Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kamery IP przez ruter 3G - dostawca Play

p3p3 06 Wrz 2011 00:24 18881 15
  • #1 06 Wrz 2011 00:24
    p3p3
    Poziom 2  

Dzień dobry,

Od kilku dobrych dni próbuję rozgryźć podłączenie kamerki IP i udostępnienie obrazu przez ruter 3G (w sieci play).

Oba urządzenia są TP-Link (ruter 3G i Kamera IP).

Czytałem trochę o przekierowaniu portów, DDNS etc..., ale dalej mogę oglądać obraz tylko z sieci lokalnej.

Ustawienia kamery i rutera wyglądają następująco:

Kamera IP:
    Ip: 192.168.1.103
    Port: 8083

Ruter 3G (modem Play)
    Ip: 192.168.1.100
    DHCP włączone

DynDNS stworzony i podłączony pomyślnie do rutera w zakładce DDNS.

Ip zewnętrzne: 46.112.28.163 wyciągnięte w Whatismyip.

Próbowałem łączyć się z zewnątrz przez http://46.112.28.163:8083,, ale strona nie odpowiada, a w tej samej sieci już tak (wchodzi do panelu administracyjnego).

Przekierowanie portu zrobiłem w ruterze (Port 8083 dla All (tcp + udp)), przez port forwarding i tylko jego.

Próbowałem też ip kamery wystawić na zewnątrz przez DMZ, ale również poniosłem klęskę.

Kombinacje z przekierowaniem:
    Samo port forwarding
    port forwarding + DMZ
    DMZ

Gdzie popełniam błąd?
    Proszę o pomoc :/

0 15
  • #2 06 Wrz 2011 01:27
    Piotrek.pxf
    Poziom 27  

Podobno to zewnętrzne IP w Play ma wszystkie porty blokowane i ogólnie nie zachowuje się jak zewnętrzne IP (choć to tylko tyle, co wyczytałem kiedyś w internecie). Jeśli to IP zewnętrzne będzie działać, to przekierowanie portu powinno wystarczyć.

-1
  • #3 06 Wrz 2011 08:36
    Pawel2420
    Poziom 30  

Nie masz co się męczyć. To nie zadziała. W przypadku standardowych kart SIM operatorzy blokują połączenia przychodzące z Internetu. To kamera lub router musi nawiązać połączenie z zewnętrznym serwerem.
    Są trzy rozwiązania:
    - karta SIM z dostępem do APN bez blokad
    - router tworzący jakiś tunel do zewnętrznego serwera
    - kamera przewidziana do pracy w sieci GSM

0
  • #4 06 Wrz 2011 09:32
    p3p3
    Poziom 2  

Piotrek.pxf napisał:
    Podobno to zewnętrzne IP w Play ma wszystkie porty blokowane i ogólnie nie zachowuje się jak zewnętrzne IP (choć to tylko tyle, co wyczytałem kiedyś w internecie). Jeśli to IP zewnętrzne będzie działać, to przekierowanie portu powinno wystarczyć.

Też o tym czytałem, ale podobno (na własne oczy tego nie widziałem), taka kamera działa już w innym mieście (nie mam dostępu do tamtego komputera), na play i ma się całkiem dobrze.

Jeżeli chodzi o przepytanie obsługi klienta Play pod kątem tego problemu to również wykonałem kilka rozmów i tak:

Oficjalny e-mail w tej sprawie:
    Cytat:
    Szanowny Panie,

w odpowiedzi uprzejmie informuję, że ze względów bezpieczeństwa porty odpowiadające za ruch przychodzący są zablokowane. Konieczne to jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy bez
    wiedzy abonenta ktoś wygeneruje ruch do jego adresu IP i w ten sposób zużyje cały limit
    lub wygeneruje koszta poza abonamentem w przypadku, gdy zostaną wykorzystane środki.
    Więc podłączenie kamery IP poprzez udostępniony Internet Play niestety nie będzie możliwe.

Potem zadzwoniłem do obsługi (dział techniczny) i dowiedziałem się że legalnie nie wspierają takich rozwiązań, ale istnieją sposoby, które na to pozwalają (nie chciał powiedzieć jakie).

Wczoraj dzwoniłem jeszcze raz do obsługi z konkretnym pytaniem o blokowanie portów i usłyszałem zadziwiająco pozytywną odpowiedź od Pani w telefonie "Nie blokujemy żadnych portów, kamera powinna jak najbardziej przesyłać dane przez Internet".

Przesyłam panel administracyjny rutera z którego korzystam (wirtualny):
    http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-MR3420/index.htm

Cytat:
    Nie masz co się męczyć. To nie zadziała. W przypadku standardowych kart SIM operatorzy blokują połączenia przychodzące z Internetu. To kamera lub router musi nawiązać połączenie z zewnętrznym serwerem.
    Są trzy rozwiązania:
    - karta SIM z dostępem do APN bez blokad
    - router tworzący jakiś tunel do zewnętrznego serwera
    - kamera przewidziana do pracy w sieci GSM

Wlaśnie tego się obawiam, a ta kamera głównie ma być dostępna na urządzenia mobilne, żeby podgląd był z każdego miejsca podłączonego do Internetu i to niekoniecznie z komputera.

Co do kamery GSM, póki co nie możemy zrealizować tej opcji (wymieniliśmy już 2 kamery żeby to przetestować) i ta podobno "ma działać na play".

Czy możesz rozwinąć rozwiązanie z tunelem do zewnętrznego serwera ? Czytałem o jakiś proxy etc..., ale jestem zielony w temacie.

1
  • #5 06 Wrz 2011 10:06
    Pawel2420
    Poziom 30  

Napisz dokładniej co chcesz zrealizować. Czy dostęp do obrazu ma mieć jeden użytkownik czy wielu ? Czy obraz ma być przesyłany stale czy na żądanie ?

-1
  • #6 06 Wrz 2011 10:15
    p3p3
    Poziom 2  

Hmm dostęp do obrazu ma być przesyłany na żądanie - nie będzie nigdzie archiwizowany przez Internet, z podłączeniem bacupu na dysku problemów nie ma, także chodzi tutaj głównie o fakt łączenia od czasu do czasu i podglądania na urządzeniach mobilnych co się dzieje w biurze.

Co do użytkownika - głównie chodzi o 1 użytkownika.

0
  • #7 06 Wrz 2011 10:54
    Pawel2420
    Poziom 30  

Musisz mieć zewnętrzny serwer. Urządzenie mobilne (to z modemem GSM) nawiązuje połączenie TCP z tym serwerem i stale je utrzymuje.
    Użytkownik zamiast z kamerą łączy się z tym zewnętrznym serwerem. On przesyła wszelkie dane do urządzenia mobilnego przez to nawiązane wcześniej połączenie TCP.
    Nazywa się to tunel. Może być zrealizowane w oparciu o różne protokoły np GRE. Jednak firmware routera musi na to pozwalać.

Zajrzyj na http://telekamery.net/
    Jest tam dostęp do obrazu on-line z kilku kamer z wbudowanym modemem GSM. W przypadku tego sytemu to kamera "pyta" się okresowo zewnętrzny serwer czy ma wysyłać do niego obraz. W standardowych kamerach IP to użytkownik z zewnątrz przesyła zapytanie do kamery o obraz. W przypadku typowych kart SIM takie zapytanie nie zostanie przesłane z Internetu do urządzenia mobilnego.

1
  • #8 05 Gru 2011 12:22
    george79
    Poziom 10  

Witam. Podepnę się pod temat.
    Posiadam internet PLAY ONLINE współpracujący z routerem TP-MR 3220 za którym stoi serwer FTP.
    - router ustawiony by można było nim zarządzać z zewnątrz
    - porty przekierowane na serwer FTP
    - założona dmena na NO-IP dodatkowo adres IP aktualizowany jest przez skrypt chodzący na komputerze z serwerem FTP.

Wszystko gra i bucy i dostęp do routera i serwera ftp jest możłiwy z sieci lokalnej.
    Dostęp z zewnątrz? jest PRZYPADKOWY. Co to oznacza? Czasami da się wbić za pomocą dresu ustawionego w serwisie NO-IP a czasami nie.
    Nie wiem od czego to zależy. Nic nie zmieniam w konfiguracji routera, serwisu no-ip i serwera ftp a dostęp z zewnątrz jest albo go nie ma. I to częściej nie ma.

Czy spotkał się ktoś z takim zachowaniem? od czego to może zależeć? To że nie mogę albo mogę dostać się do routera za pomocą adresu z serwisu NO-IP musi zależeć chyba od operatora PLAY skoro nic nie zmieniam w ustawieniach swoich urządzen? Czy to możłiwe by PLAY w ciągu doby blokował porty i je odblokowywal na okreslony czas? Infolinia PLAY nie pomogla w tym zakresie :(

U kolegi p3p3 jest sytuacja, że w ogóle nie ma dostępu z zewnątrz, co można tłumaczyć blokada portów przez operatora PLAY. A u mnie? Dziwne to zachowanie... Tak jakby blokowali czasami a czasami przepuszczali...

0
  • #9 05 Gru 2011 12:41
    Pawel2420
    Poziom 30  

Sprawa była wałkowana już kilkadziesiąt razy. W publicznym APNnie nie ma możliwości nawiązania połączenia TCP z Internetu do urządzenia mobilnego.

0
  • #10 05 Gru 2011 12:47
    george79
    Poziom 10  

Pawel2420 napisał:
    Sprawa była wałkowana już kilkadziesiąt razy. W publicznym APNnie nie ma możliwości nawiązania połączenia TCP z Internetu do urządzenia mobilnego.

Ok, dzięki. Tylko moja praktyka wskazuje że czasami udaje mi się wbić w sieć, czyli jednak są jakieś "okna" czy "dziury" w tej zasadzie?

Wczoraj na przykład od godziny 22:00 spokojnie można było mieć dostęp do późnych godzin po pólnocy. Dziś od rana znowu blokada.

0
  • #11 05 Gru 2011 13:09
    Pawel2420
    Poziom 30  

Czy do tego routera nie jest przypadkiem podłączony również komputer, z którego nawiązywałeś jakieś połączenia ?

0
  • #12 05 Gru 2011 14:06
    george79
    Poziom 10  

Do routera podłączone są 2 komputery.
    - 1 to serwer FTP, jest tylko serwerem na który są porobione przekierowania portów.
    - 2 to zwykły komp osobisty.

Problem polega na tym że niezaleznie od tego czy jakieś komputery są podłączone do routera czy nie (sprawdzałem sytuacje gdy komputery były odpięte), losowo jest możliwość podłączenia z zewnątrz do samego routera.
    I tego nie rozumiem :(

Tak jakby adres NO-IP był raz dostępny z zewnątrz a raz był niedostępny. I nie ma tu zasady o której godzinie, czy był resetowany router czy nie, czy odnowił przed chwilą IP czy nie... Po prostu są "okna" w ciągu dnia gdzie połączenie jest możliwe. Sprawdzałem, że na bierząco router odnawia IP w NO-IP gdy się zmieni, więc teoretycznie wszystko jest ok. To tak jakby czasami PLAY odblokowywał porty...

EDIT:
    Zaobserwowałem jedą sprawę. Gdy łączę się z siecią za pomocą dostawcy internetu PLAY wtedy jest możliwe podłączenie się do routera nie będąć w sieci lokalnej (drugi modem PLAY ONLINE na innym komputerze) ale nie zawsze to jest możliwe tak jak opisałem powyżej.
    W przypadku innego dostawcy internetu niż PLAY, ani razu nie udało mi się wbić w sieć.

Wniosek: Jeżeli udostępniasz IP na zewnątrz mając dostawcę PLAY ONLINE jest możliwe losowo wbić się w sieć przy założeniu że klient zewnętrzny również korzysta z dostawcy PLAY. W sytuacji gdy korzysta z innego dostawcy internetu, wbicie się w sieć opartą na PLAY ONLINE nie jest możliwe.

0
  • #14 17 Gru 2011 18:13
    Pawel2420
    Poziom 30  

Proponuję uważne przeczytać to co zostało napisane w tym wątku.
    Mając standardowe karty SIM nie ma możliwości nawiązania połączenia z Internetu do urządzenia mobilnego ( w tym wypadku do tego serwera kamery).

0
  • #16 18 Gru 2011 17:01
    Pawel2420
    Poziom 30  

Teoretycznie tak. W praktyce jednak wszytko będzie działało tylko jeśli modem połączy się przez HSDPA i warunki połączenia będą stabilne.

0