Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon MP450 - rozwiązanie problemu z kodem U051

ysiulec 03 Wrz 2011 20:54 14414 2
    ysiulec
    Poziom 14  
    Ponieważ nie mogę pisać tematów w dziale diagnoza, napiszę rozwiązanie tutaj. Proszę przenieść temat do odpowiedniego działu.

Drukarka Canon MP450. Po pewnym czasie wyskakiwał błąd U051, informujący, że urządzenie nie może rozpoznać kartridży. Czyszczenie styków zarówno w karetce jak i kartridżach nie przynosiło spodziewanego skutku. Oto rozwiązanie tego problemu, chyba jedyne skuteczne - po nitce do kłębka rozgryzłem jak to działa:

1. Odłączamy drukarkę z sieci
    2. Trzymamy wciśnięty przycisk ON/OFF
    3. Podłączamy drukarkę do sieci nadal trzymając przycisk ON/OFF. Naciskamy dwa razy przycisk anuluj (czerwony okrąg i trójkąt), po czym puszczamy ON/OFF.
    4. Czekamy, aż karetka oraz wałki podające papier "uspokoją się". Na ekranie powinien pojawić się napis SFP TEST MODE.
    5. Zauważamy, że pomarańczowa dioda obok ON/OFF mruga 5 razy. Naciskamy przycisk "anuluj", dioda powinna przestać mrugać a na ekranie pod SFP TEST MODE pojawi się "Idle".
    6. Strzałką w prawo zmieniamy tryb na SHIPPING 3. Zatwierdzamy to przyciskiem ksero-kolor (odwrócony zielony kwadrat z pionową kreską w środku).
    7. Pojawia się napis "Without cleaning". Strzałką w prawo zmieniamy na "With cleaning" i ponownie naciskamy przycisk ksero-kolor. Zauważamy, że drukarka pobiera fragment kartki z podajnika, a później (może lub nie) wykonuje czyszczenie.
    8. Po zakończonym samo-czyszczeniu podnosimy klapę drukarki i wyciągamy oba kartridże. Zamykamy klapę.
    9. Wciskamy przycisk ON/OFF. W tym momencie zdarza się, że skaner przejeżdża do połowy. Drukarka wyłącza się.
    10. Włączamy drukarkę. Następnie wybieramy język polski. Pojawia się komunikat mniej więcej "Włóż kasety z atram.". Podnosimy klapę i wkładamy oba kartridże. Zamykamy klapę. Teraz uwaga, bo może to niektórych zmylić:
    11. Ponownie pojawia się błąd U051. Następnie trzymamy przycisk "anuluj" przez 5 sekund. Następnie naciskamy przycisk OK. Ponownie pojawia się komunikat "Włóż kasety z atram.". Podnosimy klapę na 2 sekundy i opuszczamy, bez wyjmowania tuszy. Widzimy komunikat "Trwa przetwarzanie, czekaj..." i w tym czasie drukarka wykonuje czyszczenie.
    12. Drukarka jest gotowa do pracy.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że to rozwiązanie się przyda. Wydaje się dziwne, ale jest skuteczne.
  • TermopastyTermopasty
    pawelzet
    Poziom 21  
    Owszem, komunikat błędu znika, ale przy próbie wydruku na monitorze i tak wyświetla, że nie może rozpoznać tuszy. A jeśli chodzi o urządzenie, to po odłączeniu kabla zasilającego i ponownym włączeniu błąd U051 powraca... :(
    ysiulec
    Poziom 14  
    Celem poradnika było przynajmniej uruchomić sprzęt, by na przykład móc korzystać z wbudowanego skanera.

Spróbuj proszę po uruchomieniu drukarki odczekać 1 minutę i wcisnąć klawisz "anuluj", czerwony mały. U mnie po wykonaniu całej tej procedury to wystarczało. :)