Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq n1005V, brak podświetlenia w pracy na baterii.

marlonbrando 04 Wrz 2011 12:54 1011 6
  • #1 04 Wrz 2011 12:54
    marlonbrando
    Poziom 15  

Witam serdecznie,

Komputer pracował chwilę w lekkiej mżawce(na zasilaczu), po czym zgasło podświeltenie matrycy, po wysuszeniu i rozebraniu okazało się, że przepalił się bezpiecznik na inwerterze oznaczony jako F1.
    Po zmostkowaniu bezpiecznika podświetlenie działa ale jedynie na podłączonym zasilaczu(na baterii ciemność), wystarczy na chwilkę odłączyć zasilacz i podświetlenie się wyłącza, ponowna próba podłączenia zasilacza na włączonym komputerze niestety nie włacza podświetlenia, należy wyłączyć komputer i uruchomić go ponownie. Czy ktoś wie co może być przyczyną takiego zachowania?
    Compaq n1005V, brak podświetlenia w pracy na baterii. Compaq n1005V, brak podświetlenia w pracy na baterii. Compaq n1005V, brak podświetlenia w pracy na baterii.
    Prosze o pomoc i pozdrawiam.

0 6
  • CControls
  • #2 05 Wrz 2011 09:59
    marlonbrando
    Poziom 15  

Czy rzeczywiście nikt nie potrafi pomóc?

0
  • CControls
  • #3 06 Wrz 2011 15:19
    hexoden
    Poziom 10  

jak masz możliwość to sprawdź na początek na innym inwerterze

0
  • #4 07 Wrz 2011 12:15
    marlonbrando
    Poziom 15  

Niestety nie mam takiej możliwości.

0
  • #5 12 Wrz 2011 20:13
    marlonbrando
    Poziom 15  

Pomierzyłem napięcia wychodzące z płyty głównej a dochodzące do inwertera i tak na 1 pinie jest zasilanie na zasialczu jest około 20V, na baterii około 18V. na drugim jest 5V (na baterii i na zasialczu) po odłączeniu tego pinu matryca gaśnie, dalej na 3 pinie jest 3,5V(na baterii i na zasilaczu) to napięcie również wyłącza matryce lecz zanika ono po wciśnięciu przycisku zamykającego klapę. 4 i 5 pin to masa zaś 6 to napięcie zależne od ustawienia jasności matrycy.
    Ze wszystkich pomiarów wynika iż tylko inne jest napięcie zasilania w czasie pracy na baterii.
    Tak jak już pisałem podczas uruchomienia laptopa na baterii, podświetlenie tylko mignie po czym gaśnie, czy mozę być to spowodowane za niskim napieciem zasilania inwertera?

0
  • #6 14 Wrz 2011 08:03
    strucel
    Poziom 28  

Napięcie zasilania inwertera na baterii zawsze będzie nizsze i bedzie w przyblizeniu rowne napięciu baterii.Inwerter musi na nim poprawnie pracować .Skoro napięcia sterujące są takie same to wynika z tego jasno ze po tej stronie nie ma co szukać - winny moze być tylko inwerter - czy poza zmostkowaniem bezpiecznika wykonałeś jakieś pomiary (przecież aby bezpiecznik się przepalił musiał popłynąć gdzieś duży prąd )? lub ewentualnie swietlówka -raz spotkałem się z takim objawem że swietłówka zużyta powodowała taki objaw.

0
  • #7 14 Wrz 2011 13:13
    marlonbrando
    Poziom 15  

Witam,

Nie potrafię tego pojąć że napięcia sterujące są takie same a inwerter zachowuje się inaczej. Może teraz po uszkodzeniu te 2 wolty różnicy w pracy na baterii ma znaczenie? Choć z drugiej strony, podłączałem do zasilania inwertera zewnętrzny zasilacz stabilizowany i ustawiłem napięcie takie jakie jest w czasie podłączonego zasilacza i świetlówka tylko mrugneła jak w pracy wyłącznie na baterii.

Dlaczego mówisz, że świetlówka zużyta? Przecież na podłączonym zasilaczu wszysto działa w porządku.

Na inwerterze mierzyłem tranzystory, ale miałem dziwne wyniki pomiaru(nie mogłem rozszyfrować gdzie jest baza itp) choć teraz myślę że mogą to być przecież FET'y?
    w takim razie mierzyć czy jest zwarcie na DS?

0