Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung lcd LE26R41B typ. RE26EO chassis BN41-00522B. pali tranzystory 18N50

bollo48 04 Wrz 2011 13:58 4130 11
  • #1 04 Wrz 2011 13:58
    bollo48
    Poziom 13  

Witam.
    Telewizor jak w temacie.
    Po wymianie dwóch elektrolitów 82\450v (wystrzelone) i dwóch tranzystorów mosfet 18n50 zwarte, oraz rezystora zabezpieczającego dałem 0.33om\0.25w. W miejsce bezpiecznika 6A dałem żarówkę 150w, a na wyjściu obciążyłem 12v. Po włączeniu zasilacza żarówka 150w zapala się i gaśnie ale napięcia 12v, 5v i inne były stabilne, ale gdy założyłem bezpiecznik to ponownie zostały uszkodzone tranzystory 18N50 i rezystor zabezpieczający. Przypuszczam że tranzystory 18N50 są zle wysterowane. Znalazłem schemat LE26R51b myślałem że tam będzie chassis BN41-00522B ale tam jest inne. Może ktoś przerabiał ten temat to proszę o jakieś wskazówki co może być powodem palenia tych tranzystorów i gdzie znajdę schemat tego chassis (BN41-00522B).
    Pozdrawiam.

Proszę poprawić - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html pkt 10. [@m]

• Pomocny post
    #2 04 Wrz 2011 14:22
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Uszkodzony jeden z rezystorów RP837, RP838, lub RP839 w linii V sense (IC802). Elektrolity wystrzeliły najprawdopodobniej wskutek przepięcia na linii zasilającej, do której są podłączone. (poprawiłem treść).

• #3 04 Wrz 2011 19:14
    mirex
    Poziom 43  

Poszukaj jako BN94-00622 . Może coś będzie, choć wątpię.
    Po prostu trzeba robić "z głowy" i z głową. Aplikacja sterownika tych tranzystorów dostępna zapewne, więc w czym problem?

zbyszekskibinski napisał:
    Elektrolity wystrzeliły najprawd. wskutek przepięcia na szynie.

Na jakiej szynie? Kolejowej? Proszony byłeś już "sto razy" o precyzyjne wyrażanie się.
    najprawd.

Co to jest? Szkoda Ci czasu na poprawne napisanie wyrazu? Pisz o połowę mniej postów, ale poprawnie!

• #4 05 Wrz 2011 20:41
    bollo48
    Poziom 13  

Witam.
    Dzięki za tak szybką odpowiedz.
    Właśnie dzisiaj wróciłem, po przeczytaniu odpowiedzi sprawdziłem te trzy rezystory i okazało się że jeden jest uszkodzony (AP839) po kodzie prawdopodobnie 100kom, To był strzał w dziesiątkę. Jesteś wielki, a to że mirex zwraca uwagę to się nie przejmuj to swój chłop tylko ma taką pracę.
    Mam jeszcze pytanie czy ten rezystor to 100kom a elektrolity które założyłem 82\400V i zabezpieczający FD801s (0.33om) mogą być.
    mosfety 18A 500V zamówiłem, jak uruchomię to dam znać.
    Jeszcze raz dzięki.
    Pozdrawiam.

• #5 05 Wrz 2011 21:12
    lamer.
    Poziom 33  

bollo48 napisał:

Właśnie dzisiaj wróciłem, po przeczytaniu odpowiedzi sprawdziłem te trzy rezystory i okazało się że jeden jest uszkodzony (AP839) po kodzie prawdopodobnie 100kom, To był strzał w dziesiątkę.

Mam jeszcze pytanie czy ten rezystor to 100kom a elektrolity które założyłem 82\400V i zabezpieczający FD801s (0.33om) mogą być.
    mosfety 18A 500V zamówiłem, jak uruchomię to dam znać.

Zaraz zaraz, to Ty jeszcze nie uruchomiłeś zasilacza, nie wiesz nawet jaka wartość rezystora a już krzyczysz, że to był strzał w dziesiątkę.
    Wystrzelone elektrolity w układzie PFC, bardzo w to wątpię, opanuj kolego emocje, napraw telewizor a potem mów o strzałach w dziesiątkę.
    I jeszcze jedno:
    Cytat:
    a elektrolity które założyłem 82\400V
    no to teraz ci dopiero wystrzelą.

• #6 05 Wrz 2011 23:22
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Tak ten rezystor ma wartość 100K, a kondensatory 82µF/ 450V. Po naprawie zasilaj przez żarówkę o mocy con. 200W wpiętą w szereg z bezpiecznikiem na AC 240V lub z autotransformatora (tak na wypadek). Ja z tego co pamiętam, miałem uszkodzony ten rezystor i wymiana pomogła ale naprawiałem to już z rok temu i nie pamiętam dalszych szczegółów z naprawy, a tylko miałem zapisane wartości elementów w notatniku. Powodzenia i pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

lamer. napisał:

Wystrzelone elektrolity w układzie PFC, bardzo w to wątpię
    Spotkałem się kilka razy z 'wystrzelonymi' kondensatorami w PFC

• #7 05 Wrz 2011 23:23
    lamer.
    Poziom 33  

a kondensatory 82µF/ 400V.
    No kolego, nie wypisuj bzdur, żaden układ PFC nie ma kondensatorów na 400V, tam były kondensatory na 450V.
    Cytat:
    Ja z tego co pamiętam, miałem uszkodzony ten rezystor i wymiana pomogła ale naprawiałem to już z rok temu i nie pamiętam dalszych szczegółów z naprawy,

No właśnie, i tu wyszło szydło z worka.:D bollo48 kup dużo tych tranzystorów, bo będą Ci potrzebne.

• #8 05 Wrz 2011 23:32
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

bollo48 napisał:
    a to że mirex zwraca uwagę to się nie przejmuj to swój chłop tylko ma taką pracę.
    Nie mam co do tego cienia wątpliwości.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak- na 450V, przepraszam, za pomyłkę.

Dodano po 4 [minuty]:

lamer. napisał:

No właśnie, i tu wyszło szydło z worka.:D bollo48 kup dużo tych tranzystorów, bo będą Ci potrzebne.
    Jezeli będzie zasilał przez żarówkę, to mosfetów nie uszkodzi o to się już nie martw, przecież nie robi tego od wczoraj? (tak myślę)

• #9 05 Wrz 2011 23:39
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    Jezeli będzie zasilał przez żarówkę, to mosfetów nie uszkodzi o to się już nie martw,

No pewnie, nawet bezpiecznik się nie spali, taka żarówka to tylko 1A. Tylko co dalej, kiedyś trzeba będzie ją odłączyć.
    A tak na marginesie, jeszcze nigdy nie naprawiałem telewizora z żarówka zamiast bezpiecznika, to jakaś lamerska metoda.

• #10 05 Wrz 2011 23:52
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

lamer. napisał:

A tak na marginesie, jeszcze nigdy nie naprawiałem telewizora z żarówka zamiast bezpiecznika, to jakaś lamerska metoda.
    Telewizora nie, ale samego zasilacza na stole: tak. Jest to najprostsza i skuteczna metoda do napraw przetwornicy PFC a bynajmniej nie ma w niej niczego złego, lub śmiesznego.

• #11 06 Wrz 2011 00:13
    mirex
    Poziom 43  

Owszem, jest wiele złego - trzeba dużo zasilaczy najpierw uszkodzić, aby w choć niewielkim stopniu potrafić ocenić zachowanie się żarówki w kontekście pracy przetwornicy.
    No i jak lamer. napisał - kiedyś trzeba ją wreszcie odłączyć. A tu może nastąpić niespodzianka. ;)

Fachowiec - mając uszkodzony zasilacz i wiedząc co ewidentnie w nim się uszkodziło - bez problemu właściwe wnioski wyciągnie co do ewentualnych przyczyn i dalszych możliwych szkód. Dodatkowo montowana szeregowo żarówka, to kwiatek do kożucha, a w błąd może wprowadzić.

Lamerowi (nie temu powyżej) ;), owszem, przyda się być może do uchronienia tranzystora. Tylko co z tego, że tranzystor ocalał, jak przetwornica dalej nie działa tak, jak powinna!

Natomiast autotransformator jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że rozumie się "jak to działa". I ma się sprzęt, aby efekty powolnego podnoszenia napięcia ocenić.

Generalnie, to temat o naprawie zasilaczy wisi na forum od dawna. Tam się produkujcie. Mam nadzieję, że dalsze dywagacje o wyższości stosowania żarówki nad stosowaniem wiedzy w tym temacie się nie będą rozwijały.

• #12 05 Paź 2011 19:54
    bollo48
    Poziom 13  

Witam.

Już miesiąc po wymianie dwóch tranzystorów i rezystora 100kom telewizor chodzi
    bez zarzutu, oczywiście elektrolity zmieniłem na 450v.
    Dziękuję wszystkim za doradę.
    Pozdrawiam wszystkich i temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME