Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexus 4012 i nierówne kolory

davvidek 27 Lis 2004 16:57 1080 9
  • #1 27 Lis 2004 16:57
    davvidek
    Poziom 9  

Na początku zaznaczam, iż pierwszy raz w życiu naprawiam telewizor, dlatego proszę o wyrozumiałość... Otóż w moim Lexusie awarii uległ układ odchylania pionowego (podobno to częste). W takim razie wymieniłem TDA3653, wszystkie elektrolity współdziałające z tym scalakiem, oraz dwa elektrolity po stronie pierwotnej przetwornicy. Telewizor zaczął normalnie działać, lecz przypatrując się uważnie obrazowi można zauważyć, iż w gónej części ekranu obraz ma mniejsze nasycenie kolorów niż w dolnej (szczególnie jest to zauważalne dla barw czerwonych, pomarańczowych i żółtych). Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?? Z góry dziękuję za pomoc.

0 9
  • #2 27 Lis 2004 17:52
    J.Olszewski
    Poziom 13  

Należy rozmagnesować kineskop pętlą rozmagnesowującą.

0
  • #3 27 Lis 2004 20:16
    praktyk
    Poziom 23  

Po stronie wtórnej zasilacza,na napięciu +12V , są dwa elektrolity po 470uF-należy je wymienić.Powodzenia

0
  • #4 28 Lis 2004 01:12
    gazik23
    Poziom 13  

Jeżeli wymiana elek 470uf nie pomoże to podnieś trochę napięcie PR-kiem w zasilaczu

0
  • #5 28 Lis 2004 09:54
    SONIAK12
    Poziom 23  

Witam.
    Jest jeszcze jedna możliwość, której wcześniej mogłeś nie zauważyća mianowicie dolegliwość która często występuje w Sonym obsunięte cewki odchylania, lub podczas manewrów chassis sam je mogłeś delikatnie odciągnąć lub wyleciał klin spod cewek.
    Na szyjce kineskopu pod plastikiem często były naklejane plastry i z czasem pod wpływem temperatury klej z plasterka odpływał. Tylko bardzo ostrożnie z dokręcaniem cewek bo to szkło i zgnieść szyjkę to moment.
    Jeśli nie posiadasz generatora można to próbować ustawić na TXT.
    Ale najpierw należy dokładnie obejrzeć szyjke czy są ślady przesunięć i czy kosz z cekami trzyma się "porządnie".
    Pozdr. Soniak

0
  • #6 28 Lis 2004 21:37
    pwjot
    Poziom 17  

Podniesienie napięcia zasilania prawdopodobnie pomoże, ale główne napięcie 115 V powinno pozostać na 115V!!! Bo szlag trafi telewizor! Poswyższanie napięć w przetwornicy prowadzi do dalszych uszkodzeń.
    Nierówne nasycenie najprawdopodobniej spowodowane jest zbyt małą wydajnością napięcia 12 V, zasilającego dekoder PAL i matrycę RGB. Nierówny pobór prądu przez TDA 3653B skutkuje pofalowanym napięciem zasilającym dekoder i nierównym poziomem chrominancji. Dobrym, ale zbyt drogim, sposobem jest wymiana na trafopowielacz dający nieco wyższe napięcia na tym odczepie.
    Możesz najpierw spróbować wymienić C507, jeśli nie pomoże (u mnie nie pomogło) możesz zrobić dodatkowy stabilizator 12 V na 7812, podłączyć nóżkę 1 dodatkowego 7812 do plusa C 620 w zasilaczu i doprowadzić nowe napięcie 12 V do dekodera, odpiąwszy wcześniej zasilanie z IC 501. Ważne jest, aby TDA 3505, TDA 4650 dostawały czyste napięcie.
    Ma to tę wadę, że dekoder jest zasilany w stanie STAND-BY, ale naprawa jest tania.
    Kiedyś zrobiłem tak i TV działa już 5 lat.

0
  • #7 29 Lis 2004 23:24
    zając
    Poziom 15  

Zamień kondensator C309 330nF , dołączony do n 16 TDA4650 , na 22nF lub 33nF

0
  • #8 30 Lis 2004 14:34
    davvidek
    Poziom 9  

Wielkie dzięki, kupię elementy i zaraz sprawdzę. :)

0
  • #9 05 Gru 2004 18:27
    davvidek
    Poziom 9  

WITAM

Zmieniłem, jak mi radzono, elektrolity 470uF po stronie wtórnej zasilacza . Następnie sprawdziłem napięcie 115V i okazało się, że wynosi 105V, dlatego potencjometrem podniosłem je do zalecanego 115. Nie jestem pewien, czy to prawidłowy objaw, ale w stanie pracy napięcie wynosi ok 115V, ale w stanie STAND BY wynosi ono już około 123V? Czy to normalne? I jeszcze jedno... w stanie STAND BY z głośników słyszalny jest niewielki szum (nie dam głowy, czy wcześniej też on nie wystepował). Czy może to spowodować uszkodzenie telewizora?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

0
  • #10 05 Gru 2004 20:13
    zając
    Poziom 15  

To , że w STAND BY , napięcie z przetwornicy jest większe , jest to normalne , od tego nie popsuje się telewizor . Co z kolorami , czy są jednakowe na całym ekranie ? Sprawdziłeś C309 ?

0