Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI opracowało sposób na usuwanie kurzu z systemów chłodzenia kart graficznych

Mateusz120986 07 Wrz 2011 19:26 5219 20
 • MSI opracowało sposób na usuwanie kurzu z systemów chłodzenia kart graficznychZakurzone wentylatory i radiatory są zmorą każdego użytkownika komputera. Zabrudzony system chłodzenia jest dużo mniej efektywny, co może prowadzić do przegrzania lub awarii podzespołów. Rozwiązanie problemu znalazła firma MSI prezentując innowacyjną technologię Dust Removal. Efektywność jej działania będą mogli sprawdzić nabywcy karty graficznej N580GTX Lightning Xtreme Edition (nVidia GTX 580), w której zastosowano to najnowsze osiągnięcie MSI.

  Dust Removal polega na zmianie kierunku obracania się wentylatorów. Przez pierwsze 30 s od czasu startu komputera wentylatory obracają się w przeciwnym kierunku z maksymalną prędkością, czego efektem będzie wydmuchanie kurzu z radiatora. Jak podaje producent - taki zabieg wystarczył, by zmniejszyć temperaturę karty graficznej z 67°C do 52°C.

  MSI zamierza rozpocząć stosowanie technologii Dust Removal w nowych modelach kart graficznych. Jeśli producent opatentował tą technologię, będzie to kolejny powód, dla którego warto będzie kupować karty graficzne od MSI.

  Opis na stronie producenta: http://event.msi.com/vga/msifantechnology/page3.html
  Źródło: http://www.ubergizmo.com/2011/09/msi-fan-technology-spits-out-dust/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
  Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
  Mateusz120986 napisał 649 postów o ocenie 24, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  trance123
  Poziom 21  
  Wydmucha kurz do obudowy a po 30 s z powrotem go będzie wsysać. Do tego nie wiem na ile odporne są BLDC ale zmiana obrotów na tym filmiku jest bez żadnego zatrzymania ...
 • #3
  bulek01
  Poziom 15  
  BLDC nie mają szczotek więc nagła zmiana kierunku obrotów nic im nie szkodzi.Ale nawet gdy wydmucha kurz do obudowy to jest szansa że po zmianie kierunku cały nie osadzi się znów na radiatorze tylko go wydmucha na zewnątrz.(tak mi się wydaje)
 • #4
  Brutus_gsm
  Poziom 25  
  Tym bardziej, że jeśli ma się tak wydajną kartę, to na pewno w obudowie znajduje się wentylator wyciągający powietrze, więc kurz, a przynajmniej jego większość powinna powędrować poza obudowę.
 • #5
  wariato
  Poziom 43  
  Moim zdaniem wystarczy dobre chłodzenie, bez wynalazków i poświęcenie 10 minut raz na 3-4 miesiące w celu przeczyszczenia komputera z kurzu.

  Wg mnie patent typowo dla ludzi (leniwych), którzy kupują sprzęt, wsadzają do budy, zamykają i nie zaglądają tam przez najbliższe 5 lat.
 • #6
  Krakers11
  Poziom 13  
  Uważam ten patent za mało przydatny ponieważ jak wynika z moich kilku letnich obserwacji podczas czyszczenia komputerów (w serwisie) czasami ciężko ubity kurz jest wydmuchać sprężonym powietrzem więc w takim przypadku podciśnienie jakie stwarza wentylator nic tutaj nie da. Jeżeli chodzi o walkę z kurzem to zauważyłem, że komputery stojące na dywanie lub czymś podobnym są dwa razy czystsze niż komputery które stoją np. na panelach podłogowych.
 • #7
  MaThiR
  Poziom 16  
  Cytat:
  Moim zdaniem wystarczy dobre chłodzenie, bez wynalazków i poświęcenie 10 minut raz na 3-4 miesiące w celu przeczyszczenia komputera z kurzu.


  Niektóre komputery mają plombowane obudowy, więc zaglądanie do środka jest niewskazane.

  Cytat:
  MSI prezentując innowacyjną technologię Dust Removal


  Tyle nowych terminów i porywających słów bo wentylatorek może się w drugą stronę zakręcić.

  Cytat:
  Jeśli producent opatentował tą technologię, będzie to kolejny powód, dla którego warto będzie kupować karty graficzne od MSI.


  Tak, tak, niech opatentują wiatraczki obracające się w lewo i prawo. Toż to takie duże osiągnięcie technologiczne.

  Jest to po prostu kolejny sposób na zmniejszanie gabarytów radiatorów, a tym samym kosztów gotowych kart graficznych. Dodatkowo dzięki dobrej reklamie można zyskać większą liczbę nabywców.
 • #8
  guuciek
  Poziom 14  
  Witam.
  Cod do słów kolegi Krakers11 .
  Uważam że jednak jest to wystarczające podciśnienie zważywszy na to że ten cykl jest powtarzany przy każdym załączeniu komputera , więc tak na dobrą sprawę nie osadzi się na nim tyle kurzu aby aby zatrzymał się na żeberkach ( zakładając że komputer nie pracuje 24 na dobę , tylko w normalnych cyklach dziennych ) Wydaje mi się że aby uzbierało się na tyle kurzu aby nie mógł być odessany potrzeba co najmniej kilku dni .
  Inną sprawą jest że rzeczywiście nie jest to cudowny wynalazek zmieniający pogląd na świat i łamiący prawa fizyki jak można by się było spodziewać po słowie "innowacja" .
 • #9
  XAX
  Poziom 21  
  Moim zdaniem patent prosty i na pewno trochę poprawi chłodzenie.
  Inowacyjność polega na tym że po prostu nikt nie wpadł wcześniej na takie proste rozwiązanie.

  A teraz druga strona medalu.
  Będą tam montowane pewnie specjalne wiatraki bo te zwykłe nie mogą zmieniać przecież kierunku.
  Ciekawe za ile i gdzie będzie można kupić takie cudowne wiatraczki?
 • #10
  kkknc
  Poziom 42  
  To stare rozwiązanie stosowane w niektórych maszynach komunalnych, tylko tam odbywa się to z większą częstotliwością i podczas normalnej pracy. Więc patentu raczej nie będzie.
 • #11
  gbd.reg
  Poziom 21  
  XAX napisał:
  Będą tam montowane pewnie specjalne wiatraki bo te zwykłe nie mogą zmieniać przecież kierunku.
  Ciekawe za ile i gdzie będzie można kupić takie cudowne wiatraczki?

  Takie wiatraczki już są produkowane, posiadają 4 przewody (masa oraz + dla każdego uzwojenia, zwykły silnik BLDC) i różnią się tym od tych zwykłych wiatraczków, że nie posiadają wbudowanego sterownika, ale steruje nimi BIOS (bezpośrednio obrotami, a nie poprzez zmianę napięcia).

  Patent ciekawy, ale znam lepszy: zamontować w obudowie komputera odpowiedni generator ultradźwięków, a częstotliwość tych ultradźwięków dobrać, aby powodowały "odpadnięcie" kurzu. Resztę już załatwią wiatraczki, które z wzbitym kurzem sobie bezproblemowo poradzą. Problemem może tu być tylko luzowanie styków spowodowane ultradźwiękami.
 • #12
  michal-michalik
  Poziom 23  
  gbd.reg napisał:
  (...) Problemem może tu być tylko luzowanie styków spowodowane ultradźwiękami.


  Tylko, albo aż ;)
 • #13
  w@mpir
  Poziom 18  
  Ultradźwięki o mocy zdolnej "oderwać" kurz z radiatora nie będą ciche, a przecież chodzi o to by komfortowo się pracowało, oglądało filmy itp.
 • #14
  farrix
  Poziom 17  
  Cytat:
  Niektóre komputery mają plombowane obudowy, więc zaglądanie do środka jest niewskazane


  Dlatego niewskazane jest kupowanie gotowych zestawów z supermarketu.

  Co do "techologii" to nic nadzwyczajnego, zwykła zmiana kierunku wirowania faz, najprostsza elektronika, aż dziwne że nikt na to wcześniej nie wpadł.
 • #15
  aktus
  Poziom 17  
  A pomyśleć, że ja uszczelniłem swoją obudowę, wsadziłem od przodu filtr samochodowy i wiatrak 120mm i... i nie mam problemów z kurzem...
 • #16
  michal-michalik
  Poziom 23  
  aktus napisał:
  A pomyśleć, że ja uszczelniłem swoją obudowę, wsadziłem od przodu filtr samochodowy i wiatrak 120mm i... i nie mam problemów z kurzem...


  Ale filtr się zapycha... MSI w sumie miało niezły pomysł. Sprawdzi się na pewno ;)
 • #17
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #18
  trance123
  Poziom 21  
  Przecież karty graficzne są obrócone na dół wiec tam raczej nie ma wiatraka który wyciąga kurz, chyba, że obudowa ma zasilanie na dole. Po 2 bez sensu dla kogoś kto raz dziennie włącza kompa, żeby zdało to egzamin trzeba z większą częstotliwością to robić
  Aktus możesz pokazać kompa ? ;]
 • #19
  Siles
  Poziom 17  
  Koncepcja nawet nawet tylko szkoda, że dopiero teraz to wprowadzają. W sumie nie ma głębszego sensu wybierać karty specjalnie z tą technologią. Ja osobiście nie wiedzę powodu aby raz na 5-6 miesięcy nie otworzyć obudowy i przeczyścić wszystkie podzespoły.....
 • #20
  Sobek007
  Poziom 16  
  Wszystko ładnie pięknie nawet jakby ten system działał to i tak np u mnie w domu by się nie sprawdził. Komputer u mnie non stop chodzi za dużo posiada użytkowników.:D
 • #21
  RedForce
  Poziom 23  
  w@mpir napisał:
  Ultradźwięki o mocy zdolnej "oderwać" kurz z radiatora nie będą ciche, a przecież chodzi o to by komfortowo się pracowało, oglądało filmy itp.


  Myślę że będą nawet bardzo ciche i oglądanie będzie komfortowe. O ile psy nie zaczną szczekać :)