Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruter TP-LINK TL-WR1043ND jak powiększyć zasięg?

yamayama 07 Wrz 2011 12:11 17145 15
  • #1 07 Wrz 2011 12:11
    yamayama
    Poziom 16  

Witam
    Mam następujący problem:
    U klienta wskutek burzy spalił się ruter LINKSYS WRT54GL v1.1, wymieniony został na TP-LINK TL-WR1043ND. Pan w sklepie zapewniał że zasięg będzie potężny, tymczasem za pojedynczą ścianą zasięg jest słaby lub w ogóle go nie ma, nie mówię już o zasięgu na ogrodzie.Ruter znajduje się na 1 pietrze. Budynek jest z lanego betonu na parterze i jakieś pustaki i cegły na piętrze. Ponadto ściany elewacyjne są ocieplone styropianem i obłożone kaflami gresowymi. Generalnie w całym budynku same gresy i granity też na ścianach.Praktycznie w każdym pokoju. Dużo małych pomieszczeń. Klient zapewnia że stary LINKSYS obsługiwał cały dom i ogród. Czy jest to możliwe? Stary ruter posiadał 2 anteny po 2dB, nowy ma 3 anteny po 3 dB. Jakie rozwiązanie oprócz wymiany anten na mocniejsze można zastosować żeby zapewnić przyzwoity zasięg w całym domu i na ogrodzie? Mam nadzieję, że nie trzeba będzie instalować w każdym pomieszczeniu repeatera?.
    Pomożecie? :D

0 15
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 07 Wrz 2011 12:18
    Piotrek.pxf
    Poziom 27  

Sprawdziłeś czy w "Wireless Advanced" ma ustawione Transmit Power na High? Spróbuj jeszcze zmienić kanał. Czy router stoi w tym samym miejscu co stał WRT54GL?

0
  • #3 07 Wrz 2011 13:02
    yamayama
    Poziom 16  

Ruter stoi w tym samym miejscu. Spróbuję zmienić kanał na inny, ustawień przyznam nie sprawdzałem, nie powinien być fabrycznie na max? Na razie dzięki, dam znać niebawem.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 08 Wrz 2011 09:12
    yamayama
    Poziom 16  

Ustawienie mocy było na max. Dałem 11 kanał na sztywno, lepiej ale szału nie ma. Nie wiem czy ustawianie kanału ręcznie to dobry pomysł. Na jakiej zasadzie działa ten automat? Zmienia sam kanał jeśli radio odbierze na tym samym kanale inną sieć? Czy wymiana anten w ruterze na 15 dB wiele pomoże? Czy od razu ustawiać dodatkowego AP? Jak na razie posługiwanie się I-PHONE'm po WI-FI jest możliwe tylko w pomieszczeniu gdzie jest ruter.

Dodano po 3 [minuty]:

Ciekawe że na ogrodzie i-phon pokazuje sieć sąsiadki na bardzo dobrym poziomie w takiej samej odległości od budynku, a naszą wogóle.

0
  • #5 08 Wrz 2011 11:08
    zidamian
    Poziom 9  

Najtaniej (bezkosztowo) i najszybciej możesz wgrać w ten router oprogramowanie alternatywne np. DD-WRT i popróbować więcej możliwości ustawień z kanałami i mocą...
    Jeśli i to nie da efektu, można wymienić anteny przy tym routerze na jakieś z większym zyskiem.
    Poza tym kombinowanie z miejscem położenia routera. Czasem metr w górę, w dół czy w bok też może nieznacznie poprawić (lub pogorszyć) parametry sygnału.

0
  • #6 11 Lis 2011 19:37
    Rols1987
    Poziom 9  

Czy Kolega yamayama podejmował jakieś działania? Może jakieś wyniki testów na oprogramowaniu alternatywnym DD-WRT?

Pytam ponieważ mam dokładnie ten sam problem :cry: Wcześniej sieć pracowała na routerze Linksys WRT54GC ver. 2.0, który jak wiadomo nie cechuje się dużym zasięgiem i posiada jedną niewymienną antenkę. Zasięg nie był duży, ale na tamte potrzeby wystarczający. Przyszła burza, która wymusiła wymianę urządzenia. Ponieważ w międzyczasie powstała konieczność pokrycia sygnałem większego obszaru postanowiłem zainwestować w mocniejsze urządzenie - TP Link WR1043ND. Ku mojemu zdziwieniu pomimo 3 wymiennych standardowych anten zasięg wcale nie był lepszy. Kupiłem 3 nowe anteny o zysku 8dBi i nastąpiło jeszcze większe zdziwienie. Zasięg praktycznie bez zmian - porównywalny ze standardowymi i Ś.P. Linksysem. Także Kolego zidamian nawet wymiana anten na "największe" nic tutaj nie pomaga. Oczywiście Transmit Power domyślnie na High.
    Jakieś sugestie? Z góry dziękuję.

0
  • #7 11 Lis 2011 21:28
    Bródka
    Poziom 39  

Te anteny 8dBi to firmowe czy jakieś tanie typu pentagram ?
    Zasięg będzie lepszy pod warunkiem ze karty sieciowe obsługują zasięg N i tryb MIMO
    Jak wygląda sytuacja jak byś zmienił tryb wifi na G ?

-1
  • #8 11 Lis 2011 23:22
    lukasro
    Poziom 10  

miałem identyczny problem z tym router
    nic nie pomagało, kilka telefonów do serwisu. W serwisie poradzili mi zainstalować DD-WRT (sic!). Ponadto kupiłem go wtedy tylko dla N. Niestety szybkość max. tylko 130 Mb.

Generalnie router poszedł do serwisu, po dwóch tygodniach wrócił i działa do dzisiaj bez zarzutu.

0
  • #9 11 Lis 2011 23:48
    Bródka
    Poziom 39  

To wy macie jakieś felerne te modele, ja miałem dwa, jeden poszedł na gwarancje z powodu błędu w powrocie do firmware producenta ale wymienili bez problemu, oba miały bardzo dobry zasięg, na upartego po drugiej stronie bloku mam zasięg fakt minimalny ale mam i net chodzi choc wiadomo że wolno, testowałem na lapku gdy podłączałem kompa pod samochód

Co do 300Mbps to bez problemu można je uzyskać zarówno na dd-wrt, openwrt no i na firmowym sofcie

0
  • #10 11 Lis 2011 23:53
    lukasro
    Poziom 10  

czyli kolego serwis
    w gwoli ścisłości - teraz też mam 300 Mb
    co ciekawe na karcie usb mimo że pokazuje max szybkość, przy przenoszeniu plików chodzi tragicznie - prędkość przesyłu jakieś 400 - 500 kb
    natomiast na karcie mPCI szybkość 130 - 175 Mb - przy przenoszeniu plików 5 - 6 MB

0
  • #11 12 Lis 2011 00:03
    Bródka
    Poziom 39  

lukasro napisał:
    czyli kolego serwis

Serwis ?

lukasro napisał:
    co ciekawe na karcie usb mimo że pokazuje max szybkość, przy przenoszeniu plików chodzi tragicznie - prędkość przesyłu jakieś 400 - 500 kb
    natomiast na karcie mPCI szybkość 130 - 175 Mb - przy przenoszeniu plików 5 - 6 MB

Karty laptopowe w technologi N mają co najmniej dwie jak nie trzy anteny, ta na usb nie ma wcale zew. lub jedną, na jakość przesyłu znaczenie ma także chipset danego układu

0
  • #12 12 Lis 2011 20:22
    yamayama
    Poziom 16  

lukasro napisał:
    miałem identyczny problem z tym router

Czyli słaby zasięg? Jak router wrócił z serwisu było OK?

Kolega doradził mi zmienić region na np. Afrykę gdzie nie ma ograniczeń, ale w tej chwili nie mam dostępu do routera. Może ktoś spróbować jak to działa?
    Ja chciałem dokładać APki ale się wstrzymam i chyba wcześniej wymienię router na inny lub serwis bo jest przecież gwarancja.

0
  • #13 12 Lis 2011 20:52
    Rols1987
    Poziom 9  

Cytat:
    Te anteny 8dBi to firmowe czy jakieś tanie typu pentagram ?
    Zasięg będzie lepszy pod warunkiem ze karty sieciowe obsługują zasięg N i tryb MIMO
    Jak wygląda sytuacja jak byś zmienił tryb wifi na G ?

Anteny firmowe TP Link - model 2408CL 8dBi.
    Wszystkie urządzenia sieciowe, które teraz w niej działają są firmy TP Link.
    Po zmianie trybu WiFi na G sytuacja nie ulega zmianie, zasięg jest identyczny co na 11bgn mixed. Na stałe trybu zmienić i tak nie mogę, ponieważ jedna z kart sieciowych (model WN7200ND USB) pracuje w standardzie N i trybie MIMO. Jest to jedyne urządzenie w tej sieci z którego jestem naprawdę zadowolony. W tym pomieszczeniu na innej karcie nie można było nawet odnaleźć żadnej sieci a na niej siła sygnału jest na poziomie ok. 35-40% i połączenie jest stabilne.
    Najgorzej sytuacja wygląda na laptopie z kartą WN310G na PCMCIA która pracuje w standardzie G - nie ma żadnej różnicy w porównaniu do poprzedniego routera.

Zastanawiają mnie jeszcze dwie rzeczy:
    1) Przy ustawieniach fabrycznych w trybie 11bgn mixed parametry były następujące: Channel width: Auto i Max Tx Rate: 300Mbps. Po wybraniu 11g only i powrocie do 11bgn mixed ustawienia te zmieniły się odpowiednio na 20MHz i 130Mbps i ten ostatni parametr jest w tej chwili najwyższą wartością na liście, jaką można wybrać.
    2) Zmiana parametru Transmit Power z High na Middle nie daje żadnego efektu, dopiero zmiana na Low powoduje zauważalny spadek emitowanego sygnału.

Środowisko pracy to duży dom jednorodzinny, posiada solidne ściany nośne itp. więc zdaję sobie sprawę z trudności jakie z tego wynikają, jednak tak jak wspomniałem znacznie słabszy router radził sobie podobnie jak nie lepiej.

Zaczynam powoli dochodzić do wniosku że ten router "przyspiesza" dopiero w standardzie N, a na innych nie widać różnicy. Jedyne wyjście to chyba chodzenie po domu z wielką "N-anteną" podpiętą do lapka :D

Bardzo dziękuję za pomoc.

0
  • #14 12 Lis 2011 21:07
    Bródka
    Poziom 39  

Rols1987 napisał:
    20MHz i 130Mbps i ten ostatni parametr jest w tej chwili najwyższą wartością na liście, jaką można wybrać.

Bo aby mieć pełne 300Mbps to musisz wybrać dwa kanały po 20Hz czyli w sumie 40Hz

-1
  • #15 12 Lis 2011 21:19
    Rols1987
    Poziom 9  

Bródka napisał:
    Rols1987 napisał:
    20MHz i 130Mbps i ten ostatni parametr jest w tej chwili najwyższą wartością na liście, jaką można wybrać.

Bo aby mieć pełne 300Mbps to musisz wybrać dwa kanały po 20Hz czyli w sumie 40Hz

Dziękuję, po wybraniu 40MHz jest już pełne 300Mbps. Jedna zagadka rozwiązana :D

0
  • #16 11 Sty 2012 20:40
    yamayama
    Poziom 16  

Witam ponownie.
    Dostawiłem AP-ka TP-LINK TL-WA801ND w trybie repeter w drugim końcu budynku tylko piętro niżej. "Kreski" na tym poziomie najmniej 4/5. Jest to jakieś rozwiązanie tylko że za ok 130-150zł :]. Na razie jest OK.

1