Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie płytki SMD w EAGLE

05 Wrz 2011 19:56 3069 11
  • Poziom 17  
    Witam !

Wykonałem płytkę do schematu:

Płytka nie jest wielka i nie zawiera dużo elementów, jednakże wolę się upewnić
    Płytka w zał.

Mam jeszczę prośbę - model tej płytki płytki w 3D.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Pierwsza zasada przy projektowaniu płytki.
    Najpierw stwórz schemat w edytorze schematów, a dopiero później w edytorze płytek zaprojektuj płytkę.

Teraz nie ma jak sprawdzić czy projekt płytki masz poprawnie zaprojektowany, bo nie ma z czym porównać.
    A posiłkowanie się tą namiastką schematu, którą pokazałeś powyżej, mija się z celem.

Zresztą chyba stabilizator na tym obrazku jest odwrotnie podłączony.
    A jak wzorowałeś się na tym, to pewnie płytka jest z błędem.

Co do projektu płytki z elementami SMD.
    W tym przypadku lepiej projektować płytkę na warstwie Top, co nie znaczy że nie można tego robić na warstwie Bottom.
    Ale jest wygodniej.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Niestety, jeszcze raz projekt do poprawki.
    Teraz stworzyłeś schemat w programie Eagle, ale płytka została ta sama co była poprzednio.
    I każdy z plików ma inną nazwę.

Po stworzeniu schematu w edytorze (Schematic), naciśnij piątą ikonkę (Board) na pasku narzędzi.
    Wtedy program AUTOMATYCZNIE otworzy edytor płytek (Board) i dopiero na nim z elementów które tam się znajdują możesz projektować Swoją płytkę.
    Nazwy obydwu plików będą takie same i po otwarciu jednego z edytorów, drugi otworzy się automatycznie z danym projektem.

Na schemacie masz układ LM555 w typowej obudowie SO08, a na płytce w obudowie miniaturowej MSOP08.
    Teraz masz przykład, że gdybyś to zrobił tak jak pisałem wyżej, to takiego błędu byś nie popełnił.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    Czemu od razu błąd ? 555 miało być w tej obudowie.
    W każdym razie dziękuję za rady z których na pewno w przyszłości skorzystam.

Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Zrobiłem tak jak mówiłeś i wyszło mi coś takiego:

Jeśli dobrze rozumiem mam sam zaprojektować ścieżki według tych "żyłek", ale to jest bez sensu bo one tylko przeszkadzają .
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nic się nie bój, żółte linie same znikną jak zaczniesz trasować ścieżki za pomocą narzędzia Route.
    Linie są bardzo pomocne, bo cały czas w trakcie układania elementów widzisz co z czym się łączy.
    Po rozmieszczeniu elementów, jak i w trakcie układania, naciskaj ikonę Ratsnest,
    aby program automatycznie na nowo połączył elementy z jak najmniejszym zagmatwaniem.
  • Poziom 17  
    Niestety nie radze sobie z tą metodą - lata przyzwyczajenia do swojego sposobu :).
    marco47, mógłbyś ten jeden raz zaprojektować ją(z obudową SO08), tylko w wymiarach nie przekraczających 3x0,9cm(musi zmieścić się do długopisu) ?

w zał schemat.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie pisz że lata przyzwyczajenia, bo wszystko można zmienić.

Pokazuję Ci jak taki projekt można zrobić.

Najpierw schemat, w którym musimy uwzględnić wszystkie punkty podłączenia zewnętrznych elementów.

W tym przypadku jest to złącze do zasilania DC, oraz złącze do wyłącznika ON.
    Jak widzisz zostało ono przeniesione w inne miejsce, bo teraz wyłącza cały układ.

Płytka zaprojektowana tak aby miała jak najmniejsze wymiary, 24x8.2mm.
    Jako że będzie się znajdować w obudowie długopisu, nacisk położono na jak najprostsze podłączenie zewnętrznych elementów.
    Dlatego złącza leżą po jednej stronie, a dioda nadawcza po drugiej stronie, na końcu płytki.

Płytkę możesz spokojnie jeszcze zmniejszyć, stosując elementy 0805, zamiast 1206.

Wygląd pytki w rzeczywistości wirtualnej 3D programu POV-Ray.

Sama płytka bez elementów.

Mam nadzieję, że ta mała podpowiedź, ułatwi Ci zaprojektowanie gotowej płytki.
  • Poziom 17  
    Udało mi się uzyskać wymiary 23x9mm. Oto płytka wykonana przeze mnie:

Jeśli mógłbyś to prześlij projekty swojej płytki . Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Widzę że projekt który zrobiłeś na podstawie powyższych przykładów, jest poprawny.
    Dlatego możesz spokojnie taką płytkę wytrawić.

Brakujące elementy, musisz w trakcie pracy nad skryptem 3d41.ulp dodać ręcznie.
    Dokładne wyjaśnienia znajdziesz w temacie Eagle 3D