Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV

lolekiibolek 07 Wrz 2011 09:45 6468 18
  • #1 07 Wrz 2011 09:45
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Witam.
    Przedstawię swój problem.
    Pod koniec sierpnia kupiłem antenę DVB-T (UHF200 Maximum) Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    którą zamontowałem na dachu Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    W miejsce starej przerdzewiałej anteny siatkowej.
    Antena jest połączona rozdzielaczem na 2 TV
    Od anteny do rozdzielacza jest ok 1,5m kablem sat. białym (2 na fot.) Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    Od rozdzielacza do TV na górze jest ok 2-3m kabla białego (1 na fot.)
    wyjście kabla na górze - Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    do TV na dole ok 10-15m czarny kabel bliżej nie określony oraz satelitarny biały
    wyjście kabla na dole - Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV

Przeszkody na drodze do odbioru sygnału DVB-T:
    1.Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV 2.Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    na przeszkodzie stoi topola ok 200-250m. Topola zasłania nadajnik, który jest widoczny z innego miejsca

Nadajnik Skrzyczne odbiór w Żywcu - odległość nadajnika 11km
    odbiór przez dekoder TNK 2850st na TV CRT (na dole)

A teraz problem:
    odbierałem na antenie siatkowej DVB-T na kanale 38 siła 35-38% jakość 100%
    na kanale 62 brak.
    po zmianie anteny sygnał był identyczny jak na kanale 38 ale zaczął się rwać.
    Najlepsze jest to, że zmiana anteny zgrała się z pracami konserwacyjnymi na Skrzyczne.

Obecnie nie mam nic i sam nie wiem, czy to jest wina anteny czy nadajnika skoro wartości do odbioru były jak dla mnie zadowalające ( 35-38% siła 100% jakość na kanale 38 i 62).

Proszę o pomoc.
    Co jest nie tak z instalacją?
    Czy ewentualnie mogę się obyć bez wzmacniacza i czy da się podłączyć (poprowadzić kabel) do 3 TV (ok10-15m)?
    Za bardzo nie mogę kombinować bo to chata teściów, którzy wyjechali na pół roku.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 18
  • Pomocny post
    #2 07 Wrz 2011 10:03
    romeok01
    Poziom 35  

Zastosuj aktywny rozgałęźnik, polecam taki -> Link

Rozgałęznik ten w środku posiada zworkę, którą przecinamy w przypadku anteny pasywnej bez wzmacniacza.
    Rozgałęźnik zasilamy poprzez kabel koncetryczny zasilaczem 12V.

Ja u siebie zastowałem taki rozgałęźnik ale na 6 tv ART/6, kable triset-113 żelowane i dobry zasilacz antenowy Televes 12V, antena DAT 75 Televes bez wzmacniacza.

Na takiej instalacji odbierałem sygnał DVB-T z odległości 80 km.Anetna na dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Proponuje też wymianę kabla na triset-113 żelowany do zastosowań na zewnątrz, wymianę efek i zastosowanie gumowych osłonek na efki, aby nie korodowały.

0
  • #3 07 Wrz 2011 10:12
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Jestem totalnym laikiem w tych sprawach a zwłaszcza elektroniki
    czyli rozumiem że powinienem zacząć o rozdzielacza? i ten co mi poleciłeś może działać bez wzamacniacza po przecięciu zworki. a gdyby się nie sprawdził to dokupić wzmacniacz i połączyć zworkę ?
    Ten który jest zamontowany ma 4dB na wyjściu tzn że jak więcej dB to lepiej ??
    a jego parametry 950-2050MHz to chyba nie te parametry?

myślałem o czymś takim -> Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    lub o tym -> Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV

i czy w razie czego mogę nie podłączać 3 TV i jedno wyjście zostawić (puste)

0
  • #4 07 Wrz 2011 12:31
    romeok01
    Poziom 35  

lolekiibolek napisał:
    Jestem totalnym laikiem w tych sprawach a zwłaszcza elektroniki
    czyli rozumiem że powinienem zacząć o rozdzielacza? i ten co mi poleciłeś może działać bez wzamacniacza po przecięciu zworki. a gdyby się nie sprawdził to dokupić wzmacniacz i połączyć zworkę ?)

Dokładnie tak, ale w instalacjach pod DVB-T nie zaleca sie stosowania wzmiacniaczy, wystarczy dobra antena kierunkowa bez wzmacniacza.

Cytat:

Kiedys coś takiego miałem zamontowane, ale nie sprawdziło się przy długich kablach i obraz śnieżył.
    Przy dużej ilości odbiorników i długich kablach sprawdził się rozgałęźnik aktywny ART/6

Cytat:
    i czy w razie czego mogę nie podłączać 3 TV i jedno wyjście zostawić (puste)

Tak możesz.

0
  • #5 07 Wrz 2011 15:10
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Dziękuję
    Na razie temat zawieszam na ok. tygodnia i dam znać czy pomogło.

0
  • #6 12 Wrz 2011 13:02
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Witam
    jestem w posiadaniu aktywnego rozgałęźnika telewizyjnego ART/3, który właśnie zakupiłem...
    Proszę powiedzieć gdzie znajduje się zworka którą mam przeciąć (rozgałęźnik będzie używany bez zasilacza) czy mam rozlutować połączenia do złączy F aby dostać się do drugiej strony płytki ?

0
  • #7 12 Wrz 2011 14:22
    romeok01
    Poziom 35  

Rozgałęźnik wymaga zasilacza, podłączamy go do TV3 DC bo to jest rozgałęźnik aktywny.

Jeżeli antena posiada tylko symetryzator i nie wymaga zasilania (bez wzmacniacza) to PRZECINAMY ZWORKĘ OZNACZONĄ STRZAŁKĄ PO SCIĄGNIECIU KLAPKI OBUDOWY!
    Wtedy antena nie będzie zasilana z zasilacza podłączonego do TV3 DC

Pokazałem to na zdjęciu niżej

0
  • #8 12 Wrz 2011 15:05
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Wydaje mi się że wszystko zrozumiałem i jeszcze chciałbym się upewnić.
    Antena DVB-T ma wbudowany symetryzator więc:
    mam przeciąć tą małą zielona kreskę z prawej strony np. szczypcami itp, na 99% a może tą z prawej kreską grubą na 1% czy też obie 20%? (ewentualnie proszę o inf. jak to zrobić bo nie chce zepsuć płytki)
    Jeśli przetnę to nie podłączać zasilacza?
    Jeśli odbiór nadal będzie kiepski to jak wtedy mam połączyć "zworkę" (tylko nie wiem jak) i dokupić zasilacz.?

Dziękuję jak dotąd za wszystkie porady.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Wrz 2011 15:22
    romeok01
    Poziom 35  

Masz przeciąć tą ścieżkę na samym brzegu płytki po prawej, zaznaczyłem to na rysunku. Najlepiej zdrapać krótki odcinek tej ściezki nożem. To jest zwykła ścieżka z miedzi jak w płytkach drukowanych. Po prostu zdrap kawałek nożem.
    Zasilacz musisz podłaczyć do TV3 DC, bo to jest rozgłałęźnik aktywny wymagający zasilania.

Wystarczy zwykły zasilacz antenowy który podłączysz do końcówki kabla przy tv, która będzie podłączona do TV3 DC.

Jak kupowałeś antene, to musisz wiedzieć , czy ona ma wzmacniacz wymagający zasilania czy symetryzator nie wymagający zasilania. Jak masz symetryzator, to przecinasz sćieżke, jak wzmacnacz to zostawiasz i będzie on zasilany z zasilacza podłaczonego do TV3 DC.

Rozrysowałem Ci schemat

Na czarno zaznaczyłem Ci co masz zdrapać

0
  • #10 12 Wrz 2011 15:43
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź a o efektach pracy napisze na forum ... może jeszcze dziś zdąże zrobic całą instalację ale na pewno w ciągu 3 dni.

0
  • #11 12 Wrz 2011 16:53
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

lolekiibolek napisał:
    Dziękuję za odpowiedź a o efektach pracy napisze na forum ... może jeszcze dziś zdąże zrobic całą instalację ale na pewno w ciągu 3 dni.

To jeszcze proponuje POPRAWIĆ wszystkie złącza F w Twojej instalacji . :!:

Pozdrawiam.

0
  • #12 15 Wrz 2011 14:04
    lolekiibolek
    Poziom 8  

zabieram sięza montaż ok 16 powinno być już gotowe
    chciałem tylko zapytać czy w ten o to sposób miałem zdrapać zworkę
    Drapiąc pojawiła się "miedź" i ją też zdrapałem
    Jak już skończę wrzucę zdjęcia---> niestety nie udało mi się wymienić kabli są "zamurowane w elewacji zew. jedynie udało mi się pociągnąć trzeci kabel co zajeło mi dwa dni ponieważ musiałem rozebrać sufit z boazerii w dwóch pokojach .. zdjęcia wkrótce

a co sądzicie o takim filtrze przeciwprzepięciowym (w razie burzy)
    i gdzie go ewentualnie zamontować? i czy istnieje coś podobnego do gniazdka telefonicznego?

Przy wymianie F "efek" okazało się ze ten czarny przewód antenowy jest o mniejszej średnicy niż wejście F. Nakręcając nowy wytk F musiałem na przewód nawinąć izolację.

0
  • #13 15 Wrz 2011 16:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

lolekiibolek napisał:

Antena jest połączona rozdzielaczem na 2 TV Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    Od anteny do rozdzielacza jest ok 1,5m kablem sat. białym (2 na fot.) Co jest nie tak w starej instalacji, Antena DVB-T + 2TV ze zmianą na 3TV
    takie mała uwagi:

# Co do zasady, na zewnątrz powinien być montowany kabel czarny.
    # Wszystkie urządzenia montowane na zewnątrz powinny posiadać odpowiednie obudowy, zabezpieczające je przynajmniej przed przed bezpośrednią penetracją wody.
    # Wszystkie złącza F, ze szczególnym uwzględnieniem złącza przy antenie - MUSZĄ być izolowane przeciw wodzie.

Problem w tym, że DVB-T jest bardzo wrażliwe na wszelkie kwestie związane w wodą i wilgocią - penetracja wody / wilgoci w obszar złącz F czy kabla na zewnątrz często daje katastrofalne skutki, jeśli chodzi o jakość odbioru DVB-T.

Co istotniejsze - zalane, skorodowane złącza, kabel biały kabel antenowy nasiąknięty wilgocią nie musiały wpływać specjalnie na odbiór analogu.

lolekiibolek napisał:
    Przy wymianie F "efek" okazało się ze ten czarny przewód antenowy jest o mniejszej średnicy niż wejście F. Nakręcając nowy wtyk F musiałem na przewód nawinąć izolację.
    ale na przewód izolację, na to wywinięty oplot z ekranu i w końcu złącze.

Co do tego czarnego kabla - wynikałoby, że jego średnica jest 5mm albo i mniejsza, co by znaczyło, że może to być kabel klasy RG-59 albo i RG-58. W pierwszym przypadku jeszcze może być, choć ich tłumienia i inne parametry potrafią znacznie degradować sygnał DVB-T, a w drugim przypadku byłby to kabel 50 Ohm, czyli nie do zastosowań TV. Jeśli będziesz miał problemy na tym wyjściu - zmień kabel.

lolekiibolek napisał:
    a co sądzicie o takim filtrze przeciwprzepięciowym (w razie burzy)
    zależy, co on tam w środku ma. Zaszkodzić nie powinien, ale miej świadomość, że jedyne zabezpieczenie na wypadek burzy to fizyczne odłączenie kabla antenowego od TV. Napięcia indukowane zarówno przy uderzeniu bezpośrednim, jak i obok, są tak wielkie, że nic może nie pomóc.

0
  • #14 15 Wrz 2011 17:10
    lolekiibolek
    Poziom 8  

A oto tak wygląda finał instalacji:
    kabel czarny (stary) zmieniona F i uszczelka ---> TV1
    Kabel czarny nowy triset 113 PE, końcówka F zaciskana ---> TV2
    Kabel biały (stary) zmienona F i uszczelka ---TV3 DC + nowy zwykły najtańszy zasilacz
    Wejście antenowe ANT DC kabel 1,80m trisset 113 PE zakończony F zaciskowymi z uszczelkami podłączony do anteny z symetryzatorem.

Aktywny rozdzielacz antenowy znajduje się pod dachem na krokwi (dach "góra" po lewej na zdjęciu)
    Zmiany w odbiorze sygnału TV analogowego i cyfrowego:
    Analog --> super
    DVB-T --> siła wzrosła o 20% a jakość bez zmian 100% na kanale 38 i 62. na 38 siła 44% a na 62 54%

Ostatnia myśl jak mam obserwować zmiany w odbiorze kręcąc tłumikiem? zmiany będą zauważalne w sile w DVB-T a w jakość w analogu?

Dziękuję wszystkim za pomoc
    Jesli macie jeszcze jakieś uwagi to bardzo proszę o wypowiedź!
    Temat wkrótce zamykam jako że problem został rozwiązany.

0
  • Pomocny post
    #16 15 Wrz 2011 21:40
    _cheetah_
    Poziom 37  

lolekiibolek napisał:
    DVB-T --> siła wzrosła o 20% a jakość bez zmian 100% na kanale 38 i 62. na 38 siła 44% a na 62 54%
    to masz tak, jak być powinno, czyli spory zapas w instalacji na wahania sygnału, i to nie ważne z jakiego powodu. :D

lolekiibolek napisał:
    Ostatnia myśl jak mam obserwować zmiany w odbiorze kręcąc tłumikiem? zmiany będą zauważalne w sile w DVB-T a w jakość w analogu?
    mogą być zauważalne, albo i nie. Wszystko zależy od rzeczywistych poziomów sygnałów na wejściu odbiorników.

Analog: Jeśli tłumik jest ustawiony na brak tłumienia (0dB) i obraz jest OK, to odkręcanie go, czyli zwiększanie tłumienia, może spowodować pojawianie się coraz większego szumu, jeśli poziom sygnału opadnie poniżej poziomów optymalnych dla danego odbiornika. Ale to wszystko zależy, jak pisałem wyżej, od rzeczywistych poziomów sygnału przed tłumkiem, wartością max tłumienia tłumika i konstrukcji TV.

Cyfra: poziom sygnału na wejściu odbiornika oczywiście przy zwiększaniu tłumienia tłumika będzie się zmniejszał. Ale w DVB-T to nie poziom sygnału jest najistotniejszy (choć ważny), a jakość odbieranego sygnału. A tu znowu może być różnie, i jest to zawsze uzależnione od konstrukcji dekodera.

Generalnie, zwiększając tłumienie tłumika, zmniejszamy wejściowy poziom sygnału na dekoderze, co powoduje spadek jakości odbieranego sygnału. W DVB-T jest tak, że w dość szerokich zmianach tej jakości odbiornik cały czas pracuje poprawnie, bez zakłóceń obrazu i dźwięku. Tak więc nawet, jeśli przykładowo, wskazywana jakość sygnału spadnie poniżej 100%, to dalej nie jest źle, odbiornik informuje jedynie użytkownika, ze zmniejszył mu się margines na wahania tej jakości. Przy czym obraz na ekranie mamy cały czas OK, a po osiągnięciu granicy (progu) odbioru, jest nagłe finito.

Niestety, największy ambaras jest w tym, że praktycznie każdy odbiornik / dekoder pokazuje ten próg po swojemu. Dla wszystkich OK to jest powiedzmy 100% wskazań jakości, ale próg odbioru to już dowolnie. Duża grupa odbiorników pokazuje to w okolicach 50%, niektóre powyżej, a niektóre (zwłaszcza TV), w sposób naturalny - w pobliżu 0%.

Trzeba sobie ten próg określić dla każdego swojego sprzętu określić doświadczalnie. Choć przy stabilnych 100% można sobie tym głowy nie zawracać.

0
  • #17 16 Wrz 2011 07:50
    lolekiibolek
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź "_cheetah_"- bardzo dużo mi to wyjaśniło
    Ostatnie moje pytanie, które mi się nasuwa:
    Przypomnę --> dekoder jest "na dole" połączony kablem o niskiej jakości z anteną (z rozdzielacza antenowego TV1) Jako że na dole znajduje się TV CRT to przewód antenowy podłączony jest do dekodera. Jak wyłączę dekoder nie mam na TV CRT analogu.

Czy mogę wykorzystać stary rozdzielacz antenowy TELMOR (na fot powyżej w postach) przy wyjściu antenowym i wypuścic go na TV CRT i Dekoder TNK - (może dekoder TNK st2850 ma w opcjach przepuszczanie sygnału antenowego przez euro złącze przy wyłączonym dekoderze)

Pozdrawiam

0
  • #18 16 Wrz 2011 10:44
    _cheetah_
    Poziom 37  

lolekiibolek napisał:
    (może dekoder TNK st2850 ma w opcjach przepuszczanie sygnału antenowego przez euro złącze przy wyłączonym dekoderze)
    nieee, tak dobrze to nie ma... :D

lolekiibolek napisał:
    Czy mogę wykorzystać stary rozdzielacz antenowy TELMOR (na fot powyżej w postach) przy wyjściu antenowym i wypuścic go na TV CRT i Dekoder TNK
    wygląda ze zdjęć na mocno sfatygowany, ale możesz spróbować. Jak się nic specjalnego nie stanie i będziesz miał odbiór analoga i cyfry OK (albo w miarę OK) to dobrze, ale jak odbiory padną, to może być kłopot stwierdzić, czy to przez zdegradowany rozdzielacz czy po prostu poziomy po rozdziale będą już za niskie.

Przy czym taki 'zdegradowany' wodą rozdzielacz może bruździć na DVB-T obniżaniem jakości sygnału cyfrowego więcej niż by to wynikało tylko z podziału sygnału na dwa.

Pewną dodatkową wskazówką jest jakość odbioru telegazety - jeśli odbierana jest bez błędów (przekłamań znaków) to dobry znak do odbioru cyfry.

0
  • #19 16 Wrz 2011 16:35
    lolekiibolek
    Poziom 8  

udało mi się rozdzielić sygnał który umozliwia mi odbiór DVB-t i analogu ale już z odczuwalnym pogorszeniem odbioru.

temat zamykam
    Dziekuję wszystkim za dobre rady.

0