Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne "wyłączanie się" laptopa

Pjoter001 03 Wrz 2011 19:23 1441 10
  • #1 03 Wrz 2011 19:23
    Pjoter001
    Poziom 7  

Na początku chciałbym podkreślić że mam pojęcie że podobne tematy były gdzieś poruszane ale mój problem jest jednak podobny a nie identyczny jak pozostałe.

Otóż mam od 3 lat lapka samsung NP-R510H i od jakiegoś czasu następuje mimowolne niczym nie wymuszone wyłączanie się pracy
    sprzętu, dziwne jest to że wyłącza się obraz jak by laptop nie miał zasilania, dysk przestaje pracować a wiatrak nadal działa a kontrolka zasilająca się świeci :|, więc nie jest to wina zasilania, nie jest to problem również zasilania z baterii.

Co jeszcze dziwne to to że częstotliwość kiedy to następuje jest nieregularna bo czasem siedzę 3 h i nic a dzień później po 20 min się to stanie.
    Nie może to być wina temperatury bo są one w normie 45 nawet do 70°C,MAX temp CPUID=85°C.
    Fakt wg "Speed fan" temperatury są za wysokie, ale jak odpalam grę która ma spore wymagania i laptop jest gorący ale "nic się nie dzieje".
    Najgorsze jest to że przypuszczam jakieś uszkodzenie mechaniczne,nie tylko ja korzystam z laptopa więc nei wiem może np mojej siostrze upadł nie wiem...
    Przedtem go rozkręcałem grubo wcześniej przed tym wyłączeniem i przedmuchiwałem, może przy tym uszkodziłem jakiś
    układ na płycie głównej ale nie wiem ;/...pół biedy jeżeli to jest dysk... ale nie wiem sam :( .

Co o tym myślicie, może są osoby które się zajmują serwisem i mieli podone awarie,
    czy można np przez jakieś oprogramowanie sprawdzić stan urządzeń i układów?, mam program AIDA64 ale on tylko identyfikueje sprzęt nic

więcej.

Proszę o waszą pomoc.

0 10
  • #2 03 Wrz 2011 19:28
    adamadi33
    Poziom 43  

Wygląda na to że przegrzewa się i zabezpieczenie wyłącza komputer.Przedmuchaj radiator i przeczyść wentylator.Sprawdź całe chłodzenie.

0
  • #3 03 Wrz 2011 19:31
    Pjoter001
    Poziom 7  

adamadi33 napisał:
    Wygląda na to że przegrzewa się i zabezpieczenie wyłącza komputer.Przedmuchaj radiator i przeczyść wentylator.Sprawdź całe chłodzenie.

Przegrzewa? już to zrobiłem był nieźle zakurzony ale dzisiaj znowu się to powtórzyło i to po zaledwie 20 min pracy a jak gram w coś to wentylator chodzi jak szalony, laptop jest b. ciepły i nic się nie dzieje. Kiedyś był gorący i nie wyłączał się.:|

0
  • #4 03 Wrz 2011 19:34
    lisek88_517
    Poziom 15  

Poszukaj ustawień temperatury w Biosie. Powinna tam być ustawiona temperatura po której procesor się wyłącza.

0
  • #5 03 Wrz 2011 19:37
    Pjoter001
    Poziom 7  

lisek88_517 napisał:
    Poszukaj ustawień temperatury w Biosie. Powinna tam być ustawiona temperatura po której procesor się wyłącza.

Mogę poszukać choć nie wiem w jakiej to będzie opcji, ale czy to rzeczywiście tempertura?, skoro przy dużo wyższych działał nadal...

0
  • #6 03 Wrz 2011 19:39
    lisek88_517
    Poziom 15  

Czy przy wyższych był nadal na bateryjnym? Być może są ustawione różne temperatury dla bateryjnego i sieciowego.

0
  • #7 03 Wrz 2011 19:41
    adamadi33
    Poziom 43  

Musisz dać na przegląd sprawdzenia chłodzenia, możliwe rozszczelnienie chłodzenia.Jeśli chłodzenie jest ok to wina będzie po stronie zasilania płyty głównej.

0
  • #8 03 Wrz 2011 20:20
    Pjoter001
    Poziom 7  

lisek88_517 napisał:
    Czy przy wyższych był nadal na bateryjnym? Być może są ustawione różne temperatury dla bateryjnego i sieciowego.

Tak zawsze chodził na sieci z włożoną baterią ale dopiero od wczoraj wyjąłem baterię i bez baterii chodził i dzisiaj znowu się wyłączył.
    aha, i fakt miałem odpalony filmik na yt i zgrywałem coś z pena więc trochę w sumie procek chodził i pamięć była obciążona, może to ma jakieś znaczenie.

Dodano po 4 [minuty]:

adamadi33 napisał:
    Musisz dać na przegląd sprawdzenia chłodzenia, możliwe rozszczelnienie chłodzenia.Jeśli chłodzenie jest ok to wina będzie po stronie zasilania płyty głównej.

Możliwe a co to znaczy rozszczelnienie chłodzenia?, cholera i wyszło moje rozkręcanie i czyszczenie:|, teraz pójde do serwisu i wyjdę na idiotę bo jeszcze zatrzask od panelu z klawy wyłamał i dwa plastikowe otwory na gwint odleciały, pomyślą że jestem jakimś kretynem co nie wie co robi i mi wcisną że pół sprzętu do wymiany :cry:

Dodano po 33 [minuty]:

A i jeszcze jedna sprawa, ostatnio wykryto trojany jakieś i usunąłem tylko znowu ostro surfowałem tu i ówdzie i choć mam zaporę sieciową to teraz zeskanowałem i wyszło mi że jest trojan-Trojan.Agent/Gen-FakeAlert. Ale kiedyś miałem pewnie różne infekcje czy to możę być przyczyna? wątpie.

0
  • #9 03 Wrz 2011 21:30
    bronekb
    Poziom 13  

na twoim miejscu bym sprawdziła pastę pod kartą i Prockiem Wyschła jak sadzę i raszta jak koledzy opisali lapek jest na 3 lata Robiny

0
  • #10 03 Wrz 2011 21:52
    adamadi33
    Poziom 43  

Chłodzenie składa się z rurki miedzianej doprowadzonej z podstawki do radiatora.
    Mogło dojść do rozszczelnienia tej właśnie rurki (heat pipe).

0
  • #11 13 Wrz 2011 20:13
    Pjoter001
    Poziom 7  

Witam, wiecie co, dałem znajomemu laptopa żeby obejrzał, ale nie miałem nadzieji na poprawę jego stanu, on sformatował dysk, zainstalował na nowo system i działa jak nowy.
    Bardzo dziwna sprawa, bo skoro to sprzęt to czemu format HDD cokolwiek zmienił, mi się wyłączał laptop jak linux szedł z płyty z odłączonym dyskiem, więc co ma dysk do rzeczy to nie wiem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo