Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje.

_Anton_ 05 Sep 2011 16:31 20228 20
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  _Anton_
  Level 9  
  Witam. Mam problem jak w temacie. Przeszukałem forum ale nie znalazłem szczegółowych informacji na ten temat. A wszystko zaczęło się tak. Jakiś miesiąc temu pojawił się problem z wodą, a mianowicie po odkręceniu tylko gorącej leciała na zmiane przez ok 20 sekund ciepła następnie ok 40 sekund zimna. I tak w kółko więc wykąpanie się było niezłą przygodą:) Czasami tylko bywało tak że ciągle leciała ciepła. Cztery dni temu piec przestał wogule grzać i zaczęła mrugać czerwona dioda. Pokrętło od wybory funkcji i włączania nie reagowało. Odłączyłem go na noc od prądu i po podłączeniu rano podziałał parę godzin a następnie znów to samo. Dwa dni temu po południu coś mu się odwidziało i zaczął tak sam z siebie działać ale też tylko na kilka godzin. Przez te cztery dni ogólnie było tak, że kiedy odłączałem go od prądu to po ponownym podłączeniu było wszystko oki przez parę minut, tzn migała zielona dioda na szarym pokrętle. Teraz jest tak że odrazu zapala się i miga ta czerwona. Kręciłem tym szarym pokrętłem we wszystkie strony rozkręciłem go, poczściłem ale dalej to samo. Proszę o jakieś rady. Wyczytałem że być może to któryś z czujników(tak jest w instrukcji) ale jak sprawdzić czy napewno. Nie chce dzwonić po serwis bo znowu będzie tak jak ostatnio kiedy ciekła woda i rosło ciśnienie. Przyjedzie, wymieni, pojedzie, znów przyjedzie bo się okarze że to nie to i tak w kółko z pięc razy. A za karzdym razem brał kasę za wizytę. Proszę o pomoc.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  radyjko
  Level 12  
  Witam, to napisz co ostatnio wymieniał, co mówił. Postaraj się dać zdjęcie pieca po zdjęciu górnej obudowy- a dolny panel sterujący odkręć i odchyl muszę go sobie "przypomnieć" OK
 • #3
  _Anton_
  Level 9  
  Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje. Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje. Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje. Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje. Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje.
  Witam. Oto zdjęcia. Co do serwisanta to był pięć razy w niedużych odstępach i za każdym razem wymieniał "wymiennik bitermiczny" ponieważ było za duże ciśnienie po stronie c. o. (nie wiem dokładnie co te c. o. i c. w. o. oznacza). Tak sobie też pomyślałem że może trzeba ten piec najzwyczajniej wyczyścić a jeśli tak to roszę o radę jak to zrobić i czy ogólnie można samemu. Z góry dzięki.
 • #4
  radyjko
  Level 12  
  Tak, te fotki i opis , że wymieniał bitermę a ciśnienie rosło w czasie grzania - przypuszczam na 3-3,5 at, to raczej więcej niż pewne, że obieg wodny jest zakamieniony. Trzeba sobie przypomnieć kiedy,jak i co było czyszczone.Więcej szczegółów jutro rano napiszę, bo póżno z pracy wróciłem , no i mecz naszej reprezentacji . Do jutra.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A skróty co. - centralne ogrzewanie, c.w.u. - ciepła woda użytkowa
 • #5
  _Anton_
  Level 9  
  Dzięki i czekam na odp. A co do meczu to też oglądałem i mało telewizora nie rozwaliłem:/ Szkoda. Tak pięknie już było....:(
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  igrzelczyk
  Level 21  
  prawdopodobnie uwalony ntc to drugie(mniejsze po prawej stronie)


  Proszę poprawić błędy pisowni 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • #7
  radyjko
  Level 12  
  Witam kolegę , ponieważ z fotek co widzę są zabrudzone elementy jak i płyta ster. to przy diagnozie na "odległość" nie da się jednoznacznie określić przyczyny , właśnie dlatego , aby nie kierować się - prawdopodobnie-chyba-może-tak mi się wydaje-spróbuj -wymień-daj na krótko.... itd. Teraz włącz na próbę tylko co. przez 2 do 3 min. i odpisz jak pracuje , oczywiście sterownik pokojowy załącz i ustaw nawet na max. bo ogólnie jest ........ lato ,czekam ok.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeszcze kiedy był serwisowany-czyszczony i przez kogo ?

  Dodano po 29 [minuty]:

  Muszę wyjść do pracy, to wieczorem przeanalizujemy. Jeszcze wspomnę o pompie obiegowej zakładam , że pracuje, bo do tej pory o niej nie wspominaliśmy, to tyle na teraz .Pozdrawiam.
 • #8
  _Anton_
  Level 9  
  Witam. Zrobiłem tak jak napisałeś i żadnej reakcji. Ciągle miga czerwona dioda. Nawet jak odłączę piec od prądu (obojętnie czy na krótko czy na długo) to po ponownym podłączeniu nic innego się nie dzieje tylko coś "pstryka" w tej zaznaczonej poszerzce i miga czerwona dioda. Zero jakiejkolwiek innej reakcji. Co do czyszczenia to ostatnio był 3 lata temu.
  Beretta Ciao 18/24i - miga czerwona dioda, piec nie reaguje.
 • #9
  radyjko
  Level 12  
  Witam, to po kolei - jest presostat to czujnik ciśnienia wody w obiegu zamkniętym od niego wychodzą dwa przewody możesz je zdjąć i na konektorkach tego presostatu miernikiem pomierz - musi być przejście czyli załączenie,nie masz miernika - to bateryjka żaróweczka kawałek przewodu i podłącz w obwód wszystko i powinna świecić OCZYWIŚCIE ODŁĄCZ Z GNIAZDKA ZASILANIE .Działaj i pisz co tam ...... cdn.
 • #10
  _Anton_
  Level 9  
  Witam. Przepraszam że tak długo. Miałem problem z prądem w domu. Zrobiłem tak jak napisałeś. Zarówka świeci. Ale nic się nie naprawiło.
 • #11
  radyjko
  Level 12  
  Nareszcie , już myślałem , że kolega zrezygnował z prób ustalenia usterki. Czyli teraz próba z żaróweczką zakończona i jak świeciła tzn że presostat jest sprawny. Następny krok to sprawdzić termik przegrzewu to czujnik u góry po lewej stronie pierwszy od brzegu pod taką gumową kopułką - odłącz ją i ten czujnik też sprawdż tym obwodem z żaróweczką ma świecić - działaj i odpisz dziś lub jutro ? odpisz . Oczywiście wszystkie te prace na odłączonym piecu od SIECI !!!!!!
 • #12
  _Anton_
  Level 9  
  Jestem, jestem:) Nie zrezygnowałem:) Sprawdziłem ten czujnik i żaróweczka świeci. Sprawdziłem odrazu jeszcze jeden. Ten u góry od spalin i też działa. Co dalej mój mentorze:p:p
 • #13
  radyjko
  Level 12  
  Witam ! trochę już póżno , właśnie on jeszcze musi być w stanie "zwarcia" czyli jest dobrze.Ostatnią próbą jest sprawdzenie czujników NTC - jeden po lewej stronie, drugi po prawej u góry , trzeba wypiąć kabelki i zmierzyć rezystancje , powinno być 10 - 12 kiloomów. Jeśli tak jest to przy poprawnych połączeniach - pewnych elektrycznie płyty sterującej piec powinien przynajmniej się odezwać tzn. iskra - zapłon gazu i płomień choć na 3 do 5 sek. Do dzieła pokrętło ustawić na wyłącz. kabel do gniazdka sieć teraz załącz tylko na ciepłą wodę i puść normalnie wodę do mycia - napisz jak to się ma ...... ok

  Dodano po 4 [minuty]:

  To już chyba rano zadziałasz , ja będę na komp od 8 do 10 , póżniej dopiero wieczorem .Dobranoc
 • #14
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Sonda NTC po stronie CO jest uszkodzona.
  Po drugie jak można płacić za tą sama usterkę 5 razy? Płacisz za naprawę a jak nie potrafi i ciagle przyjeżdza to juz strata serwisanta, przynajmniej ja tak podchodzę do sprawy.
 • #15
  radyjko
  Level 12  
  Dobra ,ale Anton nic się nie odzywa, a tu kolega Piotr77777 ze Śremu z daleka stwierdził co z piecem w Szczecinie !? Myślę ,że to kolega na odwiedzinach.Nieważne. To napiszcie, że piec po wymianie NTC ruszył i to będzie nasza satysfakcja , że daliśmy radę na odległość zdiagnozować - pozdrawiam Andrzej.
 • #16
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Naprawiłem takich pieców juz chyba kilkadziesiąt i takie objawy w 90% były przyczyną uszkodzenia sondy NTC. Ja nie wróże z fusów tylko stwierdzam z doświadczenia, ale mogę sie mylić bo wszechwiedzącym nie jestem.
 • #17
  _Anton_
  Level 9  
  Witam. Przepraszam za tą przerwę w pisaniu. Co do wielokrotnego płacenia to się nie wypowiadam. Piec jest u rodziców więc to oni ogarniali. Ja poprostu zostałem teraz zobowiązany do samodzielnej naprawy w ramach oszczędności. Koledze radyjko chciałbym serdecznie podziękować za pomoc. Sprawdziłem te czujniki i to faktycznie one były przyczyną uszkodzenia. Jeszcze raz sorry za przerwę i wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
 • #18
  radyjko
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedż , bo już miałem obawy , że "coś" nakombinowałeś . Ale jeśli tak to okej. Kolega Piotr77777 śledził nasze diagnozy i na koniec tylko potwierdził końcowy fakt. OK dla niego, pozdrawiam Ciebie i jego.
 • #19
  AdamDnB
  Level 11  
  Witam wszystkich
  Troszeczkę odkopię temat.
  Mój problem polega na tym, że piec działa praktycznie normalnie.
  Jest natomiast jedno "ale". Czerwona kontrolka czasami mruga podczas pracy C.O.
  Kocioł w tym czasie działa normalnie, po chwili mrugać przestaje. Martwi mnie to mruganie. Czy możliwe jest, że ma np. błędne odczyty z czujnika NTC od C.O.? Zauważyłem, że gdy ustawię pracę C.O. w górnych granicach regulacji temperatury, to nieco zbyt mocno czasami wychładza mi się rura od zasilania, stąd wnioskuję, iż może to być NTC.
  Podpowiedzcie gdzie szukać usterki.
  Ps. Przy okazji chciałbym zapytać w jaki sposób ten model pieca rozpoznaje, że płomień jest zapalony? Przy palniku znajduje się tylko elektroda iskrząca.
  pozdrawiam
 • #20
  Boosterpl

  Level 17  
  Mam ten kocioł, oba czujniki maja od 7 do 8 kOhm a po odpaleniu gazu leci pół, a po chwili pełnym ogniem i nagle gaśnie i STOP (trwa to ok 5-6sek) wtedy czerwona lampka się zapala i koniec, trzeba ponownie odpalać kocioł gałką. Pozostałe czujniki mają przejście. Co może być nie tak?
 • #21
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam. To może być awaria płyty głównej. Sondy NTC też mogą być winne. A kiedy kocioł miał przegląd?