Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta wideo do PC: przejścówka USB czy klasyczna karta PCI?

twardypt91 06 Sep 2011 19:31 1314 1
    twardypt91
    Level 20  
    Będę musiał zgrać sobie parę filmów z VHS na DVD. Z czym to się je to wiem, bo amatorsko bawię się w wideofilmowanie itp. Muszę zakupić "wejście analogowe" do mojego komputera, czyli kartę wideo. Popatrzyłem sobie na to co na rynku jest i widzę, że albo karta jest na PCI, albo w postaci przejściówki cinche->USB. I teraz pytanie co mi się lepiej opłaci: kartę czy przejściówkę? Czy będzie jakaś różnica w jakości przykładowo. Ten gadżet będzie mi potrzebny okazjonalnie.
    kpodstawa
    Level 33  
    Na komputerze, na którym piszę ten post, jest od kilku lat karta PCI Leadtek DV2000 z analogową głowicą telewizyjną i radiową. Do niej są 3 płyty z programami do obróbki obrazu i dźwięku, które były kilkakrotnie stosowane przez poprzedniego właściciela. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, bo komputer robił też w domu za dodatkowy telewizor telewizji kablowej.

Ale właściciel kupił nowy komputer stacjonarny, ma też laptopa i ostatnio zaopatrzył się w odbiornik hybrydowy DVBT USB (nie znam producenta). Od razu widać jak bardziej funkcjonalne jest urządzenie USB w porównaniu z PCI, co bardzo sobie użytkownik chwali, mając dodatkowo telewizor w laptopie. Oprogramowanie jest podobno uboższe - tylko sterowniki i odtwarzacze-nagrywacze wizji i fonii, ale cena niższa prawie o połowę od tej za kartę PCI sprzed kilku lat. Ma też wejścia analogowe AV typu Cinch.

Wydaje się, że kryterium wyboru może być takie:

- Odbiornik PCI jeżeli użytkownik chce mieć jakieś mini-studio do obróbki Audio-Video na bazie lepszego sprzętu i programów, które będzie często stosował, może nawet zarobkowo.

- Odbiornik USB, jeżeli zależy na przenośności, a nie ma potrzeby stosowania bardziej złożonych programów.

U mnie ta analogowa karta PCI powoli staje się bezużyteczna i dodatkowo stale obciąża zasilacz. Ponadto jest duża i nie pomaga obiegowi powietrza w obudowie komputera. Głównie słucham na niej radia. Trzymam ją, ponieważ chcę w przyszłości przyłączać do niej Set-Top-Box DVBT na przemian z telewizorem.

Karta DVBT lub hybrydowa PCI też będzie "przywiązana" do komputera stacjonarnego, będzie cały czas zasilana i dla serwisu trzeba będzie otwierać obudowę.

To jest oczywiście moja subiektywna ocena.

Krzysztof Podstawa