Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy wzmacniacz czy remont starego?

danio531 05 Wrz 2011 08:38 2213 24
  • #1 05 Wrz 2011 08:38
    danio531
    Poziom 18  

Witam. Mam problem, dla mnie poważny który trudno mi rozwiązać.

Chwilowo jestem posiadaczem wzmacniacza Gran PA-400
    2 x 200W 4Ω / 2 x 150W 8Ω
    Napędzałem do tej pory tym dwie kolumny na STX GDS. I było to wystarczające dla nich ale ostatnio dorobiłem się subwoofera na nowym 15" STX. Dokładnie WM.STX.15.2.500.8.F.S.MC. Nie było mnie stać na te nowsze po 300zł więc proszę nie krytykować...

I pojawił się mały problem. Miałem wizję napędzenia zestawu tą jedną końcówką. Górne pasmo na GDS'y z jednego kanału, a dolne przez drugi kanał do suba. Po pierwszych odsłuchach no jest poprawa z basem znaczna. Ale jest wrażenie, że końcówka jednak "troche" nie daje rady i mogłoby być o wiele lepiej. Napięcie pewnie sporo przysiada,a i filtracja ma najlepsze czasy za sobą

I teraz moje główne pytanie. Czy opłaca się ją wymieniać na coś co sprosta?
    Czytałem ostatnio wiele opini o końcówkach do 600zł (nie china) i wychodzi na to, że jak kupić to starsze ale wtedy też mogą być problemy. Wyschnięte kondy itp.

Więc co zrobić?
    1.Zakładam, że po sprzedaniu Grana i dołożeniu paru groszy będę miał na końcówkę 600zł. Myślałem o T.amp e-800. Każdy mówi, że jest słaby do basu ale wydaje mi się, że i tak lepszy od grana lecz go nie słyszałem...

2. Zająć się poważnie granem. Zwiększyć mu baterię kondensatorów (chwilowo 4 x 4700uF) może dodać parkę tranzystorów? Nowe trafo? To znowu jak budowanie wzmacniacza na nowo...

Więc proszę o wasze opinie. Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.

0 24
  • #2 05 Wrz 2011 11:52
    protone
    Poziom 26  

Podejrzewam ,że E800 zagra gorzej od tego Grana.Jeśli już T.amp to PA600-ma lepszy zasilacz.Najtaniej podwoić pojemność kondensatorów w Granie i grać dalej.

0
  • #3 05 Wrz 2011 17:35
    danio531
    Poziom 18  

No właśnie też mi się wydaje, że kupując E-800 daje większego powera tylko nadstawkom, a potrzebami wręcz przeciwnie... TA-600 to znowu dużo kasy za stosunkowo małą poprawę w mocy... Dlatego pytam o zdanie forumowiczów. Czekam na dalsze opinie

0
  • #4 05 Wrz 2011 21:36
    atmeg
    Poziom 14  

Cytat:
    Nowy wzmacniacz czy remont starego?

Raczej dokupienie lub zrobienie drugiej końcówki zasilającej ten głośnik.

0
  • #5 05 Wrz 2011 21:40
    danio531
    Poziom 18  

To też jakieś wyjście. Miałbym na to ok. 300zł, więc jeśli znalazłbym jakiś konkretny transformator byłoby opłacalne zrobienie. Do 300zł raczej będzie ciężko coś kupić. Chyba, że trafi mi się druga okazja z takim Granem za 315zł z przesyłką. Choć wątpię bo to był cud że udało się tak tanio.

Albo po prostu na odwrót. Granowi dodać filtracji i zostawić go na bas, a kupić coś mało wymagającego pod nadstawki. Oczywiście nie Chine. To by zależało od okazji i ilości gotówki. Dobry pomysł.

0
  • #6 06 Wrz 2011 19:08
    atmeg
    Poziom 14  

Ostatnio widziałem na znanym portalu trafo 1000W za 130 zł i 500W za 80zł
    .Zmontowanie wzmacniacza dużej mocy basowego np. w układzie mostkowym nie jest aż tak trudne.Do tego np. układ od filtra subwufera najlepiej strojony i masz swoje uzupełnienie w basach. Ja jestem z tych co lubią zrobić samemu, domyślam się że niemasz aż takich dochodów z grania aby kupić gotowy i nowy zestaw.
    PS. Grywałem kiedyś na niskobudżetowych imprezach wiec wiem jak jest.
    Np. Zrobiłem dawno temu multi wzmacniacz na trafie 3kW - 2 x mostek dla basu(60V +/- i 4 om głosników) i 2 x 200W dla średnich i wysokich . Super sie na tym grało poza noszeniem zawsze we dwie osoby ponieważ to było w jednej obudowie.Czasem światło na sali pulsowało w rytm basu .Wiesz , do niczego nie namawiam , jedynie wymi8ana informacji, nie jestem zainteresowany jakimi kolwiek ofertami !
    Od wielu lat już sie tą dziedziną nie zajmuje ale moge służyć informacjami.
    Pozdrawiam wszystkich muzyków , muzyka jest lepsza od elektroniki !!!!

0
  • #7 06 Wrz 2011 21:41
    danio531
    Poziom 18  

Mimo wszystko boje się składania końcówek dużej mocy. Jak widać mogą się opłacić, znam też podstawy by tego się podjąć. Ale co gdy coś się nie uda? Parowanie tranzystorów końcowych, jedn pomyłka może wiele kosztować pieniędzy których na prawde mam mało... A już nie mówię o np: dowijaniu zwojów żeby uzyskać odpowiednie napięcie, tego na pewno się nie tknę. Wiem, że to strach przed pierwszym wielkim przedsięwzięciem no ale cóż... Boje się też mierzenia wzmacniacza, żeby zaspokoić tą swoją ciekawość i wiedzieć ile ma mocy, często się słyszało jak to podczas takich prób coś ładnie pier... No i wiadomo, że taka końcówka to też zabezpieczenia które muszą działać, a zwłaszcza soft-start bo bez tego w ogóle ciężko czasem ruszyć 500W transformator nie mówić o 1kW...

0
  • #8 06 Wrz 2011 23:24
    atmeg
    Poziom 14  

Troszke nie wiem z kąd bierze się ten strach przed mocą wzmacniacza .Zauważ iż przeciętny domowy wzmacniacz dysponuje zasilaniem w granicach 35V +/- w układzie mostkowym da to moc szczytową okolo 450 dla 8 om , moc średnia z 250 W oczywiście nie odnosze sie teraz do mocy transformatora czy tranzystorów mocy lecz do potencjału wypływającego z napięcia zasilania końcówki mocy. Przy +/- 50V w układzie mostkowym masz 1kw mocy szczytowej i około 600W ciągłej dla 8oM. A wzmacniacz z 50 V zasilania nie jest jakimś cudem , dawniej masowo robiło sie to na tranzystorach KD303 a teraz jest tranzystorów masa do wyboru.Wspomniany przezemnie wcześniej wzmacniacz na transformatorze 3kW miał zasilanie +/-60V i był na tranzystorach KD503 -tak zwanych gwożdziach.
    Co innego zrobić dobrze brzmiący wzmacniacz 500W na kanał szerokopasmowy , tu poprzeczka jest wyżej ale dla samych basów jest to o wiele łatwiejsze.
    Mam pytanie , czy wysterowałeś te swoją końcówke mocy z tym nowym głośnikiem w układzie mostkowym ?Czy testowałeś taki układ ?

0
  • #9 07 Wrz 2011 20:37
    danio531
    Poziom 18  

Nie testowałem z prostego powodu, nigdzie nie jest napisane, że można podłączyć głośnik w układzie mostkowym do tego wzmacniacza. Są tylko dwa wyjścia na kanał lewy i prawy, bridge brak. A chyba potrzebny jest układ odwrócenia fazy czy coś takiego żeby to było możliwe?

Chwilowo staram się zaoszczędzić trochę gotówki, a na co jeszcze się okaże. Trochę przeraża mnie przedsięwzięcie mimo wszystko ale zobaczę jak będzie z moim czasem i wiarą w siebie by zaryzykować nie małą dla mnie sumę i stworzyć coś swojego. Na elektrodzie czytałem dużo projektów z własnymi wzmacniaczami i użytkownicy byli zadowoleni choć często były jakieś małe potknięcia... Na końcówkę mocy bardzo polecany był układ irka z trzema parami tranzystorów na kanał, a nawet jest do niego gdzieś na forum płytka i cały projekt. Myśle, że jeśli poprawnie bym się do tego wszystkiego przygotował dałbym radę. Oczywiście z pomocą znalezienia taniego transformatora bo z tym są problemy często...

0
  • #10 08 Wrz 2011 13:39
    atmeg
    Poziom 14  

Wzmacniacz kol Irka? Który to układ?
    Jeśli miałby to być prosty ,mocny ,bardzo łatwy w uruchomieniu i tani wzmacniacz polecałbym przerobiony układ z linka https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1920980-30.html . Oczywiście pracujący w układzie mostkowym .Napięcie zasilania +/- 50V co dałoby około 800W mocy szczytowej , w sam raz do tego głośnika.Układ z tego linka jest w tym przypadku schematem wyjściowym do przerobienia oraz uzupełnienia o dodatkowe układy (ogranicznik prądowy, opóżnione załączanie głośnika, stopien odwracający faze dla układu mostka ,układ wykrywania stałego napięcia na wyjściu głośnikowym, limiter mocy) .Chodz wymieniłem sporą liste to wcale nie musi to oznaczać jakiś skomplikowanych schematów , cześć rozwiązań stosowałem i moge się nimi podzielić na forum.

Odradzałbym natomiast budowe końcówki mocy "wysokonapięciowej" , są to układy znacznie trudniejsze do uruchomienia oraz bardziej wymagające jeśli chodzi o prace w trudnych warunkach estradowych.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Proponowanie do tak wielkich mocy wzmacniacza nie mającego nawet zabezpieczenia zwarciowego (o błędach konstrukcyjnych nie wspominam) zakrawa na sabotaż.
    Tym bardziej, że innych, lepszych, bardziej przemyślanych i niezawodnych układów jest na Forum mnóstwo. Wystarczy poszukać.
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie za "poradę".

0
  • #11 08 Wrz 2011 16:43
    danio531
    Poziom 18  

Chodzi o słynny na forum do wzmacniaczy estradowych układ n-mosfet irka(avt2762) + powiedzmy taki układ Link

Na temat układu końcówki wiele można znaleźć tutaj Link

0
  • #12 08 Wrz 2011 17:03
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Piszecie tu o wzmacniaczu, a nikt nie wytknął jednego- rewolucji w basie mieć nie będziesz, ponieważ zakupiłeś głośnik, który wg producenta nadaje się do kolumn pełnopasmowych, ale nie do subwooferów. I przeglądając parametry, szybko zauważymy, że w istocie rzeczy tak jest- zbyt mały Xmax, lekka membrana, duży Qts, nie za mocny napęd- ot taki przeciętny "pełnopasmowiec", ale w subwooferze grało przyzwoicie to nie będzie, jakikolwiek wzmacniacz byś nie zastosował.

Jak już jesteśmy przy tych wzmacniaczach- estrada, nie ważne, czy mała, czy duża... Wg mnie nie ma tutaj miejsca na samoróbne wzmacniacze, zwłaszcza budżetowe. Nie daj Boże się coś stanie, czy nawet jakieś problemy nie z Twojej winy z siecią, zasilaniem, i możesz mieć przez taką samoróbkę problemy, i będą się ludzie krzywo na nią patrzeć.

Wiem jak jest z całym graniem, jak ciężko zarobić uczciwy grosz na tym czasem, ale nie da się skompletować czasem sprzętu poniżej pewnego pułłapu cenowego, i tyle...

0
  • #13 08 Wrz 2011 17:14
    danio531
    Poziom 18  

Nie trzeba mi rewolucji. Liczyłem sie z tym kupując ten głośnik. Chodzi mi tylko to, że nie wyciskam z niego tyle ile bym mógł... max Grana to te 150W, a to o połowę za mało. No i mała filtracja. To postaram się poprawić jak już pisałem.

Wiadomo jak to jest, końcówki mocy na drzewach nie rosną, dobre tanie nie są. Tanie są gów.... Albo trzeba czekać na niesamowite okazje albo DIY. Da się stworzyć coś dobrze grającego jeśli ma się o tym pojęcie, niestety zaliczam się do tych którzy znają podstawy. Więc gdybym miał zrobić coś własnego na pewno bym się do tego solidnie przygotował i nie trwałoby to jeden dzień... A końcówka zawsze się przyda. Każda modernizacja zestawu to wymagania, czemu trzeba sprostać. Kto wie, może kiedyś dokupię jeszcze taki głośnik i stworzę na nich 15"+1" żeby było poprawniej.

Chwilowo zbieram pieniądze i dużo czytam na temat końcówki irka. Jeśli stwierdzę, że jestem w stanie podjąć ryzyko to je podejmę bo to zwyczajnie opłacalne zwłaszcza przy jednym kanale tylko pod subwoofer. Ale jeśli znajdzie się okazja w postaci jakiejś ciekawej aukcji to to wykorzystam i też nie będę żałował.

Chwilowo tak spisuje się Gran w roli jedynego napędu. Wiadomo, że aparat trochę podbija bas ale w realu nie jest źle:

Link

0
  • #14 08 Wrz 2011 17:37
    atmeg
    Poziom 14  

Obejrzałem ten schemat . Jeśli działa i niema problemów z uruchomieniem to czemu nie . Poczytaj tylko dokładniej z jakimi problemami zetkneły sie osoby budujące ten układ i przemyśl. Są na pewno plusy w postaci gotowych płytek , sporej ilości opisów oraz samego kol Irka .
    Ja osobiście wybrałbym topologie układu z linka podanego wcześniej przeze mnie .Jest on zbliżony ideowo do konstrukcji jakie dawniej (17lat temu ) budowałem .
    Oczywiście jak już wcześniej wspominałem jest to sama idea konstrukcji bowiem schemat rzeczywisty wyglądałby inaczej , wyszczególniłem też jakie powinien zawierać obwody .Tranzystory końcowe także N-mosfety podobnie jak w konstrukcji kol Irka.

0
  • #15 08 Wrz 2011 17:59
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Z filmików na YT, nikt nic nie wywnioskuje... Ale muzyka nawet fajna, trafia w mój gust ;)

Już nie chodzi o to, że nie będzie rewolucji, ale też o to, że ten głośnik zastosowany w subwooferze, nie odcięty subsonikiem od dołu- może długo nie pograć... (nie wytrzyma membrana, zawieszenie...) Po prostu był to nienajlepszy wybór i tyle, w podobnej cenie można było kupić używkę GDN 38-550 i na pewno wyszłaby z tego bardziej sensowna konstrukcja.

0
  • #16 08 Wrz 2011 18:11
    danio531
    Poziom 18  

Subsonic zawsze da się załatwić ;) Byłaby to też dobra opcja przy budowie wzmacniacza gdyby miał on wbudowany filtr dolnoprzepustowy i subsonic. Wszystko w jednym tak jak mi potrzeba, to też jeden z plusów DIY.
    Wiem, że głośnik mógłby być lepszy...
    Moje rozumowanie wyglądało następująco:
    - Nowy głośnik 150zł.
    - Używka też mniej więcej tyle ale to zawsze używka, ktoś czemu się jej pozbył, a powody mogą być różne.
    - Model lepszy od mojego z nowej serii kosztował już 300zł.
    - Model podobny czyli GDN 38-400 ma bardzo podobne parametry więc po co przepłacać?

Cóż budżetówka to budżetówka... Jeśli koszta będą się zwracać na pewno będę sobie stosunkowo podnosił poprzeczkę. Tak jak teraz kiedy brak mi więcej "amciu" dla tego wszystkiego...

A co do konstrukcji irka chyba się uprę bo czytałem wiele pozytywnych opinii na temat tego układu. To w końcu coś nowego z zabezpieczeniami i na estradę ciężko znaleźć coś lepszego. Nawet w kwestii sprawności byle Holtona bije na głowę... Kiedyś już przymierzałem się do eksperymentowania z nim i mam trochę materiałów z tym związanych. Układ jest bardzo dobrze opisany i wszelkie możliwe problemy też. Więc to dobry wybór. Grunt to tylko odpowiednie zasilanie żeby można było cokolwiek rozpocząć.

0
  • #17 08 Wrz 2011 18:20
    atmeg
    Poziom 14  

Cytat:
    Już nie chodzi o to, że nie będzie rewolucji, ale też o to, że ten głośnik zastosowany w subwooferze, nie odcięty subsonikiem od dołu- może długo nie pograć... (nie wytrzyma membrana, zawieszenie...)

Jest tego kolega pewien ? Poza tym autor tematu na razie szuka rozwiązania .
    Co do filtra to oczywiste jest iż tor niskotonowy wzmacniacza musi posiadać odpowiednie filtry kształtujące sygnał .
    Jeśli zastosuje sie dużej mocy wzmacni9acz z zabezpieczeniami zdolny zasilić głośnik jego znamionową mocą bez przesterów to co może się stać ?
    Nie rozumiem takiego "czarnowidzenia".
    ...
    Cytat:
    A co do konstrukcji irka chyba się uprę bo czytałem wiele pozytywnych opinii na temat tego układu. To w końcu coś nowego z zabezpieczeniami i na estradę ciężko znaleźć coś lepszego

Heh nie chodzi o upieranie się ani spory lecz o rozmowe i wymiane informacji .
    Poza tym napisałem iż rozumiem i nie man nic złego na myśli , jedynie jak wspomniałeś należy zapoznać się z opracowaniem.
    Szkoda że coraz mniej osób wypowiada się na forum .
    ...
    Zrobiłbym troszke większą obudowe do tego głośnika

0
  • #18 08 Wrz 2011 18:59
    danio531
    Poziom 18  

Ale taka była zalecana przez STX, więc nie rozwijałem się specjalnie z dobieraniem innej.

0
  • #19 08 Wrz 2011 20:01
    atmeg
    Poziom 14  

OK . Już skończyłem , chyba że interesuje cie zdanie innych ewentualnie moje.
    Moge zapytać? -czy już zdobyłeś odpowiedż na nurtujące cie pytania ?Czy już wiesz co możesz zrobić aby mieć to optymalne wykorzystanie nowego głosnika w zestawie? Czy już wiesz jak zrobić sprawnie i pewnie działający wzmacniacz basowy ewentualnie crossover i filtry dla basu?

0
  • #20 08 Wrz 2011 20:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 08 Wrz 2011 20:40
    atmeg
    Poziom 14  

Cytat:
    Z g... bata nie ukręcisz.

No w sumie tak jest ale...
    Zaczyna się robić mętlik w wypowiedziach . Założycielowi tematu chodzi o nisko budżetowe rozwiązanie problemu a ta kwestia rozmywa sie w temacie .
    Zaczyna sie bezsensowna krytyka .....
    Skoro człowiek kupił głośnik i pyta się co dalej to należy mu pomóc a nie krytykować to co zrobił .A rozwiązania są i to tanie jeśli wziąść pod uwage DIY.
    Kol. dj-MatyAS .. skoro jesteś dobry w te klocki to zaproponuj jakieś nisko budżetowe rozwiązanie .Z mojej strony nie będzie krytyki z powodu "prywatnych" uprzedzeń.Bądz człowiekiem a nie "tylko" moderatorem.

0
  • #22 08 Wrz 2011 23:32
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 09 Wrz 2011 08:26
    danio531
    Poziom 18  

danio531 napisał:
    Nie trzeba mi rewolucji. Liczyłem sie z tym kupując ten głośnik

Moi drodzy. Ja na prawdę wiem co mówię , wbrew pozorom. Mam plan jak zarobić na coś lepszego. Żeby zarobić na coś lepszego trzeba mieć coś gorszego na pewno w moim przypadku bo nie będę brał kredytu tylko po to żeby być profesjonalnym nie mając pewności, że mi się to zwróci. A takiej nie mam grając 2-3 imprezy rocznie + sylwester.

Spokojnie, nie zamęczę tego głośnika. Co lepsza może wykorzystam go do 2 x 15" + 1". Tylko jest jeden warunek, sprzęt ma na to zarobić. Jeśli nie zarobi będe grał tak jak mam i też wątpię żeby coś się stało. Ludzie wsadzali do subów dużo gorsze rzeczy, np Alpierdy PS / HW 15. I co? I nic. Grają i żyją. A wydaje mi się, że ten głośnik ich przegania. Nie będę go ciężko użytkował, pomijając to, że nawet nie mam czym bo chwilowo głośnik dostaje jak już napisałem połowę tego co powinien. A gdybym miał mocniejszy koniec dostawałby też tyle ile potrzeba i nic więcej.

Wiedziałem, że odnośnie tego wyboru będą słowa krytyki. Ale na ja na prawdę wiem co robię. Nie kupiłem głośnika o tak o bo mi się zamarzyło. Jeśli głośnik zarobi na lepszy będzie lepszy, jeśli uprawiamy czarnowidzenie i wywróżymy, że wyparuje to albo go naprawię albo wywalę. Jeśli nie to wykorzystam / sprzedam / pogra tyle ile pogra. Są opcję.

Chodziło mi tylko o lepszy napęd dla niego. O inne rzeczy się specjalnie nie martwię na zapas. Po jednej imprezie koszt głośnika mi się zwróci podwójnie. Po jeszcze jednej imprezie stać mnie już będzie na SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC. Zapewniam was, że w odpowiednim momencie zadecyduję jak mam to rozegrać. Tyle na ten temat.

0
  • #24 09 Wrz 2011 10:57
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 09 Wrz 2011 17:49
    danio531
    Poziom 18  

Dziękuje za rady, nie raz czytałem Twoje posty dj-MatyAS i wiem, że Twoje rady są poparte doświadczeniem. Ale jest jak jest... Próbuję zaczynać jak najpokaźniej od jak najmniejszego budżetu. Są tego różne strategie. Ja już wiem, że gdybym robił znowu nadstawki zrobiłbym 2 kolumny 2 x GDS + GDWT. Wtedy prawdopodobnie ten cały temat nie miałby miejsca... Ale jest jak jest. Co do inwestowania to też taki moje zboczenie... Niby nie ma sensu w cokolwiek inwestować. Ale mam to do siebie, że jak podejmuje się czegoś to chcę wywiązać się z tego jak najlepiej. No i powoli to też mnie reklamuje mam nadzieje pozytywnie. Narazie staram się jak moge na tyle co moge i jak najlepiej według mnie. A co z tego wyjdzie i jak pozwoli mi się rozwinąć nie dowiem się jak nie spróbuję. Co do porzyczania sprzętu to ani tego nie lubię ani nie bardzo mam możliwości więc nawet gdybym chciał odpada. Sub spełnia moje oczekiwania :) Nie ma petardy jak z 15" Beymy zasilanej np Crownem. Jest wystarczające podparcie basem, niczego więcej nie chciałem. Tylko zawsze jest ten niedosyt, że mógłby pograć jeszcze ciut lepiej. To mi też automatycznie podnosi poprzeczkę, bo potrzeby zataczają koło. Mam suba, chce lepszy wzmacniacz. Mam lepszy wzmacniacz, chce lepsze kolumny itd. Więc jestem dobrej myśli.

0
  Szukaj w 5mln produktów