Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MHDD funkcje odczyt działanie

saass 04 Wrz 2011 17:09 2810 7
  • #1 04 Wrz 2011 17:09
    saass
    Poziom 9  

Witam wszystkich

użyłem już niejednokrotnie na dyskach gdzie dane były nieistotne..

mam wątpliwości =>prosiłbym fachowców o precyzyjne odpowiedzi =>wydaje mi się że może się to przydać potomnym i tym którzy jak ja nie wiele o tym wiedzą za co z góry dziękuję..

najpierw poproszę o wyjaśnienie niektórych poleceń/funkcji programu :

S IDNF - nie znaleziono znacznika sektora (najprawdopodobniej uszkodzone firmware dysku - nie do naprawienia w domowych warunkach)

=>jak mogę (w taki razie) ZMIENIĆ firmware (dla przykładu dysk z którym nie mogę dać sobie rady) ST3500630AS 7200.10 P/N: 9BJ146-505 S/N:9QGA9V3B F/W: 3.AAD ??? =>dla tego modelu nie mogłem znaleźć f/w (może słabo szukałem).. =>zakładam że poprawiano by została "praca" całego "wnętrza"/sterowanie i wtedy może..???

- x UNC - uszkodzony sektor (bad)

=>czy to badsector tzw LOGICZNY..???

- ! ABRT - żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora - poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)

=>czy to badsector FIZYCZNY spowodowany np.: przez wstrząsy =>fizyczne uszkodzenie nośnika...???

czy NAJPIERW powinno się wykonać skanowanie F4/F4 by w S.M.A.R.T. zostało zapisane co i gdzie (WŁAŚNIE PO TO) =>w sensie czy można od razu przejść do ERASE i następnie REMAP...???

czy REMAP to =>ZAMIANA uszkodzonych FIZYCZNIE sektorów z tymi "dobrymi" z poza deklarowanej pojemności dysku/nośnika przez producenta...???

czy REMAP (o ile dobrze myślę) =>ZAMIENIA (jeśli po ERASE/zerowaniu) sektory wolniejsze z tymi SZYBSZYMI z poza deklarowanej pojemności czy zamienia tylko FIZYCZNE badsectory..???

jak się zachować gdy po wykonaniu funkcji ERASE =>mhdd przerywa pracę wypisując komunikat "CATASTROFIC FAILURE" =>wtedy =>REMAP by MOŻE? zamienił FIZYCZNIE uszkodzone sektory z puli tych poza "pojemnością"...???

nie wiem czy dobrze rozumiem (BEZ odpowiedzi na w/w pytania) =>ale jeśli
    [ x UNC ] to LOGICZNY badsector =>dlaczego przy ERASE =>Może WYSTĘPOWAĆ komunikat : "CATASTROFIC FAILURE" ???

jeszcze raz za wszelkie podpowiedzi z góry dziekuję

0 7
  • #2 04 Wrz 2011 18:48
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    zakładam że poprawiano by została "praca" całego "wnętrza"/sterowanie i wtedy może..???

Błędnie zakładasz firmware tu nic nie da a może zaszkodzić.
    Cytat:

Błąd NIE. To nie jest bad sektor logiczny.
    Cytat:
    =>czy to badsector FIZYCZNY spowodowany np.: przez wstrząsy =>fizyczne uszkodzenie nośnika...???

Błąd "NIE"
    Cytat:
    czy NAJPIERW powinno się wykonać skanowanie F4/F4 by w S.M.A.R.T. zostało zapisane co i gdzie (WŁAŚNIE PO TO) =>w sensie czy można od razu przejść do ERASE i następnie REMAP...???

Bład NIE. Najpierw analiza "organoleptyczna" że się tak wyrażę czyli odsłuch zachowanie dysku. Potem analiza SMART o ile stan dysku na to pozwala. Potem o ile to konieczne skanowanie. Remap to wynik sytuacji a nie lekarstwo na wszystko.
    Cytat:
    czy REMAP to =>ZAMIANA uszkodzonych FIZYCZNIE sektorów z tymi "dobrymi" z poza deklarowanej pojemności dysku/nośnika przez producenta...???

Tak.
    Cytat:
    czy REMAP (o ile dobrze myślę) =>ZAMIENIA (jeśli po ERASE/zerowaniu) sektory wolniejsze z tymi SZYBSZYMI z poza deklarowanej pojemności czy zamienia tylko FIZYCZNE badsectory..???

NIE
    Cytat:
    jak się zachować gdy po wykonaniu funkcji ERASE =>mhdd przerywa pracę wypisując komunikat "CATASTROFIC FAILURE" =>wtedy =>REMAP by MOŻE? zamienił FIZYCZNIE uszkodzone sektory z puli tych poza "pojemnością"...???

Wymienić dysk fizycznie uszkodzonego dysku nie naprawisz więc cudów nie ma chyba że wymienisz wszystko czyli dysk.
    Cytat:
    nie wiem czy dobrze rozumiem (BEZ odpowiedzi na w/w pytania) =>ale jeśli
    [ x UNC ] to LOGICZNY badsector =>dlaczego przy ERASE =>Może WYSTĘPOWAĆ komunikat : "CATASTROFIC FAILURE" ???

Błąd to fizyczny BAD. Bo dysk nadaje się do wymiany.

0
  • #3 04 Wrz 2011 19:23
    saass
    Poziom 9  

"Cytat:
    zakładam że poprawiano by została "praca" całego "wnętrza"/sterowanie i wtedy może..???

Błędnie zakładasz firmware tu nic nie da a może zaszkodzić. "

=>więc skąd u (jakby) producenta programu sugestia że to : "najprawdopodobniej uszkodzone firmware dysku" ???

=dlaczego wymiana F/W może zaszkodzić..???

- x UNC - uszkodzony sektor (bad)

"Błąd NIE. To nie jest bad sektor logiczny. "

więc JAKI...???

- ! ABRT - żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora - poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)

Błąd "NIE"

więc JAKI...???

dysk "organoleptycznie" oprócz tego ze ogólnie w pracy =>NIE! był cichy funkcjonuje normalnie =>żadnego akustycznego "trykania" jak przy np.: (chyba) przy problemach z głowicami/łożyskami....

jak jest w takim razie z ZAMIANĄ badsektorów z obszaru (poza deklarowanym przez producenta) =>z tego co wiem (w niektórych przypadkach dysk/model/pojemność =>miejsca/pojemności posiada czasem nawet dokładnie drugie tyle) =>gdy do ok 80% pojemności wykryte przez MHDD są 82 [x -UNC] =>a potem przerwanie pracy i : "CATASTROFIC FAILURE" ??? =>przy dysku 500GB =>82 sektory można by chyba wymienić..??? =>oczywiście nie wiem co dalej =>chyba że po 80% wszystkie same są złe i nie starczy miejsca poza... =>oznaczałoby to że przy dysku ST3500630AS nie ma nawet 20% WIĘCEJ do wymiany/naprawy..???

P.S.
    nie przyjąłem że naprawię (ewentualnie) ten dysk i oddam go do kompa rodzonej matce =>chciałem go raczej przywrócić do żywotności dla siebie od tak i dla nauki =>a większość pojemności to sektory szybkie (wygląda ładnie) =>są tylko gdzieś pojedyncze sztuki złe i koniec w ok 80% i "odpowiedni" komunikat z mhdd...

w związku z tym przyszedł mi ten F/W do głowy =>istnieje w ogóle jakiś INNY/NOWSZY do tego modelu...!???

dziekuję

0
  • #4 04 Wrz 2011 19:44
    The Doors
    Poziom 17  

Kolego błąd S IDNF np w dyskach WD na procesorze WDC oznacza uszkodzenie modułów translatora (fw) stąd taka informacja.
    FW nie zmienia się jak bios płytach głównych czy soft w telefonach.
    Oczywiście czasem wychodzą aktualizacje FW dla hdd ale jest to rzadka sprawa...

0
  • #6 05 Wrz 2011 11:14
    saass
    Poziom 9  

no jakby niezupełnie...

poza tym że [x-UNC] to NIE! JEST bad LOGICZNY =>nadal się nie dowiedziałem JAKI..

poza tym że [!-ABRT] to NIE! JEST bad FIZYCZNY =>też więcej na ten temat nie wiem JAKI to rodzaj błędu sektora..

skoro w WD to błąd translatora to czym w takim razie może być w przypadku omawianego ST3500630AS seagate to [S-IDNF] ..???

dziękuję

0
  • #8 29 Sie 2012 17:57
    saass
    Poziom 9  

zamykam temat

0
  Szukaj w 5mln produktów