Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 4313/P - nie wypompowuje wody. Co sprawdzić?

tomek.luz 06 Wrz 2011 16:48 9789 5
  • #1 06 Wrz 2011 16:48
    tomek.luz
    Poziom 12  

Witam. Ostatnio znajoma poprosiła mnie o pomoc w kwestii naprawy pralki. Pralka to Whirlpool AWO/D 4313/P, a boli ją to, że nie chce wypompowywać wody po skończonym praniu. Objawy są następujące. Cykl prania przebiega bez problemu, ale gdy dochodzi do momentu odwirowania, nie wypompowuje wody oraz nie zaczyna wirować (myślę, że te dwa objawy są powiązane :) ). Co może być tego przyczyną? Zapala się dioda "Wyczyść filtr", filtr jest czysty. Podobno jej mąż już sprawdził drożność węży od i do pompki - podobno są drożne. Piszę podobno, bo dopiero w piątek pojadę do niej i zobaczę co się dzieje, ale chciałem zasięgnąć rady co sprawdzić.
    Z tego co znajoma mówiła to podczas jednego prania zamiast proszku jej mąż wsypał skrojone szare mydło (sic), narobiło się tyle piany, że zaczęła wypływać wszelkimi możliwymi otworami :) I z tego co ona mówi to coś zaczęło się kopcić i śmierdzieć. Wyłączyła pralkę a za parę dni już występowały te objawy. Co mogło się przysmażyć? Jakis przekaźnik? A czy ta pralka ma swój system wyświetlania kodów błędów? Jak je sprawdzić?
    Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie informacje.

• #2 06 Wrz 2011 19:05
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

tomek.luz napisał:
    Co mogło się przysmażyć?

Na pewno przysmażyła się pompka, która popaliła moduł.:cry:

• #3 06 Wrz 2011 20:11
    tomek.luz
    Poziom 12  

Ale podobno znajomy podpinał na krótko pompkę i kręciła się (jeszcze ostatnio, bo buczała, podobno). Tzn jeśli spaliła się pompka i poszedł moduł to najprawdopodobniej lepiej kupić nową pralkę, tak? Żeby sprawdzić pompkę to wystarczy podpiąć ją na krótko czy jest jakaś inna opcja ?:)

• #4 06 Wrz 2011 21:38
    peterwolski
    Poziom 20  

sprawdź na krótko pompę sprawdź napięcie czy wychodzi z modułu

• #5 06 Wrz 2011 22:34
    h jaworski
    Poziom 39  

tomek.luz napisał:
    Ale podobno znajomy podpinał na krótko pompkę i kręciła się (jeszcze ostatnio, bo buczała, podobno). Tzn jeśli spaliła się pompka

To że pompa buczy i kręci nie znaczy że jest dobra, pompa musi mieć odpowiednią wydajność i moc aby wypompować wodę szczególnie jak na końcu odpływu jest zawór zwrotny odcinający pralkę od kanalizacji. Pompa jak nie m siły to w odpowiednim czasie nie opróżni bębna z wody i wtedy procesor widzi wodę w zbiorniku i nie włączy wirowania. Trzeba napełnić pralkę wodą wąż odpływowy włożyć do wanny włączyć na wypompowanie i patrzyć jak leci woda z węża ma lecieć całą szerokością jak leci słabo to pompa do wymiany ( jak wszystkie węże drożne) czasami trzeba pompę kilka razy sprawdzić bo im dłużej chodzi tym słabsza albo potrafi się zacinać.

• #6 07 Wrz 2011 16:54
    tomek.luz
    Poziom 12  

Ok dziękuję za odpowiedzi. Tylko sprawa wygląda tak, że ja pojadę dopiero w piątek sprawdzić i zobaczyć na własne oczy tą pralkę dlatego chciałem jak najwięcej informacji zdobyć, żeby wiedzieć gdzie czego szukać. Tam nie będę miał dostępu do internetu dlatego to, czego dowiem się teraz będzie musiało mi wystarczyć ;)
    Jeszcze mam pytanko, czy w tej pralce występuje opcja samodiagnozowania? Wyświetla w jakiś sposób kody błędów? W domu mam pralkę, która podczas awarii wyświetliła na wyświetlaczu kod błędu, ale tam wyświetlacza LCD nie ma... Znalazłem jedynie opis co zrobić jak zapali się dioda od kranika, albo kratki (podobno takie są :P). Jeśli ma ktoś tabelę błędów, to bardzo prosiłbym o pomoc :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME