Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja lampy LED domowej roboty

Miadwel 04 Wrz 2011 03:37 8402 11
  • #1 04 Wrz 2011 03:37
    Miadwel
    Poziom 8  

Witam.
    Potrzebuję fachowej, w miarę możliwości, rady i opinii.
    Mianowicie chcę zmontować lampkę LED, która:
    1. emitowała by strumień światła porównywalny do żarówki 60-100W (710-1360 lm).
    2. świeciła by naokoło - 360 st.
    3. składała by się z 3-4 diod.
    4. całość miała by być zasilana żelowym akumulatorem (słyszałem, że są najlepsze do tego typu zastosowań).

Zastanawiam się czy do tego "wynalazku" zastosować diody power czy flux?
    W rozmowie sprzedawca sklepu elektronicznego doradzał, że najlepiej zdecydować się na diody 5W. Kosztują w granicach 20 zł za sztukę i emitują światło ok. 350-450 lm (przynajmniej te na stanie rzeczonego sklepu - podobno).

Z stąd też mój post.
    Czy projekt jest w ogóle wykonalny dla zupełnego laika elektronicznego, którym jestem?
    Jaki ewentualnie akumulatorek byłby potrzebny do takiej lampki, aby świeciła na jednym ładowaniu, powiedzmy 24 godziny, oczywiście nie bez przerwy?
    Proszę o wskazówki co było by potrzebne do wykonania takiej lampy oprócz LED'ów i źródła zasilania?

Gdyby coś było niejasne postaram się po zasygnalizowaniu nieco wyjaśnić.
    Pozdrawiam.

0 11
  • Mitronik
  • #2 04 Wrz 2011 10:16
    Father
    Poziom 26  

Projekt jest trudny do wykonania nie tylko z powodu elektroniki, trzeba jeszcze opanować mechanikę i optykę. Przy takiej mocy diod zasilanie przez 24h wymaga zasilania z akumulatora samochodowego 12V. Trudne będzie uzyskanie równomiernego oświetlenia 360°, raczej należy stosować więcej diod 3W niż mniej 5W i równomiernie je rozkładać (stosując przy tym odpowiednie soczewki). Takie skupienie diod wymaga wydajnego chłodzenia więc bez dobrze zaprojektowanego radiatora i wentylatora to się nie obejdzie... Reasumując, trzeba jeszcze trochę poczekać, aby bezproblemowo zastąpić żarówkę LED-ami, choć co prawda jest to wykonalne, to należy najpierw zastanowić się, czy pokonanie dużej ilości problemów i końcowy efekt będzie wystarczającą nagrodą za włożony trud w opracowanie takiej lampy...

0
  • Mitronik
  • #3 04 Wrz 2011 11:49
    keseszel
    Poziom 26  

Nie dasz rady tego zrobić. Koszty przewyższą zyski i masz za małą wiedzę.

0
  • #4 04 Wrz 2011 23:44
    Joker.
    Poziom 30  

Myślę że przy odpowiednio przemyślanej konstrukcji wyeliminujemy wiele problemów, może nie okaże się to aż takie trudne jak koledzy piszą.
    Wymieniłeś cztery priorytety.

Miadwel napisał:
    1. emitowała by strumień światła porównywalny do żarówki 60-100W (710-1360 lm).

Potrzeba ledów o mocy około 10 - 15 watów.
    Miadwel napisał:
    2. świeciła by naokoło - 360 st.

Ja tu widzę ledy o kącie świecenia 120° przymocowane do radiatorów. Radiatory wąskie, podłużne, ułożone w sześciokąt foremny żeberkami do środka. Na każdej ściance jedna dioda.
    Miadwel napisał:
    3. składała by się z 3-4 diod.

Jeżeli np. 3x5W ?, to może trzy ścianki, na każdej 5W dioda, tylko może nie być równomiernego oświetlenia, wyklucza się punkt pierwszy.
    Miadwel napisał:
    Zastanawiam się czy do tego "wynalazku" zastosować diody power czy flux?

Chyba power ledy, bo przy fluxach będzie więcej roboty.
    Co do czwartego punktu trzeba znaleźć układ zasilania z akumulatora, który nie dopuści do jego nadmiernego rozładowania i tym podobne.
    Albo inna koncepcja: rura aluminiowa lub miedziana (jako chłodzenie) i do niej przyklejony pasek led (w formie ślimaka). Rozwiązanie bardzo proste jednak paski ledowe używane są jako ozdoba/poświata i boję się że diody mogą dawać światło marnej jakości i wrócimy do power ledów. :)

To jest tylko sam pomysł , jeszcze obudowa i cała reszta do przemyślenia.

Do czego to ma być lampka? Na biurko, oświetlenie górne? I dla czego 360° dookoła a nie np. 120° w przód?

0
  • #5 05 Wrz 2011 09:49
    Calineczka*
    Poziom 31  

temat ciekawy :-)
    Keseszel-miły jesteś, szybko oceniasz ludzi. Za szybko.
    Jest dużo ważnych szczegółów o których nie wspomnieliście, chociazby kolor czy współczynnik oddawania barw. Myślę, że najszybciej pomogą Ci na www.swiatelka.pl :D

0
  • #6 06 Wrz 2011 23:09
    Miadwel
    Poziom 8  

Father:
    Jako zasilanie chcę zastosować akumulator żelowy, np. TAKI
    Podoba mi się pomysł z paskami LED (to samo doradza brat). Może na początek spróbuje prostszego rozwiązania. 5-6 kątna „rura” z giętej blachy aluminiowej. Ścianka powiedzmy 3 cm szerokości i na każdej po dwa odcinki taśmy LED po 10 cm (chyba 6 diodek na pasek). Zobaczę jakie to da światło i jeżeli nie będzie mi odpowiadało (będzie za ciemno) to wtedy ruszę z projektem zastosowania PowerLED.
    Co do obudowy to myślę o profilowanej siatce tuningowej pokrytej żywicą i polakierowanej na podstawę, w środku byłby ukryty akumulator, a jako osłonka LEDów możne jakiś cylinder z pleksi??
    Lampkę chcę stosować w warunkach domowych np. przy czytaniu książki, jako lampki nocnej ogólnie, a także jako lampki kempingowej.
    Chcę żeby świeciła w 360 st., bo wydaje mi się to praktyczniejsze niż tylko w przód, gdy postawie ja na stoliku.
    Co do koloru to biorę pod uwagę wyłącznie białe. Zastanawiam się tylko czy ciepłe czy zimne, a możne mieszanka??

Keseszel:
    Z tym brakiem wiedzy o nie tak zupełnie prawda. W szkole fizykę i elektrotechnikę miałem. Nie chwaląc się z dobrymi wynikami. Poza tym zawsze pomoże starszy brat, jeden albo drugi, którzy są w temacie elektroniki nie najgorsi. Wiem z czym to się je, ale po dokładniejsze wskazówki zgłaszam się na fora do ludzi, którzy się tym pasjonują lub zajmują zawodowo. Mam nadzieje, że są tu tacy.

Calineczka:
    Dzięki za sugestie. Na pewno zawitam na rekomendowane forum.

Pozdrawiam,
    Miadwel.

0
  • #7 07 Wrz 2011 08:26
    keseszel
    Poziom 26  

Calineczka* napisał:
    Keseszel-miły jesteś, szybko oceniasz ludzi. Za szybko.
    Miadwel napisał:
    Czy projekt jest w ogóle wykonalny dla zupełnego laika elektronicznego, którym jestem?
    Miadwel napisał:
    Proszę o wskazówki co było by potrzebne do wykonania takiej lampy oprócz LED'ów i źródła zasilania?

To tak by nie być gołosłownym. Może warto pomyśleć o świetlówkach energooszczędnych?

0
  • #8 07 Wrz 2011 22:34
    Joker.
    Poziom 30  

W paskach ledowych producenci podają ilość watów na metr. Żeby nie mieć półmroku musiałbyś dobrać moc do około 10W. Jak dobierzesz za słabe to zostawisz sobie jako lampkę nocną, wtedy i akumulator dłużej popracuje.
    360° dookoła niczym latarnia morska? Chyba będzie raziło po oczach, szczególnie na biurku.

Cytat:
    Zastanawiam się tylko czy ciepłe czy zimne, a możne mieszanka??

Słowo kluczowe do wyszukiwarki: "temperatura barwowa", "color tempetature"
    Z internetu:
    Konstrukcja lampy LED domowej roboty Konstrukcja lampy LED domowej roboty Konstrukcja lampy LED domowej roboty
    Wybór barwy światła według własnego upodobania.
    Dodam tylko że możesz sobie odrobinę pomóc wykorzystując światło słoneczne. Barwa słońca zrówna się z bielą żarówki 2700K około pół godziny po wschodzie słońca (i pół przed zachodem). W południe słońce ma w przybliżeniu 5000K, więc masz jakiś punkt odniesienia.
    Ważny jest też współczynnik oddawania barw o którym właśnie nie wspomnieliśmy. Dla ledów to parametr CRI, krótko mówąc: im wyższy tym lepszy, ale wtedy jest mniej lumenów dla tej samej mocy leda.

Przeglądnij układy zasilania ledów, wykorzystaj pomysły ze swiatełka.pl ;).

0
  • #9 07 Wrz 2011 23:10
    KaW
    Poziom 34  

Jest w IKEI lampka nocna -za ok. 40zł -przeceniona z ok.80zł.Moc 3W -zasilacz 4V/0,75A/ 230V.Może do końca niedopracowana -ale świeci w miarę poprawnie.
    Posiada soczewkę o odpowiednim kształcie.Barwy swiatła różne -dlatego przecena.
    Na pewno nie jest ona ekwiwalentem zarówki 60-100W.

0
  • #10 08 Wrz 2011 11:35
    Miadwel
    Poziom 8  

Kupiłem ostatnio lampkę kempingową w Castoramie za 60 zł z hakiem. Na szczęście ta sieć sklepów bez problemu przyjmuje zwroty co tez zrobiłem następnego dnia po zakupie. Lampka nie spełniała moich oczekiwań co do skuteczności świetlnej. Obawiam się, że ta z IKEA tez nie wzbudzi mojego zainteresowania. Ale dzięki za cynk :-P zajrzę i zobaczę, może kupie i oddam następnego dnia :-P jak bym nie był zadowolony. W prawdzie mam ustawowe 7 dni :-P

KaW napisał:
    Jest w IKEI lampka nocna -za ok. 40zł -przeceniona z ok.80zł.Moc 3W -zasilacz 4V/0,75A/ 230V.Może do końca niedopracowana -ale świeci w miarę poprawnie.
    Posiada soczewkę o odpowiednim kształcie.Barwy swiatła różne -dlatego przecena.
    Na pewno nie jest ona ekwiwalentem zarówki 60-100W.

O tę lampę Ci chodzi??

0
  • #11 26 Wrz 2011 21:29
    KaW
    Poziom 34  

Dzisiaj byłem w IKEI i widziałem duzo innych ledowych rozwiązań -narazie są drogie .
    Taka lampkę mam -kosztuje juz 39zł w IKEI .Kolor biały ,swieci starannie bez problemów .Dobra do oględzin detali -da się wetknąć tym swoim świecacym okiem prawie wszedzie .
    Tempo wdrażania techniki oświetlenia ledowego jest bardzo duże -na razie producenci produkują wszystkie możliwe odmiany "żarówek" ledowych -z róznymi gwintami i elementami stykowymi.
    Chyba to się skończy ekranami świetlnymi -ciętymi z "metra"- o standardowych szerokosciach .....mocowanymi na suficie ,ścianie itp..

Info -dla Miadwela -w CASTORAMIE jest /widziałem / analog ledowy
    duzej mocy / lampy halogenowej 200W/-koszt ok. 170zł /info zgrubna/.

0
  • #12 30 Wrz 2011 04:59
    Miadwel
    Poziom 8  

Witam.

Prototyp lampy już jest. Musze napisać, że świeci zadowalająco. 120 diod jednak robi swoje.

Konstrukcja lampy LED domowej roboty Konstrukcja lampy LED domowej roboty Konstrukcja lampy LED domowej roboty Konstrukcja lampy LED domowej roboty

Jak na razie jest to prawdziwy prototyp. Dopiero sprawdzam rozwiązania i już wiem jakie błędy popełniłem i co muszę poprawić przy robieniu wersji finalnej.

Mile widziane opinie :-)

Pozdrawiam,
    Miadwel.

0