Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google oferuje wersję offline Gmaila, za niedługo także Google Docs

exti 01 Wrz 2011 22:42 3630 3
 • Google oferuje wersję offline Gmaila, za niedługo także Google DocsW przypadku czasowego braku dostępu do Internetu, użytkownicy Gmaila tracą dostęp do zarchiwizowanych wiadomości (o ile nie używają zewnętrznego klienta). Teraz, dzięki aplikacji Offline Google Gmail ulegnie to zmianie. Aplikacja dostępna jest jednak tylko jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Można ją pobrać ze strony Chrome Web Store. Po zainstalowaniu, pobiera ona systematycznie zawartość skrzynki e-mailowej na dysk lokalny, więc jeśli będziemy potrzebowali sprawdzić coś w naszej historii korespondencji w sytuacji braku połączenia z siecią, wszystkie dane znajdziemy na naszym dysku.

  Wygląd aplikacji przypomina bardziej Microsoft Outlook niż standardowego Gmaila, co może wskazywać na nasilające się współzawodnictwo z gigantem z Redmond. W tym celu Google uruchamia także wersję offline usługi Google Docs, która bardziej bezpośrednio zagrozi pakietowi Office, ponieważ zasadniczo będzie działać jak oprogramowanie biurowe, a nie tylko internetowe, oparte na chmurze narzędzie.

  Google już wcześniej eksperymentowało z dostępem do treści internetowych w trybie offline. Polegało to na tworzeniu lokalnych kopii odwiedzanych stron. Gdy użytkownik bez połączenia z Internetem próbował wejść na taką stronę, zamiast komunikatu o błędzie wyświetlała mu się ostatnia zapisana kopia. Projekt nazywał się Google Gears, jednak nigdy nie wystartował na dobre.

  Źródło:
  http://www.tgdaily.com/software-brief/58223-google-offers-offline-gmail

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 111, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  proprocek
  Poziom 15  
  Gears był potrzebny do kilku innych rzeczy - nie tylko wersji offline.
 • #3
  quniq
  Poziom 21  
  Co za piękna hipokryzja. Wszyscy się pchają w tą całą chmurę, ale koniec końców i tak pojawiają się aplikacje desktopowe. Pytanie nasuwa się samo: gdzie tu konsekwencja? Czyżby chmura nie była taka wspaniała i wszechmocna? A może po prostu trzeba wyciągnąć więcej poufnych bitów z dysków twardych użytkowników? Nie rozumiem polityki korporacji i mam nadzieję nigdy się w nie nie zagłębiać...

  exti napisał:
  [img]Wygląd aplikacji przypomina bardziej Microsoft Outlook niż standardowego Gmaila, co może wskazywać na nasilające się współzawodnictwo z gigantem z Redmond.


  [sarkazm]Tak! Chcesz walczyć z konkurencją? Zerżnij od nich wygląd produktów! [/sarkazm]
  To to jest już dla mnie w ogóle nielogiczne...

  Czy ja jestem ograniczony?
 • #4
  szawel2
  Poziom 12  
  quniq napisał:
  Wszyscy się pchają w tą całą chmurę, ale koniec końców i tak pojawiają się aplikacje desktopowe.


  Też mi się wydaje, że chmura to trochę zbyt śmiałe założenie na obecne czasy. Przy obecnych kosztach i, przede wszystkim, jakości mobilnego dostępu do Internetu nie jest to ani wygodne ani nazbyt funkcjonalne. Do tego ludzie przyzwyczajeni są do pracy offline i zmienia się to dość powoli. Pewnie za kilka lat, gdy już będziemy permanentnie podłączeni do sieci na sto sposobów szerokopasmowymi redundantnymi łączami, chmura będzie działać tak jak powinna.
  A co do prywatności... niedługo pozostanie tylko hasłem w encyklopediach ;)