Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GeForce 7300GT- niemożność zainstalowania sterowników

Viperer 01 Wrz 2011 20:45 3267 27
  • #1 01 Wrz 2011 20:45
    Viperer
    Poziom 9  

Witam.
    Doszła do mnie ostatnio karta graficzna GF7300Gt.
    Podłączyłem ją, odpalam komputer i instaluję sterowniki.
    Sterowniki się zainstalowały- resetuje komputer.
    I tu zaczyna się problem. Logo Windowsa, a potem miga dioda monitora.
    Na sterownikach ze strony Gigabyte'a dioda już zaczyna migać podczas instalacji..
    Dziś sprawdziłem u kolegi kartę- normalnie wszystko się instaluje, nawet Wiedźmin 2 odpala (niemiłosiernie tnie).
    Reszta specyfikacji kompa:
    mobo- Gigabyte GA945GZM-S2
    512mb RAM
    Celeron 1.6(malpa)2.0
    Fortron 400W
    Sam nie wiem o co może chodzić..
    Może dlatego, że zasilacz mam 20pin, a na mobo jest 20+4?
    Jednak nie wydaje mi się, że to miałoby wpływ na kartę.
    btw, robiłem już format.

0 27
  • #2 01 Wrz 2011 20:55
    Razor509
    Poziom 27  

Skoro u kolegi działa, to problem leży u Ciebie. Napisz jaki ma sprzęt Twój kolega, łącznie z zasilaczem.

0
  • #3 01 Wrz 2011 21:11
    Viperer
    Poziom 9  

Nie jestem pewien co do mobo, ale na pewno jakiś Gigabyte Micro Atx.
    Pentium Dual Core e5300,
    2x2GB ddr2 ram
    Samsung 500gb
    Zasilacz to jakiś Fortron (nówka, ma go może miesiąc, dysk tak samo).
    No i to raczej nie będzie przydatna informacja- GeForce 9800GT

0
  • #4 01 Wrz 2011 21:16
    Razor509
    Poziom 27  

Zasilacz kolegi ma wtyczkę 20 + 4? Jeżeli tak, to możesz go wziąść do siebie i sprawdzić (najprostsza metoda jak nie masz miernika). Wprawdzie karta nie jest prądożerna, ale może powodować niestabilność i niekoniecznie tu musi chodzić o samą kartę.

0
  • #5 01 Wrz 2011 21:22
    Viperer
    Poziom 9  

Problem w tym, że większość kolegów mieszka dość daleko i raczej nie mam jak sprawdzić na innym zasilaczu.. Kurczę, a jakieś 2tyg. temu sprzedałem właśnie zasilacz 20+4 Akygi (syf jakich mało..) Jest jakiś inny sposób? Ten zasilacz właśnie niedawno zmieniałem, bo chciałem pobawić się w OC, a nie zwróciłem uwagi, że tam jest tylko 20pin ;/

0
  • #6 01 Wrz 2011 21:24
    Razor509
    Poziom 27  

Jedynie miernikiem jesteś w stanie wykonać dokładny pomiar napięć.

0
  • #7 01 Wrz 2011 21:29
    Viperer
    Poziom 9  

Posiadam miernik, mógłbyś napisać dokładniej jak to zrobić?
    Elektryk/elektronik ze mnie słaby.

0
  • #9 01 Wrz 2011 22:02
    Viperer
    Poziom 9  

To tak:
    +12V - 11.83V
    +3.3V - 3.32V
    +5V - 5.15V
    +12V1 - 11.85V
    Jak dla mnie napięcia są ok (wg tabelki na dole strony...)
    W takim razie o co chodzi?

0
  • #10 01 Wrz 2011 22:17
    Razor509
    Poziom 27  

Na czas testów możesz "odkręcić" procesor, a najlepiej przywrócić fabryczne ustawienia BIOSu. Napięcia nie są jakieś najgorsze, chociaż te na 12V mogłyby być lepsze. Jeszcze należy brać pod uwagę, że takie testy przeprowadza się pod obciążeniem i wtedy poszczególne wartości mogą się zmienić. Do tego dochodzi jeszcze jakość samego miernika, który może pokazywać różne cuda, jeżeli mowa o takim najtańszym "made in china".
    Możesz podać jeszcze informację o posiadanym systemie operacyjnym oraz wersji sterowników, które instalujesz. Napisz też jaki system posiada Twój kolega i jak wyglądały dokładnie te testy u niego. Próbowałeś instalować jakieś sterowniki ze strony Nvidii czy tylko te Gigabyte?
    PS Żeby wykluczyć ten zasilacz na 200%, jednak pożyczyłbym ten mocniejszy z 24 pinową wtyczką.
    //edit
    To jest Twoja płyta główna?
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-945gzm-s2_21
    Jeżeli tak to ja tam widzę wtyczkę 20 + 4 + 4 w sekcji CPU, a Ty mówisz że masz tylko 20 pin.

0
  • #11 01 Wrz 2011 22:26
    Viperer
    Poziom 9  

Miernik to jakiś UNI-T M890G (nie napisano gdzie wyprodukowano xd).
    System- hmm, na początku był to krojony przeze mnie XP sp3, lecz pomyślałem, że może coś ważnego usunąłem i wgrałem XP SP3.
    Próbowałem wgrać najnowsze dedykowane sterowniki od nVidii (280.26) i o dziwo instalacja dochodziła do końca, lecz po restarcie to samo.
    Z testami było tak:
    Kolega ma W7 64bit- sam sobie zainstalował stery, lecz wgrałem dla pewności te od Gigabyte (i tak jak pisałem, Wiedźmin 2 się odpalał, lecz dłuugo się ładował i baaardzo mulił).
    Lecz ta karta była także u drugiego kolegi na XP Sp3 (tak dla pewności) i sterowniki gigabyte'a i nVidii się normalnie zainstalowały...
    Edit: Mój Fortron ma wtyczkę 20 pin! Do płyty mam podłączone tylko te 20pin + 4 dla CPU.

0
  • #12 20 Wrz 2011 17:44
    Viperer
    Poziom 9  

Witam ponownie. Przez przypadek na Wiki znalazłem takie coś:
    "Konstrukcje ATX używały 20-pinowego łącza zasilania zlokalizowanego na płycie głównej. Nowsza specyfikacja zaleca używanie 24-pinowych łączy aby umożliwić zasilanie szyny PCI Express."
    Kupowanie nowego zasilacza raczej nie wchodzi w grę. Jakich kolorów są te dodatkowe "doczepiane" 4pin? Może dałoby się przerobić jakoś molex/floppy i podłączyć kabelkami? Albo odpowiednie kabelki z 20pin rozdzielić i podłączyć pod te 4pin?
    ew. takie coś normalnie zadziała:
    http://allegro.pl/przejsciowka-zasilania-atx20pin-na-atx24pin-16357-i1825417896.html
    ?

0
  • #13 20 Wrz 2011 21:23
    perlit
    Poziom 39  

Witam.
    Kup taką przejściówkę w sklepie z częściami komputerowymi i podłącz.

0
  • #14 20 Wrz 2011 21:28
    Viperer
    Poziom 9  

Pobawiłem się kabelkami- podłączyłem odpowiednio i dalej nie działa. Dodatkowo:
    "Więcej kabelków jest ze względu na większe zapotrzebowanie prądu dla złącza PCI-E x16 (max. 75W), rozłożenie obciążenia na więcej przewodów pozwala na większy prąd sumaryczny, dlatego przejściówka nie ma sensu, kable muszą iść z zasilacza bezpośrednio. "
    Chyba czeka mnie kolejna wymiana zasilacza..

0
  • #15 20 Wrz 2011 21:45
    perlit
    Poziom 39  

Cytat:
    Edit: Mój Fortron ma wtyczkę 20 pin! Do płyty mam podłączone tylko te 20pin + 4 dla CPU.

Przejściówkę podłącz do tej wtyczki zasilacza i do płyty głównej.

0
  • #16 20 Wrz 2011 21:56
    Viperer
    Poziom 9  

perlit, zobacz co zacytowałem wyżej.
    Bawiłem się kabelkami, co daje efekt jak przejściówka i nie działa ;)

0
  • #17 20 Wrz 2011 22:16
    perlit
    Poziom 39  

Szanowny Kolego.
    Twoja płyta wymaga zasilania wtyczką 24 pinową.
    Podałem Ci jak to uzyskać przy użyciu Twego zasilacza i odpowiedniej przejściówki w cenie kilku złotych.
    Sam napisałeś:

Cytat:
    Elektryk/elektronik ze mnie słaby.

Więc nie "baw się kabelkami", tylko skorzystaj z mej rady.
    Dopiero po prawidłowym podłączeniu zasilacza, można przejść do rozwiązania Twego problemu.

0
  • #18 20 Wrz 2011 22:35
    tomu5
    Poziom 15  

ja stawiam na odklejony układ graficzny , być może podczas transportu lub przy wkładaniu pękła kulka(i)

0
  • #19 20 Wrz 2011 22:42
    Viperer
    Poziom 9  

perlit- połączenie 4 kabli nie wymaga mega umiejętności ;)
    http://iv.pl/images/89885245288735144777.jpg
    tomu5- kiedy już nie raz pisałem, że sprawdzałem u dwóch kumpli na różnych Os'ach i wszystko działało...
    Wina siedzi ewidentnie w moim sprzęcie i najprawdopodobniej to zasilacz..

0
  • #20 20 Wrz 2011 23:18
    markopolos
    Poziom 10  

Witam
    A próbowałeś odpalić windę w trybie VGA (F8 podczas startowania systemu i wybierasz) i jak się wtedy odpaliła ? Może to wina trybu graficznego zbyt wysokiego dla monitora.

0
  • #21 21 Wrz 2011 08:44
    tomu5
    Poziom 15  

w takim razie spróbuj podłączyć inną kartę i zobacz czy da się wgrać sterowniki, wystarczy byle jaka z układem nVidia, i napisz czy z tym trybem VGA się udało

Dodano po 1 [minuty]:

PS. napisz też co się stało z poprzednią kartą ? albo inaczej dlaczego zmieniłeś kart ?

0
  • #22 21 Wrz 2011 11:39
    Viperer
    Poziom 9  

markopolos, to samo, dodatkowo podłączałem zamiast monitora plazmę panasonica i też to samo.
    tomu5, postaram się zdobyć jakaś na pci-e bez zasilania (nie mam 6pin w zasilaczu).
    Zmieniałem płytę główną. Na starej miałem AGP. Potem leciałem na zintegrowanej i kupiłem tą 7300..

0
  • #23 21 Wrz 2011 17:54
    tomu5
    Poziom 15  

ok, to czekam na twoją odpowiedz, i sprawdz jeszcze czy dobrze dopinasz kartę w gniazdo

0
  • #24 02 Paź 2011 10:35
    markopolos
    Poziom 10  

W takim razie obstawiałbym uszkodzenie karty - nie przestawia się na tryb graficzny i dlatego monitor nie dostaje sygnału. "Teoretycznie" może to być wina zasilacza, ale nie sądzę - tryb VGA nie zwiększa drastycznie poboru mocy.

0
  • #25 02 Paź 2011 17:20
    Viperer
    Poziom 9  

OMG!
    markopolos, przeczytałeś chociaż pierwszy post?

0
  • #26 25 Gru 2011 12:38
    Viperer
    Poziom 9  

Zmontowałem sobie nową płytę główną- Asus P5GC-VM (szału ni ma, tym bardziej, że też 945, ale ma już PCI-e x16, a nie jak tamten gigabyte x4. Wszystko ładnie, sterowniki się dobrze zainstalowały, lecz w grach, 3dmarku itp. komp się ścina.. Przegrzanie karty nie wchodzi w grę- zamontowałem na radiatorku wentylator z CPU- karta ma 35*, w stresie max 55*. Obniżałem nawet taktowanie rdzenia i pamięci- to samo.
    Testowałem na dwóch procesorach (Celeron 352 i 420, bez podkręcania), temperatury max- 60*.
    Ustawiałem różne taktowania pamięci- 400, 533, 677- też nic.
    No i ten nieszczęsny zasilacz- sprawdzałem na Delcie 350W- to samo.
    Sam nie wiem co może być przyczyną. Jakieś pomysły?

Przypominam kolejny raz, że grafika na innym komputerze działa...
    Jeszcze inne temperatury:
    dysk- 25*
    chip- 29*
    A i jeszcze jedno- wczoraj odpaliłem FurMarka i chodziło dobrze- nie zwiesił się. 3dmark ścina się na pierwszym teście. Crashday potrafi się ściąć nawet podczas ładowania gry.

0
  • #27 25 Gru 2011 22:50
    MadMac01
    Poziom 13  

Witam

Wyłącz grafę na płycie głównej. Aktualizacja biosa płyty też nie zaszkodzi.
    Zainstaluj system na zakupionej grafie pamiętając, aby w pierwszej
    kolejności zainstalować stery od chipsetu płyty głównej, później grafa
    i cała reszta.

Pozdrawiam

Ps. Oczywiście zakładam, że podłącznie prawidłowe zasiłki (bądź też
    jej wymianę) już skończyłeś. :wink:

0
  • #28 26 Gru 2011 16:46
    Viperer
    Poziom 9  

MadMac01 napisał:
    Wyłącz grafę na płycie głównej.

Nie ma opcji do całkowitego wyłączenia. Mam ustawione PCI-express/PCI
    MadMac01 napisał:
    Aktualizacja biosa płyty też nie zaszkodzi.

Nic nie dało. Dalej zwiechy.
    MadMac01 napisał:
    Zainstaluj system na zakupionej grafie pamiętając, aby w pierwszej
    kolejności zainstalować stery od chipsetu płyty głównej, później grafa
    i cała reszta.

Tak właśnie robiłem..

MadMac01 napisał:
    Ps. Oczywiście zakładam, że podłącznie prawidłowe zasiłki (bądź też
    jej wymianę) już skończyłeś.

Tego trochę nie rozumiem :D

Edit:
    ja pier.. sprawdziłem tą grafe u brata i nie hula.. Jego (9600) chodzi u mnie prawidłowo..
    Musiałem ją samemu uszkodzić, bo kiedyś sprawdzałem i działała. Co mogło paść? Chipset? W serwisie podejmą się naprawy? Czy lepiej od razu kupić coś lepszego, np. 8800gt?

0
  Szukaj w 5mln produktów