Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik do nawadniania Hunter XC - sterowanie

Mirosław75 06 Sep 2011 20:43 3649 3
    Mirosław75
    Level 10  
    Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu chciałem się zapytać o taką rzecz
    Mam sterownik do nawadniania Hunter XC oraz w 3 tunelach po jednym elektrozaworze 24V AC pobór prądu 0,20A i są one podłączone do trzech sekcji w sterowniku. I działa to tak że jak ustawię czas to włącza się najpierw pierwsza sekcja następnie druga i trzecia.
    Nie idzie tak zrobić aby poszły trzy sekcje naraz. Prąd maksymalny na sekcje to 0,56A
    I teraz mam pytanie czy stało by się coś jak bym wymienił mocniejszy transformator np.10A 24VAC w sterowniku. I chciałem zrobić jeszcze zastosować przełącznik trójpołożeniowy aby przełączać pomiędzy sterowaniem ręcznym i automatycznym tak jam mam no rozrysowane na schemacie.
    Z góry dzięki za porady pozdrawiam.
    Mirek
  • Helpful post
    emeryt
    Level 22  
    Witaj. Napewno da radę zrobić tak, żeby "poszły" trzy sekcje na raz. Można to zrobić nawet za pomocą dowolnego sterownika zegarowego, czy wykorzystując posiadany sterownik i łącząc wszystkie elektrozawory przekaźnikiem pod jedną sekcję. Tylko problem tkwi w czym innym: mianowicie systemy nawadniania nie dzieli się na sekcje z powodu małej wydajności prądowej sterownika tylko z powodu niedostatecznej wydajnosci źródła wody. Oczywiście wszystko zależy od wielości systemu: jesli w sekcji są dwa spryskiwacze, to taki podział jest bez sensu. Ale jeżeli sekcja pobiera w czasie pracy określoną ilość wody to włączając wszystkie trzy sekcje jednocześnie, wydatek wody wzrośnie trzykrotnie. Jeżeli źródło wody nie zapewni takiej wydajności, spadnie ciśnienie i spryskiwacze przestaną działać.
    Mirosław75
    Level 10  
    Witam. Te elektrozawory są podłączone pod kropelkowe nawadnianie, a pompa ma tak dużą wydajność że bez problemu obsłuży dwa tunele. Czyli mogę bez problemu wymienić na większy trafo w sterowniku Hunter XC. A elektrozaworom nic się nie stanie jak dostaną większy prąd z transformatora?