Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odkurzacz ZELMER TYP 1025.5 iskrzenie wirnika

ARTUR_STANCZUK 27 Nov 2004 18:58 3428 7
Testo
 • #1
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  w silniku na szczotkach jest duze iskrzenie, podejrzewam ze jest to wina uszkodzonego wirnika (uzwojenia wirnika). mozecie napisac: jak sprawdzic wirnik? jakie jest oznaczenie tego wirnika i jaka moze byc jego orjentacyja cena.
 • Testo
 • #2
  KrzychoMiki
  Level 21  
  Witam. Jeżeli iskrzenie występuje ppo wymianie szczotek ( bo stare mogą być przegrzane mimo wizualnie dobrego wyglądu), uszkodzony jest wirnik. Te odkurzacze często tak miały.
 • Testo
 • #3
  Robert_20
  Level 11  
  Sprawdz wizualnie czy któryś komutator sie nie "odparzył"
 • #4
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Robert_20 wrote:
  Sprawdz wizualnie czy któryś komutator się nie "odparzył"

  ...A ile ich jest w silniku??? (tych komutatorów) ;)
 • #5
  Ryszard49
  Level 37  
  Dokonaj pomiaru prądu pobieranego przez sinik odkurzacza. Najlepiej nadaje sie do tego miernik analogowy. Na podstawie wyniku pomiaru zorientujesz sie czy wirnik jest uszkodzony.
 • #6
  rychu27
  Level 14  
  Witam
  Istnieje jeszcze jedna z przyczyn iskrzenia wirnika - zużycie komutatora, można to sprawdzić obracając wirnikiem i zwracając uwagę na zachowanie szczotek. Jeżeli szczotki wykonują jakieś ruchy podczas pokręcania wirnikiem, to znak, że komutator nie jest okrągły, a eliptyczny. Przy kilkunastu tysiącach obr/min następują przerwy w obwodzie i wirnik iskrzy. Jeśli pomiary elektryczne sugerowane przez kolegów nie przyniosą rozwiązania - ratunkiem będzie przetoczenie komutatora na tokarce i dotarcie komutatora "na obrotach" np. pumeksem.
  pozdrawiam - rychu27
 • #7
  majster_15
  Level 23  
  Przy wymianie szczotek na nowe radzę docierać je na połowie napięcia (np. na starym ściemniaczu ) ponieważ nowe niewyrobione szczotki moga poszarpać komutator. Już miałem takie przypadki że czotki normalnie "zmieliły" komutator.

  Pozdrawiam Mat
 • #8
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  "Witam
  Istnieje jeszcze jedna z przyczyn iskrzenia wirnika - zużycie komutatora, można to sprawdzić obracając wirnikiem i zwracając uwagę na zachowanie szczotek. Jeżeli szczotki wykonują jakieś ruchy podczas pokręcania wirnikiem, to znak, że komutator nie jest okrągły, a eliptyczny." szczotki nie wykonuja zadnych ruchow, na dniach zaloze nowe szczotki, zmierze prad pobierany przez silnik i dalej bede pisal czy cos sie zmienilo.