Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa w domu

kameleon7 07 Wrz 2011 08:49 3799 7
  • #1 07 Wrz 2011 08:49
    kameleon7
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

Do tej pory do odbioru TV naziemnej w domu miałem antenę siatkową, ok 13-15m kabla puszczonego na zewnątrz i przez dziurkę przy oknie do domu, bezpośrednio podłączonego do telewizora wraz z zasilaczem (wzmacniaczem). Miałem mały remont i postanowiłem schować kabel.

Teraz jest tak jak na schemacie poniżej. Od anteny na dachu kabel wchodzi w komin wentylacyjny, następnie wchodzi już pod tynkiem do pokoju i dociera do pierwszego gniazdka przelotowego RTV (Ospel tłumienie 10dB). To jest jakieś 15m kabla. Następnie dociera do gniazdka końcowego (Ospel końcowe) oddalonego o ok. 3m od przelotowego.

Instalacja antenowa w domu

Telewizor będzie podłączony albo do jednego albo do drugiego gniazdka, w zależności od potrzeby (innego umeblowania pokoju), aczkolwiek na razie będzie do końcowego.

Mam pytanie odnośnie anteny. Kupując gniazdka gdy pytałem czy nie będę nic musiał zmieniać w instalacji zostałem zapewniony, że nie. Ale dowiedziałem się teraz, że wzmacniacz, który podłączałem do koncentryka przy telewizorze, teraz będzie musiał być podłączony przed pierwszym gniazdkiem, a ja musiałbym to zrobić jakoś na dachu przy antenie, bo potem mam kabel w kominie a w pokoju jest zamurowany... Chciałbym się dowiedzieć (oczywiście orientacyjnie) czy zdałaby u mnie egzamin jakaś antena bez wzmacniacza z lepszym zyskiem? Jeśli tak to jaka? Podpowiem, że mieszkam 50km w linii prostej od RTCN w Chotyczach/Łosice i 88km w linii prostej od RTCN w Piaskach/Lublin.
    Do tej pory antena była skierowana na Piaski i odbierałem wszystkie kanały, oprócz tego (nie wiem z jakiego nadajnika...) TVP Info i bardzo słabo nawet TV4 i TVN. Telewizor w innym pokoju mam podłączony też do siatkówki i jest skierowana na Łosice, zamontowana trochę poniżej poziomu dachu (jakieś 2m) i odbieram bez problemu wszystkie kanały z tej wieży.

Od razu zapytam czy mam szansę odbierać DVB-T z Łosic lub Piasek, ponieważ zamierzam niedługo kupić telewizor z MPEG-4.

Pozdrawiam, z góry dzięki za pomoc.

PS. Linki do mocy wież nadawczych, które "łapię".
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Piaski
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_%C5%81osice

0 7
  • #2 07 Wrz 2011 10:07
    genek75
    Poziom 20  

Słabo widzę możliwość odbioru sygnału za pomocą anteny pasywnej nawet najlepszej z nadajnika oddalonego o 50 km.
    Zwłaszcza przy zastosowaniu gniazda przelotowego.

Ja zastosował bym wzmacniacz masztowy z regulacją wzmocnienia np. SBA-100.
    I aby zasilić ten wzmacniacz wymień gniazdo na gniazdo z wyjściem SAT i do tego wyjścia podłącz zasilanie. Wyjścia SAT mają przejście zasilania i to pozwoli na zasilenie przedwzmacniacza masztowego.

0
  • #3 07 Wrz 2011 11:10
    kameleon7
    Poziom 10  

Przeszukałem kilka sklepów, m.in. dipol, allegro i nie znalazłem wzmacniacza o modelu sba-100. Mógłbyś podzielić się jakims linkiem, gdzie można go kupić i ile on kosztuje? Będzie się nadawał do dvb-t?

0
  • #5 07 Wrz 2011 19:38
    kameleon7
    Poziom 10  

Przepraszam, ale nie mogłem znaleźć tego wzmacniacza w sklepie z tego linka, zadzwoniłem tam nawet i jak zapytałem o SBA-100 to pan za bardzo nie wiedział o czym mówię. Wyjaśniłem, że chodzi o wzmacniacz antenowy, ale powiedział że nie ma takich u siebie... więc nie za bardzo wiem co mam robić. Szukałem tego jeszcze gdzieś indziej i znalazłem tylko chyba stronę producenta www.abovio.vector.com.pl i ten screen jest od nich z katalogu. Ale ani ceny ani tego produktu w sklepie nie ma :/

0
  • #6 08 Wrz 2011 08:32
    kameleon7
    Poziom 10  

A czy nie mógłbym zastosować jakiegoś innego wzmacniacza? Łatwiej dostępnego? Widziałem w sklepach różne zarówno masztowe jak i takie które mógłbym zamontować do puszki przy "siatce" zamiast tej płytki która jest teraz... Tylko nie wiem jakie parametry powinien on mieć.

np. http://allegro.pl/wzmacniacz-antenowy-lna-zasilacz-regulowany-150km-i1788077058.html

http://allegro.pl/wzmacniacz-antenowy-alcad-am-112-uhf-i1762915363.html

A co do tego zasilacza... To nie wiem czy dobrze rozumiem, ale mam wymienić to gniazdo przelotowe RTV na gniazdo przelotowe RTV-SAT. Tylko nie wiem jak z podłączeniem tam zasilacza. Normalnie do gniazda wprowadzić kabel od "siatki", a wyprowadzić kabel do gniazdka końcowego tak jak do tej pory? I w jaki sposób podłączyć zasilacz do gniazda SAT? Przecież do zasilacza do tej końcówki to kabel od anteny się podłączało i dopiero wkładało do gniazdka w telewizorze, a tutaj on wchodzi do gniazda...

Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]

0
  • #8 17 Wrz 2011 23:45
    kameleon7
    Poziom 10  

Witam,

Jestem właśnie po testach instalacji zaproponowanej na forum. Wymieniłem gniazdo przelotowe na RTV-SAT, podłączyłem zasilanie i okazało się, że dodatkowy wzmacniacz jednak nie będzie potrzebny. Wszystko działa jak należy w obu gniazdkach. Sprawdzałem hybrydowym tunerem USB w laptopie. Łapie zarówno analogowy sygnał jak do tej pory, jak również cyfrowy, oba multiplexy z maksymalnym zasięgiem :D

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Kamil.

0