Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary oscyloskopem HANTEK DSO 1060

05 Wrz 2011 19:51 3151 1
 • Poziom 12  
  Witam.

  Chciałbym spytać szanowne grono o możliwość robienia pomiarów oscyloskopem Hantek DSO1060. Pytanie jest następujące. Oscyloskop w/w ma dwa nieizolowane kanały pomiarowe. Czy da radę zobaczyć na nim dwa przebiegi w następującym układzie pomiarowym.

  Dla kanału pierwszego:

  Sonda sygnałowa z tłumieniem 10x dołączona jest do jednego z zacisków wyjściowych prądnicy trójfazowej. Dodatkowo wszystkie trzy zaciski są połączone układem "sztucznego zera" w gwiazdę poprzez trzy oporniki 1MΩ po jednym na fazę których końce połączone są razem ze sobą i do nich dołączona jest masa sondy kanału pierwszego - napięcie na wyjściu prądnicy wynosi ok. 100 V max.

  Dla kanału drugiego.

  Z elektronicznego układu chcę do sondy w drugim kanale chcę podłączyć układ który generuje sygnały prostokątne na poziomie TTL (+5V) a masę tej sondy do masy tegoż układu.

  Masy "sztucznego zera" oraz elektronicznego układu NIE SĄ POŁĄCZONE ZE SOBĄ.
  Czy oscyloskop nie ulegnie uszkodzeniu w takim układzie?

  W tym układzie nie interesuje mnie specjalnie amplituda sygnałów a jedynie przesunięcie fazowe między nimi. Ważnym jest również zachowanie kształtu przebiegu napięcia z przetwornicy ( sinusoida) oraz przebiegu z układu elektronicznego (prostokąt).

  Proszę nie zadawać pytań po co chcę mieć taki układ pomiarowy - taki jest mi niezbędny i wiem że działa bezbłędnie przy używaniu oscyloskopu Textronik z kanałami izolowanymi. Czy w tym oscyloskopem co mam (HANTEK DSO1060) da się zmierzyć w/w układ ? Proszę o odpowiedź.
 • Poziom 25  
  Jeśli prądnica i układ elektroniczny są izolowane od siebie i nie mają żadnych galwanicznych punktów wspólnych to nic się nie stanie. W innym wypadku poprzez masę oscyloskopu popłyną prądy wyrównawcze pomiędzy masą układu a sztucznym zerem.