Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BAE ADAPTIV- technologia ukrywania pojazdów i zmiany ich kształtu w podczerwieni

danielde 07 Sep 2011 07:47 3761 11
 • BAE ADAPTIV- technologia ukrywania pojazdów i zmiany ich kształtu w podczerwieni
  Pod koniec lipca pisaliśmy na naszym forum o rewolucyjnym dziale na bazie lasera i karabinu Mk-38, którego współtwórcą był BAE Systems. Tymczasem powracamy do tematu przemysłu zbrojeniowego, ponieważ wymieniony wyżej koncern jest w fazie testów nowej technologii zwanej ADAPTIV.

  Jak wiemy, w rozwiązaniach wojskowych często wykorzystywana jest termografia, np. do namierzania, śledzenia czy w noktowizorach. Zdecydowanie można stwierdzić, że pojazdy militarne będące poza zasięgiem rozwiązań opartych o termografię zyskałyby sporą przewagę. Między innymi z tego względu BAE System opracowało i przetestowało technologię, która pozwala nie tylko na ukrywanie pojazdów w tym paśmie widzenia, lecz również umożliwia zmianę ich kształtu czy naśladowanie innych pojazdów i obiektów naturalnych, np. kamieni.

  ADAPTIV - opatentowana maskująca technologia oparta na podczerwieni opiera swe działanie na arkuszach zbudowanych z sześciokątnych paneli, które po nałożeniu na zewnętrzną część pojazdu zachowują się jak piksele. Każdy z pikseli potrafi gwałtownie zmienić temperaturę oraz wyświetlić podczerwony obraz tła, na którym znajduje się pojazd przechwycony przez kamery zainstalowane na jego pokładzie. Poza tym BAE stworzyło bibliotekę obrazów składającą się sygnatur ciepła obiektów naturalnych oraz różnych pojazdów, takich jak pojazdy osobowe, ciężarówki.

  Sześciokątne panele o rozmiarze dłoni stworzone są z lekkiego metalu. Proces ich podgrzewania i chłodzenia realizuje dostępna na rynku technologia półprzewodnikowa. Są zasilane elektrycznie z poziomu pojazdu i zaprojektowano je tak, aby można je było w łatwy sposób zdjąć lub wymienić. W ramach tworzenia technologii kamuflażu BAE skupiło się na podczerwieni, ponieważ jest ona najbardziej istotna dla władz szwedzkich, które po części finansują prace. Jednak BAE planuje rozwinąć swoją technologię i spróbować znaleźć jej inne zastosowanie.

  BAE ADAPTIV- technologia ukrywania pojazdów i zmiany ich kształtu w podczerwieni BAE ADAPTIV- technologia ukrywania pojazdów i zmiany ich kształtu w podczerwieni

  Więcej informacji w źródle.
  Źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  danielde
  Translator, editor
  Offline 
  danielde wrote 671 posts with rating 27. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2009 year.
 • #3
  markovip
  Level 34  
  Z opisu wynika, że to zwykłe ogniwa Peltiera.
  Czas reakcji? Bardzo szybki. Ale ten atut jest chyba najmniej ważny...
 • #4
  grzeniu_pl
  Level 14  
  Ja z chęcią ubrał bym w takie sześciokątne panele moją teściową i wcisnął przycisk: camouflage reptile ;)
 • #6
  gorsomir
  Level 13  
  Tak się zastanawiam jaką skuteczność ma lub będzie miało takie rozwiązanie skoro jest zaprezentowane do publicznej wiadomości.
 • #8
  gorsomir
  Level 13  
  Owszem. Ale po co w takim razie podawać takie wiadomości dla publiki jako nowość dla wojska ?? :-)
 • #9
  tomek10861
  Level 27  
  A dlaczego nie skoro mają zapewne lepsze metody. Na 90% jestem pewien iż w wojsku mają taką substancję, która potrafi zagiąć widmo światła widzialnego (dla podczerwienie już takie coś istnieje) tak iż obiekt jest niewidoczny (niestety obiekt który się w tym znajdował też nic nie widział).
  Pozdrawiam
 • #10
  gorsomir
  Level 13  
  Zapewne masz racje :-)
  Ale nie róbmy tu OT :-)
  Fakt faktem, w każdej armii jest paru mądrych gości, którzy jeśli coś ujawniają to tylko dlatego, że ma to jakiś głębszy cel. :D
 • #11
  szulat
  Level 23  
  gorsomir wrote:
  Tak się zastanawiam jaką skuteczność ma lub będzie miało takie rozwiązanie skoro jest zaprezentowane do publicznej wiadomości.

  hehe!

  czyli patrzysz przez noktowizor - nic nie widać, żadnych czołgów.

  czytasz niusa o tym wynalazku i natychmiast przestaje być skuteczny - w noktowizorze pojawiają się czołgi :D
 • #12
  gorsomir
  Level 13  
  Jak by sie pojawiały to by było pieknie.
  Myśle że wtedy taki noktowizor w celu rozpoznawania wroga można było by wyrzucić do śmietnika :-D