Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive nie działa. Kłopot z USB

dzejms91 06 Wrz 2011 17:56 4620 19
  • #1 06 Wrz 2011 17:56
    dzejms91
    Poziom 8  

Witam. Problem jest następujący.
    Po podłączeniu do USB pendriva komputer wykrywa go jako dysk wymienny o zerowej pojemności oraz o formacie plików RAW. Dzieje się to z każdym urządzeniem które podłącze pod USB. Przy próbie otworzenia tego urządzenia komputer pyta się czy ma go sformatować. Jak dam "nie" to nic się nie dzieje a jak dam tak to go formatuję ale na samym końcu wyskakuję błąd i urządzenie nie jest sformatowane. Pendrivy działają na laptopie więc nie jest to "ich" wina czyli działają poprawnie. Sądzę że przyczyna stoi po stronie komputera. W zarządzaniu dyskami wykrywa mi peny, pokazuję ich dokładną pojemność oraz że działają poprawnie lecz nie wykrywa ich systemu plików. Niestety nie mam pomysłu jak mogę temu zaradzić. Proszę o pomoc.
    Mam Windowsa XP SP3.
    Na lapku gdzie wszystko działa bez zarzutu zainstalowana jest standardowa Vista

0 19
  • #2 06 Wrz 2011 19:01
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Windows XP oryginalny, czy modyfikowany?

Podaj pełną specyfikację komputera. Przykład.

0
  • #3 06 Wrz 2011 20:09
    dzejms91
    Poziom 8  

Płyta główna MedionPC MS-7501 jest to OEM MSI
    Chipset AMD 780G
    Procek AMD PHENOM X4 9500 Quad 2200MHz
    Grafika GF 8400GS
    Pamięć 2GB DDR2 333MHz
    Spisane z programu CPU-Z.
    Windows bez modyfikacji tylko aktualizacja SP3

0
  • #4 06 Wrz 2011 21:15
    Aseri15
    Poziom 28  

To nie wina systemu. Jest to wina uszkodzonego systemu plików na pendrive. Reinstall systemu nic tu nie pomoże. Włóż pendrive'a do portu usb i go po prostu sformatuj.

0
  • #5 06 Wrz 2011 21:19
    QCoo
    Poziom 17  

też mi się tak wydawały aczkolwiek kolega dzejms91 podkreślił, że dzieje mu się tak na kilku pendrivach. Ze swojej strony radziłbym także sprawdzić napięcie w porcie USB, ponieważ kiedyś w podobny sposób spaliłem 2 peny... :/

0
  • #6 06 Wrz 2011 21:39
    Aseri15
    Poziom 28  

faktycznie nie doczytałem że na kilku. ;) A na innym kompie jest ok ? Może kontroler USB jest walnięty ?

0
  • #7 07 Wrz 2011 10:56
    dzejms91
    Poziom 8  

Jeśli sformatuje pendrive na tym kompie co i tak do końca się nie uda żeby działał na lapku muszę go na tym kompie znów sformatować. Tylko że tam format już działa i wszystko jest okej. A w jaki sposób mogę sprawdzić napięcie na USB? Programem czy użyć miernika bo jestem troszkę zielony?I w jaki sposób sprawdzić ten kontroler?Dodam od siebie że jest to USB wraz z czytnikiem kart pamięci założone z przodu obudowy. Według komputera wszystko jest okej. A czy błąd kontrolera magistrali zarządzania systemem mógł mieć coś wspólnego z niedziałającymi pendrivami?

0
  • #8 07 Wrz 2011 14:35
    Aseri15
    Poziom 28  

Z przodu obudowy ? Czytałem gdzieś że USB na przednim panelu często sprawia kłopoty gdyż jest łaczony taśmą z płytą główną. Na taśmie mogą występować zakłócenia i urządzenia USB nie pracują stabilnie. Podłącz Pendrive na tylnim panelu komputera. Zamieść wyniki.

0
  • #9 07 Wrz 2011 16:11
    pidar
    Spec od pamięci masowych

dzejms91 napisał:
    A czy błąd kontrolera magistrali zarządzania systemem mógł mieć coś wspólnego z niedziałającymi pendrivami?

Tak!
    Może na wstępie pomoże nam w ustaleniu błędu i dalszej jego naprawie, taki raport:
    W programie USBDeview (w zakładce "Options" 6 pierwszych pozycji zaznaczone i też 8) odszukaj stare informacje o tym penie i aktualne jego wykrywanie - zachowaj Sobie "Properties". Możesz też dać cały raport do przeanalizowania:
    zakładka > "View" . "HTML Report - All Items" i z kolei "zapisz jako", a następnie spakuj, dodaj do postu w formie załącznika.

0
  • #10 07 Wrz 2011 16:35
    QCoo
    Poziom 17  

napięcie sprawdzisz standardowym miernikiem napięcia. I zgadzam się z kolegą Aseri15. W swoim PC oprócz standardowych portów USB na przodzie obudowy posiadam także czytnik kart pamięci wraz z portem USB. I działa on różnie. Część rzeczy wykrywa, część nie. Czy twoje problemy z pendrivem także mają miejsce gdy podłączysz pod USB zintegrowanym na płycie głównej? (z tyłu obudowy)

0
  • #11 07 Wrz 2011 17:01
    dzejms91
    Poziom 8  

Załączam raport z tego programu. Niestety narazie nie mam dostępu do miernika. Postaram się najszybciej jak to będzie możliwe napisać wynik pomiaru.

0
  • #12 07 Wrz 2011 22:29
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Było już powiedziane o przeprowadzeniu reinstalacji systemu Windows XP, ale może wcześniej zróbmy jeszcze to:
    Proszę podać przy podłączonym np. jednym penie zrzut z DriveLetterView. Po odłączeniu od USB usuń (czerwony krzyżyk) pozycję, gdzie jest informacja o tym penie. Następnie sprawdź ile jest aktualnie wykrywanych "Wolumin uniwersalny" (te nie podłączone usunąć) w DevManView -> po zaznaczeniu grupy kliknij na "File"+"Uninstal...". Zobacz też w tym programie w czwartej kolumnie - "DiskDrive" oraz "USB", co jest podłączone, a co nie (jeśli jest wpis o tym penie to też usuń). Następnie użyj RegSeeker;
    http://www.dobreprogramy.pl/RegSeeker,Program,Windows,12055.html
    - znajdź w rejestrze (zaznacz wszystkie opcje) wpisz 'usbstor' i usuń wszystkie znalezione pozycje.
    Na koniec po restarcie podepnij ponownie pod USB (najlepiej te przy płycie głównej, a nie przez Hub) i zobacz czy urządzenie (pen) jest poprawnie wykrywane i czy można go formatować, no i sprawdź też te porty USB z przodu obudowy.

0
  • #13 07 Wrz 2011 23:14
    dzejms91
    Poziom 8  

Użytkowniku Pidar.
    Przy użyciu programu DevManView mam usunąć wszystkie wpisy z nazwą "wolumin uniwersalny" oraz wpis z nazwą pendriva. Dobrze zrozumiałem? Czy mam usunąć coś jeszcze z tego raportu? Przesyłam raport i prosiłbym o odpowiedź bo nie chcę czegoś niepotrzebnie usunąć.

0
  • #14 07 Wrz 2011 23:16
    dzejms91
    Poziom 8  

Załączam również raport z programu DriveLetterView. Po podłączeniu do USB z tyłu obudowy również występuje ten sam błąd czyli nie jest to wina kabli od przedniego panelu.

0
  • #15 08 Wrz 2011 00:47
    Aseri15
    Poziom 28  

Jak z podłączeniem pena na tył obudowy ? Dalej nie zamieściłeś wyników co do tego. Być może akurat nie jest problemem sam panel przedni lecz sposób jego połączenia z płytą główną. Ponawiam prośbę o podłączenie pena na tył i zamieszczenie wyników.

0
  • #17 09 Wrz 2011 14:08
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Kolega nie pousuwał zbędnych (urządzeń - cdrom, dyski itp.) wpisów w DevManView, ale to raczej już nie pomoże i czeka Cię jeszcze próba z reinstalacją systemu. Zanim przystąpisz do tej czynności sprawdź może jeszcze czy pod taką dystrybucją: Parted Magic np. wyzerujesz, utworzysz nową partycję na wybranym penie (może wybierz ten A-DATA, co miał przypisaną literę "U"), co wykluczy nam usterkę sprzętową.

0
  • #18 10 Wrz 2011 17:44
    dzejms91
    Poziom 8  

Program pokazał że partycja na pendrive ma dokładnie tyle pojemności ile moja systemowa C: czyli 48,8GB. Usunąłem ją i tak jak radziliście stworzyłem nową i niestety dalej nic. Chyba jednak muszę sformatować ten dysk, może to pomoże, a jeśli format nie pomoże czy w takim wypadku mogę się spodziewać że będę musiał wymienić płytę główną??

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Sformatowałem komputer i problem z USB zniknął tylko nie wiem na jak długo ale to się okażę tylko że teraz mam problem z brakiem dźwięku. Zainstalowałem Winampa i przy próbie włączenia jakiejś muzyczki wyskoczył problem z DirectSound v2.49. Po wejściu do menedżera okazało się że komp nie wykrywa żadnej karty dźwiękowej:/
    Jestem na etapie poszukiwania sterowników do mojej dźwiękówki lecz jak je znaleźć kiedy nie wiesz jaką masz tą kartę. Żaden program, ani Everest, Aida32 czy Cpu-z nie wykrywa tego sprzętu. Poradźcie coś?
    Dziękuję oczywiście wszystkim za pomoc przy problemie z USB:)

0
  • #19 11 Wrz 2011 14:09
    pidar
    Spec od pamięci masowych

dzejms91 napisał:
    mam problem z brakiem dźwięku. Zainstalowałem Winampa i przy próbie włączenia jakiejś muzyczki wyskoczył problem z DirectSound v2.49. Po wejściu do menedżera okazało się że komp nie wykrywa żadnej karty dźwiękowej:/
    Jestem na etapie poszukiwania sterowników do mojej dźwiękówki lecz jak je znaleźć kiedy nie wiesz jaką masz tą kartę. Żaden program, ani Everest, Aida32 czy Cpu-z nie wykrywa tego sprzętu. Poradźcie coś?

Masz tam "Realtek High Definition Audio" (to wynika z wcześniejszego raportu z programu DevManView).

0
  • #20 11 Wrz 2011 17:08
    dzejms91
    Poziom 8  

Problem dźwięku został rozwiązany tzn. podłączyłem osobną kartę dźwiękową SoundBlaster. Przed tym zabiegiem instalowałem oczywiście sterowniki Realtek AC'97 ale nic z tego nie wynikło. Komputer wogóle nie wykrywał karty dźwiękowej tak jakby ona wogóle nie istniała ale teraz już wszystko działa więc mam spokój do następnej usterki:). Temat do zamknięcia. Dzięki za pomoc wszystkim

0