Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford 5000 RDS E-O-N - węższe filtry - 110 kHz Murata - jaka impedancja filtrów?.

Artex3 03 Wrz 2011 19:48 1262 2
  • #1 03 Wrz 2011 19:48
    Artex3
    Poziom 11  

Witam!

Mam radio samochodowe Ford 5000 RDS E-O-N, podłączone w domu na zasilacz CB, transformatorowy i stabilizowany. Służy mi ono do DX. Póki co mam prowizoryczną antenę dipol zamknięty zwykły z krakowskiej firmy Dipol, na strychu, 5-8 metrów nad ziemią, bo różnie zamieszczam.
    Mam też kompresję (przejściówkę) 75 Ohm - 50 Ohm, więc strat sygnału nie ma.

Jednak chciałbym wmontować do tego radia węższe filtry, bo te fabryczne raczej są za szerokie do DX, choć są dobre jak na radio samochodowe.

I teraz pytanie:
    Czy filtry IF 110 kHz filmy Murata, te z eBay, które się przeważnie montuje w tunerach radiowych i odbiornikach przenośnych, nadają się do montażu w radiach samochodowych?
    Czy impedancja w radiach samochodowych jest taka sama jak w odbiornikach radiowych przenośnych i tych stacjonarnych?
    Bo wiem, że jak impedancja będzie zła, to stracę na selektywności.
    I wiem, że jak dam węższe niż powiedzmy 100-110 kHz, to nie będzie mi się wczytywać RDS, a dźwięk stanie się mniej zrozumiały.
    Także najlepsze 110 kHz! :)

Także proszę o odpowiedzi,
    Pozdrawiam,
    Artex3

0 2
  • #2 03 Wrz 2011 19:57
    Ireneo
    Poziom 40  

Artex3 napisał:

Jednak chciałbym wmontować do tego radia węższe filtry, bo te fabryczne raczej są za szerokie do DX

Raczej?Czyli co Tobie przeszkadza w tym radiu?

0
  • #3 03 Wrz 2011 20:13
    Artex3
    Poziom 11  

Ireneo napisał:

Raczej?Czyli co Tobie przeszkadza w tym radiu?

No to, że jest za szerokie pod względem selektywności jak do DX.
    Znam przypadki, że wmontowanie selektywniejszych filtrów IF - 110 kHz w stacjonarnych tunerach radiowych, tak, że wszystkie były po 110 kHz, owocowało bardzo dużą selektywnością, dzięki czemu dało odbierać się jeszcze dalsze DXy.

Przykład:
    Lekkie interferencje od bardzo silnej stacji radiowej w odległości 0.2 MHz od niej, co fabrycznie nie było osiągalne. I jeżeli 0.2 MHz wyżej od tej silnej stacji coś nadaje, to od razu przykrywa te interferencje.

Ale mój główny problem jest taki:
    Chcę wymienić filtry IF w tym radiu samochodowym na węższe - będą dobrej firmy Murata, a ich szerokość to będzie 110 kHz ale nie wiem, czy pod odlutowaniu fabrycznych filtrów, i po wmontowaniu tych 110 kHz, będzie zgadzać mi się impedancja filtrów.
    Bo jak impedancja filtrów nie będzie się zgadzać, to niestety, ale poniosę straty w selektywności.

Proszę nadal o rady na ten temat,
    Pozdrawiam,
    Artex3

0