Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy coilgun-budowa,schemat

04 Wrz 2011 14:09 2636 2
  • Poziom 15  
    Od dłuższego czasu mam w planach budowę prostego "coilguna" czyli działko magnetyczne.Na początku planuję użyć 10 sztuk kondensatorów 4700uF 50V.
    I mam kilka pytań co do konstrukcji:
    1.Kondensatory mam połączyć równolegle czy szeregowo?
    2.Jakim sposobem uzyskam napięcie 50V ?
    3.Jaki drut miedziany do zrobienia cewki?(prosiłbym o linki)
  • Poziom 14  
    Im cieńszy drut, tym mniejszy prąd, większe potrzebne napięcie, ale wytworzone pole magnetyczne będzie większe, przy mniejszym poborze prądu, przy grubszym drucie będziesz potrzebował mocniejszego zasilacza, duży prąd. Polecam zastosowanie drutu nawojowego w emalii DNE od 0.5mm do 1mm. Lepszą wersją coil guna jest działko wielo-cewkowe.
    Napięcie 50V weź z transformatora. Na początek weź transformator np.: 28V i wyprostuj napięcie. Do tego połącz równolegle Twoje kondensatory (+ do +, - do -), weź powiedzmy 5szt na początek. Najlepiej zabezpiecz zasilacz na wyjściu, dając szeregowo rezystor dużej mocy (około 5-10W) o rezystancji około 10 Ohm, zapobiegnie on spaleniu prostownika (mostka, lub diod) przy ładowaniu rozładowanej baterii kondensatorów. zastosuj przełącznik ładowanie-strzelanie, żeby nie obciążać niepotrzebnie zasilacza przy rozładowywaniu baterii kondensatorów.

Podaje link do projektu:
    http://www.myzlab.pl/eim/coilgun/
  • Poziom 15  
    Dzięki,problem może być z dostępnością diod prostowniczych o podanych parametrach 4A 100V,reszta nie ma problemu