Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik/Wyłącznik z opóźnieniem na NE555

Tranceman 02 Wrz 2011 22:46 4631 3
  • #1 02 Wrz 2011 22:46
    Tranceman
    Poziom 12  

Witam
    Po dość długim czasie i przy pomocy kolegi google zaprojektowałem do własnych potrzeb włącznik/wyłącznik z opóźnieniem.

Według mnie układ powinien działać bez problemów, ale ja raczej z elektroniki cienki jestem wiec pomyślałem ze podzielę sie projektem i może ktoś podpowie mi o potencjalnych błędach albo potencjalnych problemach przy użytkowaniu układu.

Opis układu;
    Układ ma załączyć sie z zadanym opóźnieniem (kombinacja R6 i C1) po chwilowym naciśnięciu i zwolnieniu stycznika S1 a wyłączyć natychmiastowo przy pomocy S2.
    Układ NE555 wyzwalany jest stanem wysokim przy pomocy T3 na czas wynikający z kombinacji C3 i R4 - czas ten musi być w tym przypadku równy bądź większy od czasu wynikającego z kombinacji R6 i C1 umożliwiając naładowanie C1 do 0.7V i załączenie układu. Po naciśnięciu S2 układ wyłącza sie bezzwłocznie. Równolegle do C1 zastosowałem R8 który ma za zadanie rozładowanie owego kondensatora co zapobiega niemożności wyłączenia układu przez naciśnięcie S2 na krótki okres czasu. Czasy ne555 i opóźnienie R6-C1 sa rzędu milisekund (takie potrzebuje) ale można ustawić dowolne. Opis niezbyt piękny ale mam nadzieje zrozumiały.

Włącznik/Wyłącznik z opóźnieniem na NE555

Wszelkie uwagi i wskazówki bardzo mile widziane.

Z góry dziękuję.
    Jakub

0 3
  • #2 03 Wrz 2011 14:23
    Nibh
    Poziom 8  

Gdyby kolega opisał do czego ma to być było by nam łatwiej pomóc.
    Domyślam się, że kolega chce aby po kliknięciu jakiegoś przycisku dany układ ( np. dioda) sie zapaliła i świeciła przez określony czas?
    Jeśli tak to nic prostszego wystarczy aplikacja monostabilna na układzie NE 555.
    Czas jak kolega doskonale wie obliczamy ze wzoru.
    Wracając do schematu, który tu zamieściłeś:
    - Jest źle narysowany stosujesz węzły tam gdzie ich brak.

Węzeł elektryczny – punkt obwodu elektrycznego z którego wychodzą co najmniej trzy przewody.

TRIGGER (2)- Jest to WEJŚCIE wyzwalające ( wejscie Komparatora nr 2). Spadek napięcia na tym wejściu poniżej 1/3 napięcia zasilającego powoduje wyzwolenie układu. Gdy układ zostaje wyzwolony natychmiast na wyjściu OUT (3) pojawia sie stan wysoki, który jest utrzymywany, aż napięcie na THRESHOLD przekroczy 2/3 napięcia zasilania.

Kolega cos też pisał o natychmiastowym podaniu na OUT stan 0.

RESET (4) - jest to wyjście zerowania, jesli zewrzemy 4 "nogę" do masy następuje zawieszenie wszelkich funkcji układu a na wyjściu OUT (3) pojawia się stan 0 ( niski).

Mam nadzieję, że pomogłem
    Pozdrawiam Sebastian

0
  • #3 04 Wrz 2011 19:12
    TomaszKro
    Poziom 13  

Układ właściwie może działać, ale badzo mi się nie podoba. Nie osiągnie się w nim zbyt dużych czasów opóźnienia (mała rezystancja R6), oraz dużej dokładności. W podanym układzie stała czasowa R6*C1 wynosi 1ms, a z uwagi na niskie napięcie włączenia czas opóźnienia będzie jeszcze mniejszy.
    Radziłbym zastosować inny układ. Układ realizujące powyższe zadanie można zbudować na dwóch układach 555 eliminując z układu tranzystory T2 i T3.

0
  • #4 04 Wrz 2011 21:24
    Nibh
    Poziom 8  

TomaszKro napisał:
    Układ właściwie może działać, ale badzo mi się nie podoba. Nie osiągnie się w nim zbyt dużych czasów opóźnienia (mała rezystancja R6), oraz dużej dokładności. W podanym układzie stała czasowa R6*C1 wynosi 1ms, a z uwagi na niskie napięcie włączenia czas opóźnienia będzie jeszcze mniejszy.
    Radziłbym zastosować inny układ. Układ realizujące powyższe zadanie można zbudować na dwóch układach 555 eliminując z układu tranzystory T2 i T3.

Kolego jak układ może działać jeśli autor projektu napisał w 1 poście : "Układ NE555 wyzwalany jest stanem wysokim" Te zdanie jest kompletną bzdurą. Proszę zapoznać się z mym poprzednim postem.

0