Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odkurzacz ZELMER TYP 1025.5 iskrzenie wirnika

ARTUR_STANCZUK 27 Nov 2004 18:58 3587 7
 • #1
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  w silniku na szczotkach jest duze iskrzenie, podejrzewam ze jest to wina uszkodzonego wirnika (uzwojenia wirnika). mozecie napisac: jak sprawdzic wirnik? jakie jest oznaczenie tego wirnika i jaka moze byc jego orjentacyja cena.
 • #2
  KrzychoMiki
  Level 21  
  Witam. Jeżeli iskrzenie występuje ppo wymianie szczotek ( bo stare mogą być przegrzane mimo wizualnie dobrego wyglądu), uszkodzony jest wirnik. Te odkurzacze często tak miały.
 • #3
  Robert_20
  Level 11  
  Sprawdz wizualnie czy któryś komutator sie nie "odparzył"
 • #4
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Robert_20 wrote:
  Sprawdz wizualnie czy któryś komutator się nie "odparzył"

  ...A ile ich jest w silniku??? (tych komutatorów) ;)
 • #5
  Ryszard49
  Level 38  
  Dokonaj pomiaru prądu pobieranego przez sinik odkurzacza. Najlepiej nadaje sie do tego miernik analogowy. Na podstawie wyniku pomiaru zorientujesz sie czy wirnik jest uszkodzony.
 • #6
  rychu27
  Level 14  
  Witam
  Istnieje jeszcze jedna z przyczyn iskrzenia wirnika - zużycie komutatora, można to sprawdzić obracając wirnikiem i zwracając uwagę na zachowanie szczotek. Jeżeli szczotki wykonują jakieś ruchy podczas pokręcania wirnikiem, to znak, że komutator nie jest okrągły, a eliptyczny. Przy kilkunastu tysiącach obr/min następują przerwy w obwodzie i wirnik iskrzy. Jeśli pomiary elektryczne sugerowane przez kolegów nie przyniosą rozwiązania - ratunkiem będzie przetoczenie komutatora na tokarce i dotarcie komutatora "na obrotach" np. pumeksem.
  pozdrawiam - rychu27
 • #7
  majster_15
  Level 23  
  Przy wymianie szczotek na nowe radzę docierać je na połowie napięcia (np. na starym ściemniaczu ) ponieważ nowe niewyrobione szczotki moga poszarpać komutator. Już miałem takie przypadki że czotki normalnie "zmieliły" komutator.

  Pozdrawiam Mat
 • #8
  ARTUR_STANCZUK
  Level 19  
  "Witam
  Istnieje jeszcze jedna z przyczyn iskrzenia wirnika - zużycie komutatora, można to sprawdzić obracając wirnikiem i zwracając uwagę na zachowanie szczotek. Jeżeli szczotki wykonują jakieś ruchy podczas pokręcania wirnikiem, to znak, że komutator nie jest okrągły, a eliptyczny." szczotki nie wykonuja zadnych ruchow, na dniach zaloze nowe szczotki, zmierze prad pobierany przez silnik i dalej bede pisal czy cos sie zmienilo.