Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie transformatora DPS-400

01 Wrz 2011 18:07 2825 8
  • Poziom 15  
    Witam, Panowie mam problem z podłączeniem tego transformatora. Schemat spawarki znajduje się pod adresem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2580400#2580400
    Otóż na schemacie przełącznik P1 ma 36 wyprowadzeń, natomiast w rzeczywistości ma ich tylko 24. Moje pytanie brzmi: Pod które zaciski należy podłączyć przewody fazowe, aby uruchomić transformator? Z tego co zdążyłem pomierzyć i zauważyć to kręcąc przełącznikiem P1 zwieramy kolejno przewody uzwojenia pierwotnego 7-13-19 na pierwszym zakresie, 8-14-20 na drugim itd. Drugi przełącznik także zwiera ze sobą przewody uzwojenia. Pozdrawiam i liczę na pomoc. Z góry dziękuję.
  • Poziom 39  
    Przełącznik P2 zwiera uzwojenie w gwiazdę, natomiast do wyłącznika P1 przyłącza się zasilanie (U,V,W)- tam gdzie widoczne są mostki łączące dla trzech faz- dla trzech cewek.
    Zasilanie podane jest na kolejne odczepy licząc od początku cewki, a końce (odczepy od końca) są łączone w gwiazdę na wyłączniku P2.
    W ten sposób realizowana jest regulacja zgrubna i dokładna.
    Ilość wyprowadzeń (odczepów) nie ma większego znaczenia, gdyż idea połączenia i regulacji jest taka sama.
    Jeśli dalej nie jesteś pewien, to zrób zdjęcie wyłączników od strony mostków :)
  • Poziom 15  
    Witam ponownie. Problem polega na tym, że na schemacie P1 ma 36 wyprowadzeń, a w spawarce tylko 24 oraz numeracja jest zupełnie inna. Zgadzają się tylko numery na przewodach uzwojenia pierwotnego. Nie wiem na które zaciski P1 podłączyć 3 fazy z sieci. Przesyłam zdjęcia P1, na jednym czerwonymi liniami zaznaczyłem mostki, gdyby nie było widać. Zrobiłem także zdjęcie nowego przełącznika od strony mostków

Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400

Pozdrawiam Przemek
  • Poziom 39  
    Dobrze, teraz zrób zdjęcie tego P2 :)
  • Poziom 15  
    Proszę bardzo :)
    Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400 Podłączenie transformatora DPS-400
  • Poziom 39  
    W tym przypadku zasilanie powinno być przyłączone do przełącznika P2. Są na nim trzy grupy mostków- pod każdą z grup należy przyłączyć jedna z "fazę". To będzie regulacja zgrubna.

1,3,5,7 To Pierwsza grupa- L1
    9,11,13,15 Druga grupa- L2
    17,19,21,23 Trzecia grupa- L3
  • Poziom 15  
    Ok, jutro to sprawdzę. Pozdrawiam
    Edit: Czyli w tym przypadku w gwiazdę łączy P1?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Na to wygląda. Ten P2 możesz jeszcze sprawdzić jak zwiera na każdym z zakresów- po przełączeniu ma zwierać tylko jeden rząd styków na każdej z grup. Np:
    Pierwszy zakres:
    3 i 4
    11 i 12
    19 i 20
    Drugi zakres:
    7 i 8
    15 i 16
    23 i 24
  • Poziom 15  
    Ok sprawa załatwiona, jest błąd na schemacie, fazy powinny być podłączone do P2, a nie P1, wielkie dzięki kolego Akrzy. Pozdrawiam