Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers ZWR 18-5 przeróbka na gaz płynny

bocian 04 Wrz 2011 18:15 5500 9
  • #1 04 Wrz 2011 18:15
    bocian
    Poziom 12  

Kupiłem ten kocioł jak w temacie i chciałbym samodzielnie przerobić go na propan.Oryginalne dysze zastąpiłem dyszami o średnicy 0,70mm,w trybach serwisowych ustawiłem minimalną i maksymalną moc grzewczą,śruby regulacji max. i min. przepływu gazu czyli 63 i 64 wkręciłem do oporu zgodnie z instrukcją serwisową i chyba jeszcze tylko zostało mi wymienić klucz kodowy na płytce elektroniki i tu nie wiem jak to zrobić samemu.Patrząc na ten klucz to widzę,że na małej płytce szeregowo wlutowane są dwa rezystory 9,09k to razem daje 18,18k.Może ktoś kto ma ten piec na propanie podpowie mi jakie rezystory u niego wystepują na tej płytce.Teraz gdy odpalam piec mam płomień,ale bardzo mały,więc mam nadzieję,że wymiana tych rezystorów uruchomi ten kocioł normalnie.

0 9
  • #2 05 Wrz 2011 20:48
    12B
    Specjalista - systemy grzewcze

Do przezbrojenia kotła na gaz płynny trzeba zastosować oryginalny zestaw przezbrojeniowy.!!!!
    Poza wymianą dysz ( wymienia się całą listwę z dyszami - średnica raczej nie 0.7 ) trzeba wymienić śrubę regulacyjną oraz wtyk kodowy. !!!!!!!!BEZ ORYGINAŁU SIĘ NIE OBEJDZIE.
    Dodatkowo po przezbrojeniu trzeba kocioł wyregulować a bez mikromanometru lub u-rurki nie jest to możliwe.
    Proponuję sobie darować i zlecić sprawę serwisantowi.
    Choć serwis może się nie podjąć prac bo pewnie kocioł jest przywieziony z Niemiec a u nas ( o ile pamiętam ) nie było tego modelu.
    DAJ SOBIE SPOKÓJ KOLEGO bo gdy coś źle pójdzie to może być nieszczęście!!!

0
  • #3 05 Wrz 2011 21:44
    bocian
    Poziom 12  

Spodziewałem się takiej odpowiedzi.Bardzo chętnie zleciłbym taką pracę serwisantowi,ale problem w tym,że nigdzie nie można kupić do tego pieca zestawu przezbrojeniowego na gaz płynny a kocioł już wisi na ścianie.Człowiek,który sprzedał mi ten piec powiedział,że nie ma problemu zdobyć taki zestaw a jednak dzwoniąc po całej Polsce widzę,że chyba mam wielki problem.Nie mogę się już wycofać,więc zrobiłem sobie u-rurkę,mam serwisówkę i potrzebuję jeszcze dane na temat tej wtyczki kodującej.Jeżeli ktoś ma oryginalny zestaw lub wie gdzie go kupić to bardzo proszę o kontakt.

0
  • #4 05 Wrz 2011 22:12
    12B

Można spróbować w centrali na Polskę : infolinia 801600801 lub mail junkers-infolinia(malpa)pl.bosch.com
    Strona http://www.junkers.pl

0
  • #5 05 Wrz 2011 22:20
    pief
    Poziom 16  

Witam

Wtrące swoje trzy grosze :
    Piec ZWR 18-5 (piąta generacja ) był produkowany tylko na europe zachodnią i nie był w Polsce sprzedawany (w Polsce do 3 generacji) i w związku z tym nasze krajowe serwisy nie dotkną się do tego kotła (brak części).

Podobnie jak Ty chciałem kupić junkersa piec 5 generacji na znanym portalu i przerobić go na propan , zatelefonowałem do sprzedawcy i okazało się że może on kupić zestaw przezbrojeniowy za ok 55 euro w Niemczech.

Jak jesteś zainteresowany to pisz na pw
    Pozdrawiam.

0
  • #6 07 Wrz 2011 09:11
    bocian
    Poziom 12  

Posłuchałem się kolegi 12B i zadzwoniłem do serwisu Junkersa w Koszalinie aby fachowo przerobili mi ten piec na gaz płynny.Rozmawiał ze mną sam właściciel firmy i powiedział,żebym zadzwonił na drugi dzień to sprawdzi swoimi kanałami,czy może jeszcze zdobyć taki zestaw przezbrojeniowy do tego pieca.Następnego dnia zgodnie z umową zadzwoniłem do niego i gość powiedział,że ma dla mnie dobrą wiadomość i taki zestaw`jest osiągalny za 120zł.Bardzo się ucieszyłem i zapytałem fachowca ile będzie mnie kosztować przeróbka tego pieca razem z dojazdem do mnie i robocizną.Dostałem takie wyliczenie:zestaw -120zł,dojazd w dwie strony 90km x 1.20zł za kilometr = 108zł + robocizna 150zł czyli razem 378zł.
    Powiedziałem dobrze i kazałem facetowi przyjechać.Pojawił się u mnie nawet w miarę szybko i od razu zajął się piecem a ja uważnie przyglądałem się jego poczynaniom.Na początku zdemontował listwę z dyszami i przyniósł skrzynkę plastikową w której za przegródkami było mnóstwo dysz.Moje dysze odkręcił i grzebiąc w swojej magicznej skrzynce odszukał i wybrał 6 nowych dysz o średnicy 0,69mm bo takie mu zasugerowałem znajdując tą informację gdzieś w internecie.Pytam się jego,gdzie jest ten zestaw przezbrojeniowy to facet powiedział,że wrzucił tu do skrzynki luźno te dysze aby nie nosić woreczków foliowych a jak zapytałem gdzie jest wtyk kodowy to powiedział,że to nie jest potrzebne.No cóż fachowiec pewnie zna się na tym wie co robi,więc dalej obserwuję rozwój wydarzeń.Po wymianie dysz na nowe piec został uruchomiony,ale wcale dobrze nie pracował.Było bardzo trudno zapalić gaz a jak już pojawił się płomień to był poszarpany i bardzo wysoko i nawet nie na całej powierzchni palnika.Facet zaczął więc kręcić śrubkami na module gazowym,ale ciągle nie można było uzyskać dobrego płomienia czyli tzw.dywanika.Po jakimś czasie gazownik zaczął wymieniać dysze na inne i tak mu to schodziło jakieś cztery godziny.W międzyczasie dzwonił chyba do centrali Junkersa i pytał jakie dysze na propan powinny być do tego pieca,ale nawet tam nie udzielili mu takiej informacji a ja ustaliłem i serwis też to potwierdził,że dysze 069 są dla pieca ZWR 24 a dla ZWR 18 na propan tego nie wie nikt.Mój fachowiec powiedział,że ustali to pisząc do Junkersa w Niemczech a teraz wkręcił mi po wielu wymianach dysze 085 od Buderusa i jako tako kocioł zaczął pracować.Nadmienię jeszcze,że szczelność połączeń gazowych sprawdzał wodą z płynem do mycia naczyń.Po "skończeniu" pracy fachowiec był bardzo z siebie zadowolony i powiedział,że żaden z jego pracowników nie poradziłby sobie z ustawieniem tego pieca i on jest egzaminatorem na kursach gazowniczych a ja byłem załamany.Gdy przyszło do zapłaty i ja mówię mu,że nie było żadnego zestawu przezbrojeniowego to on odpowiedział,że i tak to jest dobra cena i nie chciał odpuścić ani złotówki.Zapłaciłem mu więc 380zł,ale NIGDY nie każcie mi już wzywać do czegokolwiek żadnych fachowców bo widzę,że to banda oszustów i bezczelnie "skubią" ludzi ile się da i nie mają żadnego umiaru.I co mam teraz zrobić Panie 12B,mam wołać kolejnego fachowca?Zamówię ten zestaw z Niemiec i sam sobie go wymienię.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Wrz 2011 23:20
    12B

Cóż mogę odpowiedzieć? Już przecież napisałem że bez oryginalnego zestawu się nie obejdzie.
    W Polsce nie było w sprzedaży tego modelu więc zakup jest mocno utrudniony. Jednak można sobie poradzić. Oczywiście trzeba znać nr. katalogowy zestawu - ale numery podawane są w instrukcji. Szukamy więc instrukcji ( oczywiście niemieckiej bo w polskiej nie będzie). Jeśli więc typ kotła to ZWR 18-5 KE ( jest jeszcze ....AE) to instrukcja np.tu : http://www.junkers-kundendienst.at/media/Ther...018-5KE...ZSR_ZWR24-5KE...ZSR5-11%205KE...pdf
    Na str.31 w tabelce podawane są numery zestawów przezbrojeniowych. Wybieramy nas interesujący i numer wpisujemy w google ( bez spacji). Pojawia się kilka sklepów oferujących zestaw i cena ( 45-55 euro).
    Dodam jeszcze że gazy oznaczane jako 21, 23 to gazy ziemne a 31 to gaz płynny.
    Myślę że wystarczy i odeślę do moich wcześniejszych postów. Nadal uważam że przezbrojeniem i regulacją powinien się zająć serwisant/fachowiec.

Co do pracy serwisanta którą Pan opisał to...........nie będę komentował......Oczywiście wziął Pan od niego fakturę/rachunek jak również wypisany protokół serwisowy z wyszczególnieniem części zużytych do przezbrojenia i ich cen oraz czynności wykonanych???? Na podstawie tych dokumentów zawsze można ubiegać się o gwarancję na części jak i na robotę.

Jedno mnie w Pana wypowiedzi tylko cieszy - nie chce już Pan kombinować tylko chce zamówić zestaw oryginalny.

0
  • #8 08 Wrz 2011 18:08
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

bocian napisał:
    ...Zamówię ten zestaw z Niemiec i sam sobie go wymienię.

Można Ci tylko współczuć kłopotu i zamieszania z nieudolnością "serwisantów". Pewnie nie wiesz, ale w Polsce możesz kupić części zamienne, właściwie każdej firmy i do każdego urządzenia (europejskiego, czy amerykańskiego) z branży techniki grzewczej. Sklep jest w Warszawie i jest bardzo znany w branży. Spotkałem w Warszawie nietypowy kocioł kanadyjski, mnie pomogli, może i Tobie pomogą.

0
  • #9 09 Wrz 2011 06:51
    bocian
    Poziom 12  

Cieszę się,że kolega 12B bardzo rzeczowo i szczegółowo opisał mi jak zdobyć taki zestaw przezbrojeniowy do mojego pieca i jestem mu za to bardzo wdzięczny.Patrząc na ten zestaw i widząc jak wiele rzeczy trzeba zmienić (nie tylko same dysze jak to zrobił mój "fachowiec") jestem wściekły,że płacąc temu gościowi za tą pseudo robotę wyrzuciłem pieniądze w błoto i jeszcze raz trzeba będzie regulować ten piec.Gdy zdobędę ten zestaw zadzwonię jeszcze raz do tego gazownika i każę mu za darmo przyjechać i jeszcze raz ustawić ten kocioł.Zobaczymy co powie.Oczywiście żadnego rachunku nie wziąłem bo to mi do niczego niepotrzebne a z rachunkiem facet doliczyłby mi jeszcze podatek vat.Nie wiem czy w tej sytuacji mam jakieś szanse walczyć o swoje prawa i teraz widzę jak ludzie niewielkim wysiłkiem i kosztem niewiedzy klientów chcą zarobić ogromne pieniądze.
    Do kolegi kowal001.Jeżeli masz w Warszawie jakiś sklep w którym sprzedają części do nietypowych pieców to podaj tu namiary,na pewno komuś jeszcze przyda się taka informacja.

0
  • #10 09 Gru 2011 17:11
    bocian
    Poziom 12  

Zamówiłem zestaw przezbrojeniowy z tej strony http://www.ersatzteilfachmann.de/ czekałem około tygodnia, zapłaciłem 64 Euro z przesyłką i samemu sobie przezbroiłem ten piec. Wszystko teraz działa jak należy i szkoda tylko, że wydałem kasę na pseudofachowca od którego teraz chcę zwrotu pieniędzy za tą usługę.

0