Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer i 2 głośniki a kolorofony - podłączenie i ustawienie

Watchbuyer 02 Wrz 2011 23:06 2811 6
  • #1 02 Wrz 2011 23:06
    Watchbuyer
    Poziom 12  

Witam,

zakupiłem wieżę LG XD-123, która oprócz dwóch głośników posiada także dodatkowy subwoofer. Mój poprzedni sprzęt JVC miał tylko 2 głośniki, które były sprzężone z kolorofonami. Chciałbym teraz te kolorofony podpiąć pod nową wieżę. Nie jestem tylko pewien do końca, jak należy to zrobić. W starym układzie na wyjściu z wieży do każdego z głośników dodany był zewnętrzny rozgałęźnik, a z niego wychodziły dwa przewody - jeden na głośnik, a drugi na kolorofon. Obecność subwoofera w nowym zestawie troszkę komplikuje jednak sprawę. Znalazłem jeden ciekawy wątek na Elektrodzie, ale tam jest tylko mowa o połączeniu samego subwoofera z kolorofonem, a nic jak zgrać z nimi całe nagłośnienie, a to ostatnie właśnie mnie interesuje. Jak zatem sądzicie, czy lepiej:

1. Kolorofony połączyć jak w starym układzie tylko pod zwykłe głośniki, a do subwoofera nie? Tylko czy będą działać niskie tony?
    2. Wyprowadzić przez rozgałęźnik dodatkowy sygnał z wyjścia do subwoofera i rozdzielić go na obydwa kolorofony, łącząc to z przewodami idącymi odpowiednio do głośnika lewego i prawego, tak jak na schemacie poniżej? Tylko czy takie połączenie da jakikolwiek efekt i czy nie spowoduje zakłóceń w pracy kolorofonów?

A skoro o subwooferze mowa, to mam przy okazji pytanie: jak należy go w końcu ustawić (z tyłu, z przodu, z boku przy ścianie)? Dodam, że subwoofer LG ma głośnik w prawym boku, a nie na froncie obudowy jak w tradycyjnych głośnikach.

Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

0 6
  • #2 03 Wrz 2011 00:30
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

A czy zwróciłeś uwagę, że przez te wszystkie rozgałęźniki masz połączone wszystkie wyjścia z wieży ze sobą? Tak na pewno NIE MOŻE być.

0
  • #3 03 Wrz 2011 01:00
    Watchbuyer
    Poziom 12  

LuckyDj napisał:
    A czy zwróciłeś uwagę, że przez te wszystkie rozgałęźniki masz połączone wszystkie wyjścia z wieży ze sobą? Tak na pewno NIE MOŻE być.

Słuszna uwaga. Dzięki.

Jak w takim układzie można całość połączyć? Poza tym czy nie mamy w tym przypadku do czynienia z dwoma typami rozgałęźników CINCH lub innych tj.

- 2 WEJŚCIA i 1 WYJŚCIE
    - 1 WEJŚCIE i 2 WYJŚCIA

To chyba ma znaczenie. Spotkałem się dla przykładu z przejściówkami, tyle że CINCH na EURO, które mają przełącznik i działają albo wyłącznie jako IN albo jako OUT.

0
  • #4 03 Wrz 2011 01:15
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Te "przejściówki" EURO - CHINCH działają na trochę innej zasadzie.
    Gniazda CHINCH są te same, ale piny w złączu EURO przełączane są przełącznikiem (raz połączone są AUDIO IN, a raz AUDIO OUT).

Spróbuj podłączyć kolorofony tak jak miałeś przy starej wieży.
    Jeśli nie będzie działać jak należy (brak reakcji na niskie tony) będziemy myśleć dalej ;) ale myślę, że lampy od niskich tonów powinny reagować.

0
  • #5 03 Wrz 2011 13:42
    Watchbuyer
    Poziom 12  

Cytat:
    Te "przejściówki" EURO - CHINCH działają na trochę innej zasadzie.
    Gniazda CHINCH są te same, ale piny w złączu EURO przełączane są przełącznikiem (raz połączone są AUDIO IN, a raz AUDIO OUT).

W sumie jeśliby się uprzeć, to można przed każde z wejść do 3 górnych rozgałęźników (przy kolorofonach i drugi od subwoofera) podpiąć zestawy połączonych ze sobą adapterów SCART-CINCH (jeden na męskie EURO, a drugi na żeńskie EURO) z odpowiednio ustawionymi przełącznikami IN i OUT. Wtedy teoretycznie chyba da się ustawić sygnał wyłącznie na Audio IN lub Audio OUT i nie doszłoby do połączenia wszystkich wyjść wieży ze sobą?

Cytat:
    Spróbuj podłączyć kolorofony tak jak miałeś przy starej wieży.
    Jeśli nie będzie działać jak należy (brak reakcji na niskie tony) będziemy myśleć dalej ;) ale myślę, że lampy od niskich tonów powinny reagować.

Jeżeli niskie tony będą działać jak w starym sprzęcie, to w ogóle nie ma problemu i prościej będzie nawet podpiąć tak jak było. Tak właśnie spróbuję. :)

Może po prostu powinno być docelowo tak, że subwoofer ma swój niezależny kolorofon - 1 lub 2-kanałowy dla tonów niskich, a głośniki 2 lub 3-kanałowe kolorofony dla tonów średnich i wysokich. Tylko ciężko takie zestawy gdzieś dostać - zwykle są połączone 3 lub 4-kanałowe z jednym wejściem.

0
  • #6 12 Wrz 2011 20:41
    Watchbuyer
    Poziom 12  

Podłączyłem kolorofony po staremu i działa bez problemu, więc problem subwoofera odpada.

Przy okazji - czy kolorofony mogą stać w pozycji pionowej? Fabrycznie mają stopki do ustawienia poziomego. Czy pozycja może mieć znaczenie?

0
  • #7 12 Wrz 2011 21:00
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Watchbuyer napisał:

Przy okazji - czy kolorofony mogą stać w pozycji pionowej? Fabrycznie mają stopki do ustawienia poziomego. Czy pozycja może mieć znaczenie?
    To jak stoi kolorofon, nie żadnego znaczenia.

0
  Szukaj w 5mln produktów