązanych do jednej marki sterowników programowalnych." I dalej "Pozostali respondenci są przywiązani do jednej marki, ponieważ mają zunifikowane wyposażenie, narzucone standardy lub nie chcą inwestować w szkolenia i przepisywanie programów. " Inne przyczyny są na dalszych miejscach.

Jak dla mnie, z przytoczonych danych nijak nie wynika, że:
    315-2DP napisał:
    Na świecie Siemens i Allan Bradley mają ok. 70-80% rynku.

315-2DP napisał:
    Znając te sterowniki łatwiej znajdziesz pracę, bo po prostu na taką wiedzę jest więcej klientów.

Klientów jest więcej, to prawda, ale jednocześnie jest znacznie większa podaż doświadczonych pracowników.

Rada dla autora wątku: poćwicz na obu platformach - S7 i CodeSys :) A później na każdej innej do jakiej dasz radę znaleźć symulator.

• #10 02 Wrz 2011 21:39
    lefik
    Poziom 12  

Siemens Europa a AB Stany Zjednoczone. Nie ma co się czarowac u nas także znacząco przewodzi Siemens. Załapiesz Siemensa to z resztą typu :Omron Mithubishi AB nie będziesz miał problemów. W Polskich firmach większośc maszyn sprowadzana jest z niemiec, włoch a tam Codesysa nie spotkałem. Pisze z punktu utrzymania ruchu

• #11 02 Wrz 2011 21:52
    adamac2
    Spec od PLC

Jeśli chodzi o sprowadzane maszyny z włoch to znaczny udział ma również Omron oraz Mitsubishi.

Co do załapania Siemensa a rzutowania na resztę, to nie jest to takie oczywiste gdyż Siemens z swoją niemiecką filozofią bardzo odbiega od sterowników AB, GE czy też Omrona (chodź w TIA Portal się już to coraz bardziej zmienia, tzn. wyciągnięto na wierzch, rzeczy które już były).

A póżniej zdarzają się podwykonawcy z wielkim doświadczem tylko i wyłącznie w Siemensie, co szukają bloków DB w CLX (AB) :).

Dodano po 34 [sekundy]:

lefik napisał:
    Siemens Europa a AB Stany Zjednoczone. Nie ma co się czarowac u nas także znacząco przewodzi Siemens. Załapiesz Siemensa to z resztą typu :Omron Mithubishi AB nie będziesz miał problemów. W Polskich firmach większośc maszyn sprowadzana jest z niemiec, włoch a tam Codesysa nie spotkałem. Pisze z punktu utrzymania ruchu

AB to również Japonia.

• #12 03 Wrz 2011 10:44
    Rogalica
    Poziom 13  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, póki co próbuję znaleźć STEP 7 i czekam na link aktywacyjny z codesys.
    A znacie może jakąś dobrą literaturę gdzie będę mógł znaleźć jakieś projekty do wykonania na PLC?
    Dzięki i pozdrawiam
    Tomek

Dodano po 53 [minuty]:

Rozumiem, że Windows 7 x64 to raczej kiepski pomysł, żeby zainstalować STEP 7. Odpaliłem instalkę w trybie zgodności z XP ale i tak podczas instalacji błąd wyskoczył.

• #13 03 Wrz 2011 23:48
    jestam
    Specjalista Automatyk

Zobacz tutaj

"Windows 7 Ultimate Professional and Enterprise (standard installation).
    STEP 7 V5.5+SP1 is required for the Windows 7 64-bit version.
    STEP 7 V5.5+SP1 is required for Windows 7+SP1."

Jeśli masz Windows 7 Home Premium, to być może pomoże ten opis. Piszę "być może", bo tamten post dotyczy XP Home.

• #14 05 Wrz 2011 08:15
    Rogalica
    Poziom 13  

Dzięki, mam Windows 7 Professional i spróbuje w domu z SP1.

A jeszcze jedno pytanie:
    jak duża jest różnica między programowaniem S7 200 i czegoś większego jak 300 czy 400?
    Pozdrawiam

• #15 05 Wrz 2011 08:31
    315-2DP
    Poziom 17  

Rogalica napisał:
    Dzięki, mam Windows 7 Professional i spróbuje w domu z SP1.

A jeszcze jedno pytanie:
    jak duża jest różnica między programowaniem S7 200 i czegoś większego jak 300 czy 400?
    Pozdrawiam

W skrócie duża. S7-200 to całkiem inna platforma, niż S7-300/400. Nawet soft do programowania jest inny. Dla S7-200 będzie to Step7 MicroWin, a dla S7-300/400 Step7 lub TIA Portal.

• #16 05 Wrz 2011 09:02
    Rogalica
    Poziom 13  

Wiem, że jest inny program. Ale chodzi mi o strukturę pisanego programu.

• #17 05 Wrz 2011 09:19
    lefik
    Poziom 12  

s7-200 to sterownik AB w opakowaniu Siemensa. 300/400 to już ich produkt:)

• #18 05 Wrz 2011 10:44
    315-2DP
    Poziom 17  

Rogalica napisał:
    Wiem, że jest inny program. Ale chodzi mi o strukturę pisanego programu.

W LAD są "mniej więcej podobne" jak zresztą każdy PLC, ale np. ST jest już zupełnie inny.

• #19 05 Wrz 2011 10:48
    Rogalica
    Poziom 13  

Dziękuję, tak mi się wydawało, że LAD jest zbliżony, ST póki co nie ogarniam ale na wszystko przyjdzie czas.

• #20 05 Wrz 2011 20:37
    nocturnalsc
    Poziom 2  

Ja polecam oprogramowanie narzędziowe CONCEPT (jest symulator ) - sterowniki Schneider Electric.

• #21 05 Wrz 2011 21:11
    EMEA Gateway
    Poziom 11  

Zajrzyj na stronę Link. Jest tam narzędzie do kompleksowego prgramowania systemów PLC wraz z symulatorem dowolnej struktury, nawet wielosterownikowej. Możesz skorzystać także ze szkolenia Link, które na hasło "Elektroda" odbędziesz bezpłatnie.

• #22 06 Wrz 2011 09:18
    Rogalica
    Poziom 13  

Dziękuję bardzo wszystkim.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME