Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu

kedziej 04 Wrz 2011 23:36 12808 13
 • #1 04 Wrz 2011 23:36
  kedziej
  Poziom 2  

  Prośba o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:

  Podajnik w piecu pracuje bez przerwy, nawet gdy piec jest wyłączony!!! Praca ślimaka ustaje tyko po wyłączeniu przewodu zasilającego sterownik z gniazdka sieciowego.

  Nadmienię, że na wyświetlaczu nie pojawia się żaden alarm, który dotyczyłby przegrzania kotła - wtedy zresztą nie istniałaby opcja włączenia wentylatora, a ten działa w najlepsze. Wszystkie pozostałe funkcje pieca są ok.

  Po rozebraniu sterownika, znalazłem uszkodzony - spalony przekaźnik JQX-105F-1 012D-1hs(551).

  Przypuszczam, że właśnie powyższy element był odpowiedzialny za ciągłą pracę podajnika.


  Niestety ale nigdzie nie mogę dostać takiego przekaźnika, na giełdzie elektronicznej otrzymałem inny, ponoć pasujący przekaźnik: NT90RHCS12CB
  Różnica polega na tym, że "zamiennik" posiada dodatkową nóżkę, którą na wniosek sprzedawcy wyciąłem.

  Za nim zamówię oryginalny przekaźnik w internecie, chcąc uniknąć drogich kosztów przesyłek, uprzejmie proszę o następującą odpowiedź.

  Czy spalenie przekaźnika i wymiana na nieprawidłowy, może powodować podobny efekt, tzn. ciągłą pracę ślimaka?

 • #2 05 Wrz 2011 08:14
  jurkuc
  Poziom 25  

  Zaproponowany przez sprzedawcę przekażnik jest jak najbardziej odpowiedni. Podstawowym warunkiem możliwosci zamiany przekażnika jest napięcie pracy cewki oraz maksymalny długotrwały prąd styków. Osobiscie wymieniłem taki przekażnik na zastępczy jakieś 2 lata temu i do dzisiaj pracuje bezawaryjnie.

 • #3 06 Wrz 2011 20:20
  kedziej
  Poziom 2  

  Na razie nie udaje mi się przywrócić sterownika do prawidłowego działania...

  Przekaźnik jest na 100% sprawny, zbadałem styki i na pewno pozbyłem się odpowiedniej nóżki (zamiennik posiadał o 1 więcej od oryginalnego elementu).


  Obok spalonego przekaźnika zlokalizowałem jeszcze uszkodzony tranzystor, który zamieściłem strzałką na zdjęciu. Zdjęcie znajduje się pod poniższym linkiem:

  https://obrazki.elektroda.pl/7231537800_1315333326.html

  Niestety tranzystor niema żadnego oznaczenia. Nie posiadają Państwo może schematu do tego sterownika? Wstawiłem już dwa tranzystory, na tzw. "czuja", przy jednym przekaźnik nie załączał podajnika, przy drugim po krótkiej przerwie, podajnik znowu "oszalał". Nie da się go wyłączyć...

  Sterownik GECO G-403-M12340T-P02 NS 22028 Data Prod 09-06

 • #4 07 Wrz 2011 18:02
  markmd
  Poziom 24  

  Na zdjęciu nie widać czy to jest tranzystor. Ale jeśli tranzystor sterujący przekaźnikiem uległ zwarciu to w konsekwencji zepsuł się przekaźnik. Należy tam założyć tranzystor o polaryzacji wynikającej z połączeń układu oraz Uce tranzystora większe niż napięcie zasilania sterownika oraz Jc większe niż max prąd cewki przekaźnika.

 • #5 28 Wrz 2011 01:18
  gecoserwis
  Poziom 10  

  markmd napisał:
  Na zdjęciu nie widać czy to jest tranzystor. Ale jeśli tranzystor sterujący przekaźnikiem uległ zwarciu to w konsekwencji zepsuł się przekaźnik. Należy tam założyć tranzystor o polaryzacji wynikającej z połączeń układu oraz Uce tranzystora większe niż napięcie zasilania sterownika oraz Jc większe niż max prąd cewki przekaźnika.


  Zwarty tranzystor uszkodził przekaźnik...czego to się człowiek na stare lata nie dowie.
  Reszta wypowiedzi za to jak najbardziej słuszna.

 • #6 28 Wrz 2011 10:17
  markmd
  Poziom 24  

  Dziękuję za recenzję. Małą masz widać wiedzę, jeśli nie wiesz, że po zwarciu C-E tranzystora sterującego przekaźnik będzie cały czas trzymał, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania cewki przekaźnika. Produkuję sterowniki i mam świadomość, że każdy przekaźnik powinien w stanie włączonym wytrzymać przynajmniej parę miesięcy, ale różnie z tym bywa. Dlatego stosuję przekaźniki sprawdzonych firm.

 • #7 20 Paź 2011 02:29
  KMal
  Poziom 33  

  Witam
  Może za późno włączam się w ten temat, ale akurat trafił mi się do naprawy taki sam sterownik i uszkodzenie też podobne, bo ten sam przekaźnik, ale z upalonymi stykami, więc popatrzyłem co mówią inni. Zakładający temat nie uzyskał budującej podpowiedzi, a i nie pochwalił się jak rozwiązał ten problem, może dlatego, że w trakcie pomocy powstał mały zgrzyt i od tej pory ani On, ani Kol. [gecoserwis] nie pojawili się na portalu ( wg. profilu).
  Oczywiście, jest możliwe, że „badziewny” przekaźnik nie lubi być za długo pod napięciem i może dostać zwarcie w cewce, a i tranzystor sterujący mógł wcześniej dostać zwarcia, zwłaszcza, że jego Ic to tylko 100mA, a ten przekaźnik – katalogowo ma cewkę o mocy 0,9W, co daje 75mA (przy 12V). W sterowniku nie ma zasilacza stabilizowanego (12V), a napięcie to jest zawyżone. Teraz robiłem pomiary i przy całkowitym średnim obciążeniu ( połowa wyświetlacza LED świeci, dwa przekaźniki aktywne) – przez cewkę tego przekaźnika płynie 94mA, co jest na granicy możliwości dla tego tranzystora. Tranzystor wyraźnie ciepły.
  Nie wiem czy Kol. [gecoserwis] chciał bronić firmę GECO, bo nie tylko z Nicku to wynika, ale i z profilu, że jest specjalistą Geco. Włączając się w temat, powinien podpowiedzieć, że tranzystor jest opisany, a konkretnie jest tam SMD – 1F, t/j BC847 (katalogowo ma Ic=100mA).
  Na zał. rys (prosta obróbka na szybko oryginału) wyraźnie widać napisy na tym tranzystorze.
  Należy stwierdzić, że firma ta nie stosuje metody zacierania (piłowania) elementów w celu ograniczenia kopiowania wyrobu. W sumie prosta konstrukcja, wszystkie wyj. wykonawcze na przekaźnikach (4X), pamięć, procesor (PIC), wyświetlacz LED, klawiatura, a cena nie mała, bo ok. 430zł – prywatnie można kopiować.
  Zastępczy przekaźnik z serii NT90, który autor miał zastosować faktycznie jest zbliżonym odpowiednikiem, ale podejrzane jest to, że w symbolu, który mu podano brakuje określenia czy cewka jest na AC, czy DC. Jeżeli założył z cewką AC, to prąd jej dla 12V to 187mA (katalogowo), obliczeniowo byłoby 166mA (cewka 2W) co musiało uszkodzić tranzystor - http://www.aphelektra.com/photo/_pdf/nt90.pdf
  Można było doradzić autorowi, że oryginalny przekaźnik może tanio kupić tu: http://www.centrumelektroniki.pl/Przekaznik_30A12V_JQX105F1,p22982.html lub tu: http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=26195 tam też, jest PDF dla tego przekaźnika.
  Wiadomo, że serwisanci nie kupują za każdym razem konkretnego przekaźnika. Z drugiej strony płytki jest dużo miejsca gdzie mieści się nawet większy przekaźnik, a tamto miejsce zostaje wolne. Ten nieszczęsny sterujący tranzystor jest dokładnie z drugiej strony (gdzie był oryginalny przekaźnik), a że od strony montażu powierzchniowego nie da się robić żadnych przeróbek, bo obudowa „leży” dokładnie na niej (widać ślady grzania od tego tranzystora), to po nawierceniach montujemy „mocniejszy” tranzystor z drugiej strony (tam gdzie poprzednio był przekaźnik). Pozbywamy się niepewnego przekaźnika (CHINA) i sterowania, które jest na granicy pewności… , a można było tam dać np., triaka. Ogólnie to ten sterownik i tak jest bardzo solidnie wykonany.

  Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu

 • #8 22 Paź 2011 20:12
  markmd
  Poziom 24  

  Tylko czytać i się uczyć.

 • #9 25 Mar 2012 19:50
  jeanpascale
  Poziom 9  

  Witam
  mam Prośbę padł mi sterownik geco 403 ( przekażnik JQX 105F 1 ) dostałem w sklepie inny ale ponoć jest ok ( JQX 15FA 1C ) wymieniłem i po włączeniu wypaliło mi przekażnik podajnika JQX 115F
  nie wiem czy to zbieg okoliczności czy ten przekażnik JQX 15FA 1C jest nieodpowiedni???
  a jeszcze jedno w międzyczasie sprawdziłem że kondensator silnika nie ma juz odpowiedniej pojemności i wymieniłem z tym że mój miał 8uf a ja dałem 7,5 uf tylko taki był w sklepie.
  nie wiem czy to wina kondensatora,przekażnika ?
  gdybyktos mogł cos pomóc z góry dziekuje
  ps. nie jestem elektronikiem, potrafie tylko sprawdzic, kupic wymienić

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo

 • #10 26 Mar 2012 09:36
  markmd
  Poziom 24  

  Uszkodzenie przekaźnika od podajnika nastąpiło prawdopodobnie z powodu czynności związanych z wymianą kondensatora rozruchowego. To są kondensatory na prąd przemienny wykonane specjalnie jako rozruchowe (nie można wstawiać zwykłych kondensatorów DC o podobnej pojemności).
  Co do przekaźnika JQX 15 FA 1C to jest to przekaźnik nieco inny od omawianego (inny układ styków, inne wymiary). Radzę stosować oryginalny - jest dostępny w sklepach internetowych.

 • #11 28 Mar 2012 22:14
  jeanpascale
  Poziom 9  

  po wymianie przekaźników JQX 115F ( przy okazji wymieniłem wszystkie 3 )wszystko ok, podajnik śmiga
  dzięki za wszystkie informacje

 • #12 06 Lis 2012 09:51
  MagicOl
  Poziom 11  

  KMal napisał:
  Witam
  Ten nieszczęsny sterujący tranzystor jest dokładnie z drugiej strony (gdzie był oryginalny przekaźnik), a że od strony montażu powierzchniowego nie da się robić żadnych przeróbek, bo obudowa „leży” dokładnie na niej (widać ślady grzania od tego tranzystora), to po nawierceniach montujemy „mocniejszy” tranzystor z drugiej strony (tam gdzie poprzednio był przekaźnik). Pozbywamy się niepewnego przekaźnika (CHINA) i sterowania, które jest na granicy pewności… , a można było tam dać np., triaka. Ogólnie to ten sterownik i tak jest bardzo solidnie wykonany.


  Można prosić o typ przekaźnika i typ tranzystora zastosowanego przez ciebie.
  Czy wymieniałeś również diodę rozładowującą energię cewki ?

  Zastanawiam się też nad inną sprawą przekaźnik zastosowany w oryginale to JQX-115F-012-1HS3, który ma temperaturę pracy do 70 stopni, czy nie lepiej byłoby zastosować JQX-115F-012-1HSB3 (85 stopni) ?

  Pozdrawiam,
  MagicOl

 • #13 06 Lis 2012 12:39
  KMal
  Poziom 33  

  Witam.
  Niestety, gdyby to było miesiąc temu, to bym już nie pamiętam, a to było przeszło rok temu.
  W danej chwili skupiam się na problemie i staram się go rozwiązać. Skoro sterownik nie wrócił do dzisiaj, to znaczy, że działa. Znam człowieka (pamiętam), ale sezon grzewczy w pełni, więc nie będę mu wygaszał pieca.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME