Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini centrala telefoniczna - albo jakiś inny pomysl?

czarnyblack 01 Sep 2011 18:34 2856 15
Relpol
    czarnyblack
    Level 15  
    Witam.
    Sprawa wygląda następująco.
    Mieszkam w bloku i zaraz pode mną mieszka moja babcia.
    W celu zmniejszenia opląt za telefon zlikwidowaliśmy jej numer (i tak mało korzystała) i został tylko nasz. Obecnie dwie słuchawki są podłączone pod jedną bazę.
    Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż jak ktoś dzwoni do mnie to babcia automatycznie odbiera i jest problem.
    Da się jakoś sprytnie zrobić, żeby najpierw dzwoniło do mnie, wtedy ja bym przełączał ewentualnie kogoś do babci?
    A gdybym nie odebrał to po 5 sygnałach zaczęło by dzwonić u babci?
    Najlepiej jak najtańszym kosztem...
  • Relpol
    zybex
    Helpful for users
    Piszesz, że dwie słuchawki są podłączone pod jedną bazę. Wniosek z tego, że nic nie wymyślisz, bo jeżeli jest takie rozwiązanie, to musiałbyś mieć o tym napisane w instrukcji telefonu. Gdybyś natomiast dał babci inny telefon (przewodowy lub bezprzewodowy) i podciągnął jej kabelek do swojego mieszkania, to można by było coś wykombinować.
  • Relpol
    bulba1
    Level 24  
    Zależy od bazy - rozumiem,ze jest to dect
    W niektórych można zrobić dzwonienie liniowe.
    czarnyblack
    Level 15  
    zybex wrote:
    Piszesz, że dwie słuchawki są podłączone pod jedną bazę. Wniosek z tego, że nic nie wymyślisz, bo jeżeli jest takie rozwiązanie, to musiałbyś mieć o tym napisane w instrukcji telefonu. Gdybyś natomiast dał babci inny telefon (przewodowy lub bezprzewodowy) i podciągnął jej kabelek do swojego mieszkania, to można by było coś wykombinować.
    To bez problemu moge tak zrobic, a co wtedy proponujesz?

Quote:
    Zależy od bazy - rozumiem,ze jest to dect
    W niektórych można zrobić dzwonienie liniowe.

A na czym polega dzwonienie liniowe? Dodam, ze sluchawki sa podlaczone pod Gigaset A140 z czego jedna to sluchawka od Gigaset 4010 comfort (posiadam tez od niej baze).
    zybex
    Helpful for users
    czarnyblack wrote:
    zybex wrote:
    To bez problemu moge tak zrobic, a co wtedy proponujesz?.

Przed kilkunastu laty ktoś dał mi za zadanie zrobić takie urządzenie do telefonu, że gdy ktoś nie odbiera w pierwszym telefonie (dom) to po ustalonym czasie (np. około 10 - 15 sekund, zacznie dzwonić drugi aparat (warsztat-garaż). Fakt, że u ciebie jest inny przypadek, ale można to spróbować podobnie rozwiązać.
    User removed account
    User removed account  
    zybex
    Helpful for users
    Swój projekt zrealizowałem nie używając żadnego układu scalonego. Były to proste układy czasowe na bodajże dwóch tranzystorach. Po co komu mikrokontroler czy inne układy? Przecież tu nie jest wymagana szczególna dokładność. Chodzi tylko o przekazanie połączenia.
    Jedak ten mój układ nie zda tu egzaminu, bo co będzie, gdy autor odbierze telefon, a okaże się, że to połączenie jest skierowane do babci? Najprościej będzie, gdy powie dzwoniącemu żeby zadzwonił ponownie. Jednak to są już dodatkowe koszty za połączenie.
    Niemal idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie aparatu sekretarsko-dyrektorskiego, jednak lepiej aby był to dowolne aparaty (w tym bezprzewodowe).
    Zakup centralki niby jest dobrym pomysłem, ale jak to się ma do warunków z operatorem?

czarnyblack wrote:
    Da sie jakos sprytnie zrobic, zeby najpierw dzwonilo do mnie, wtedy ja bym przelaczal ewentualnie kogos do babci? A gdybym nie odebral to po 5 sygnalach zaczelo by dzwonic u babci? Najlepiej jak najtanszym kosztem...

Gdybyś do babci dał przewód 4 żyłowy, to byłyby wolne żyły do powiadomienia, żeby podniosła słuchawkę. Musiałbyś tylko ją wcześniej "przeszkolić".
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    zybex
    Helpful for users
    R-MIK wrote:

zybex wrote:

Zakup centralki niby jest dobrym pomysłem, ale jak to się ma do warunków z operatorem?

O jakie warunki chodzi?

Chodzi o to, czy można sobie przyłączyć centralkę telefoniczną zamiast aparatu końcowego i nie informować o tym operatora? Wydaje mi się, że za centralkę jest większy abonament. Być może się mylę.

Centralka byłaby idealnym rozwiązaniem. Po wybraniu numeru abonenta usłyszelibyśmy komunikat, aby wybrać numer wewnętrzny, co rozwiązałoby problem.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    zybex
    Helpful for users
    R-MIK wrote:

Mylisz się. Kiedys trzeba było zgłosic ten fakt, TPSA "sprawdzała" poprawność podłączenia (w praktyce homologację), robiła pomiary. Teraz juz sie tego nie praktykuje.

Nie wiemy czy autor tematu ma akurat telefon w TPSA.

R-MIK wrote:
    Lepszym rozwiazaniem sa nr MSN na ISDN

Taka była moja pierwsza myśl, ale nie chciałem autorowi tematu "mieszać" w głowie.
    czarnyblack
    Level 15  
    Calkiem ciekawym rozwiazaniem wydaje sie byc centralka, w ktorej dzwoniacy wybieralby numer abonenta do ktorego chce sie dodzwonic. Mozna gdzies to kupic? Jakie to sa koszta?

Quote:

R-MIK napisał:

Mylisz się. Kiedys trzeba było zgłosic ten fakt, TPSA "sprawdzała" poprawność podłączenia (w praktyce homologację), robiła pomiary. Teraz juz sie tego nie praktykuje.

Nie wiemy czy autor tematu ma akurat telefon w TPSA.

Tak, telefon mam w TPSA.
  • Helpful post
    zybex
    Helpful for users
    Centrala abonencka najprostsza kosztuje (używana kilkadziesiąt złotych). Trzeba szukać na allegro lub nawet tu na Elektrodzie. Można założyć wątek, że się właśnie takiej szuka.
    Na allegro w tej chwili nie ma takich, bo sprawdziłem.
    czarnyblack
    Level 15  
    Ok. Dzieki wielkie za odpowiedzi panowie, daje "Pomogl" i zabieram sie za szukanie.