Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Stilo 1.9jtd 115KM 2003r. kontrolka awarii oświetlenia

josephmike 05 Sep 2011 20:40 17576 11
 • #1
  josephmike
  Level 16  
  Witam drogich forumowiczów.
  Mój problem wygląda następująco: Od momentu zakupu auta świeci się cały czas kontrolka zepsutej żarówki. Podczas zakupu komputer pokładowy informował o uszkodzonej żarówce światła stop. Po wymianie uszkodzonej żarówki komputer przestał informować o usterce, natomiast kontrolka nadal świeci. Wszystkie żarówki są sprawne.
  Dodam jeszcze, że nie działało oświetlenie bagażnika. Usterka była skomplikowana, bo sygnał z mikrowłącznika przy przycisku otwierania klapy był, z zamka dodatkowo powinny wychodzić dwa sygnały otwarcia do komputera pokładowego: jeden był odpowiedzialny za pojawienie się informacji na komputerze pokładowym o otwarciu pokrywy bagażnika, a drugi za włączenie oświetlenia bagażnika. Drugiego sygnału na kablach nie było, więc zastosowałem zworkę pomiędzy wyżej wymienionymi kablami i wszystko działa sprawnie.
  Moje pytanie brzmi, czy spotkał się może ktoś z podobnym problemem i czy zna ktoś jakąś poradę?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Tak dla informacji: poprzedni właściciel wyjął czujniki parkowania, bo dostał dzwona i szkoda mu było kasy na nowe, ale to pewnie bez znaczenia.
 • #2
  mk-tronic
  Level 17  
  a czy próbowałeś wcisnąć hamulec na włączonym zapłonie,? wymieniłeś jedną żarówkę czy dwie,lampka kontrolna pali się od razu czy po włączeniu świateł ?
 • #3
  josephmike
  Level 16  
  Hamulec na włączonym zapłonie? No tak i wszystko świeci. Wymieniłem jedną, bo jedna była spalona. Kontrolka świeci od razu po włączeniu zapłonu bez względu na to, czy światła mam włączone, czy nie.
 • #4
  mk-tronic
  Level 17  
  chodzi o to że w nie których autach kontrolka oświetlenia gaśnie dopiero po wciśnięciu pedału hamulca, jeżeli układ widzi dwie sprawne żarówki wtedy gasi kontrolkę oświetlenia dlatego pytam czy wciskałeś hamulec i czy stop świeci, jak tak to spróbuj wymienić też drugą żarówkę, czasami żarówka jest sprawna ale nie ma już swojej oporności i wtedy też potrafi sie palić kontrolka.
 • #5
  josephmike
  Level 16  
  Jak znajdę żarówkę, to za chwilę napiszę, czy są jakieś efekty. A co myślisz o tym mostku na sygnale do komputera pokładowego na sygnale do włączenia oświetlenia bagażnika? Wg mnie nie powinno to mieć wpływu, ale może jednak?
 • #6
  mk-tronic
  Level 17  
  nie mam teraz schematu przed oczami i nie wiem jak sygnał idzie z tego mikro styku,jutro zobaczę i dam znać.
 • #7
  josephmike
  Level 16  
  Miałem gdzieś te schematy. jak odkopię, to wrzucę.

  Dodano po 50 [minuty]:

  B2- Skrzynka bezpieczników pod deską rozdzielczą
  B99- Skrzynka bezpieczników maxi fuse na akumulatorze
  C15- Połączenie z masą deski rozdzielczej po stronie kierowcy
  C20- Połączenie z masą deski rozdzielczej po stronie pasażera
  C30- Połączenie z masą tylne lewe
  D97- Złącze zwierające
  G30- Podświetlenie schowka
  G31- Lampa oswietlenia daszka przeciwslonecznego po stronie kierowcy
  G32- Lampa oświetlenia daszka przeciwsłonecznego po stronie pasażera
  G40- Lampa oświetlenia bagażnika
  H1 - Wyłącznik zapłonu
  I11- Wyłącznik otwarcia bagażnika
  M1- Body computer
  M121- Dioda światła oświetlenia komory bagażnika

  Body Computer M1 zasila przez styk 23 konektora E lampę bagażnika G40 i ze styku 33 konektora E lampy daszka przeciwsłonecznego od strony kierowcy G31 i od strony pasażera G32 ; analogicznie, przez styk 16 konektora H zasila lampę oświetlenia schowka G30 .

  Wyłącznik otwierania bagażnika I11 wysyła sygnał masy, przy bagażniku otwartym, w celu włączenia światła bagażnika G40 ; lampa oświetlenia wnętrza samochodu jest zabezpieczona przed uszkodzeniem z powodu odwrócenia kierunku prądu diodą M121.

  Sygnał otwartej pokrywy bagażnika przesyłany jest ponadto do Body Computer M1 , styk 36 konektora E, który w ten sposób przesyła zasilanie do lampy oświetlenia bagażnika G40 , ze styku 23 konektora E.

  Czyli jak po otwarciu bagażnika jest masa na D97 i styku 36 złącza E, to powinno być zasilanie na styku 23 złącza E i dalej zasilanie na styku 2 lampy G40, na styku 1 G40 powinna być masa, a lampka wtedy nie ma wyjścia, musi swiecić

  Dodano po 2 [minuty]:

  Fiat Stilo 1.9jtd 115KM 2003r. kontrolka awarii oświetlenia Fiat Stilo 1.9jtd 115KM 2003r. kontrolka awarii oświetlenia

  Dodano po 56 [minuty]:

  Mostek między pinem 2 i 3 na złączu D97 został wstawiony- wg tego, co pisałem wcześniej

  Dodano po 41 [sekundy]:

  a wymiana drugiej żarówki nie pomogła
 • #8
  decybel91
  Level 42  
  Z tyłu żarówki 10W nie 5W, a to że żarówka świeci nie znaczy że jest OK, no niestety problem tego fiata, jeszcze należałoby sprawdzić masy w lampach z tyłu.
 • #9
  jerry1960
  Level 36  
  Sprawdź podświetlenie tablicy rejestracyjnej Obie żarówki ,tam z reguły tkwi problem.
 • #10
  josephmike
  Level 16  
  Gdy żarówka nie świeciła komputer pokładowy informował o uszkodzeniu żarówki światła stop. Po wymianie żarówki informacja zniknęła. Wszystkie żarówki świecą (oświetlenie tablicy też). Poszukam jeszcze jutro, czy ktoś nie pokombinował czegoś z masą. Dzięki za porady.
 • #11
  andrzej20001
  Level 43  
  Zrób nowe masy na tylne lampy i wymień żarówki na nowe i o właściwej mocy szczególnie tak jak kolega wyżej w ośw tablicy rej.(jaka moc masz na wkładzie lub kloszu lampy). To że świeci czasami nie wystarczy.
 • #12
  josephmike
  Level 16  
  Po chorobie wróciłem do auta i rozwiązałem problem. Okazało się, że światła przeciwmgłowe tylne nie działały, czego komputer pokładowy nie wyświetlił przy diagnostyce po przekręceniu kluczyka. Powodem braku świateł była korozja na styku przy kostce dochodzącej do komputera. Temat można zamknąć. Dziękuję za zainteresowanie i sugestie z Waszej strony.