Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pieca Kostrzewa 75KW z 4 obiegami

07 Wrz 2011 20:27 2151 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Ten temat to kontynuacja wcześniejszego forum na temat pieca do lokalu komercyjnego. Piec został zamówiony jest to Kostrzewa Fuzzy Pellets 75 KW. Obecnie szukam firmy która ten kocioł zamontuje... a z tego co widzę każdy ma inną koncepcję. Kocioł ma ogrzewać 3 niezależne lokale na parterze (3 obiegi ciepła) oraz piętro. Z kotłowni wychodzą 3 rurki 3/4 cala do 3 rozdzielaczy. Na piętro będzie oddzielny obieg. Pytanie jest takie czy do każdego obiegu powinien być układ: zawór czterodrożny z silownikiem??? Niektórzy proponują aby wykorzystać sprzęgło wodne na min. 75 kw z pompką , potem 4 układy ze sprzęgła z 4 pompkami (termostaty podłączone do pompek). Podobno kostrzewa musi mieć zawory czterodrożne... Inni instalatorzy proponują sprzęgło potem 4 układy złożone z 4 zaworów z siłownikami. (koszt tego rozwiązania będzie ogromny). Każdy układ musi też być wyposażony w liczniki ciepła ! Czy ktoś może montował taki piec? Jakieś propozycje i pomysły ? Czy układ bez zaworów ze sprzęgłem i pompkami da radę (piec ten ma czujnik pogodowy, i wogole wiele innych), czy może bez sprzęgła z 4 zaworami i siłownikami , a może sprzęgło
  + 4 zawory z siłownikami?
 • Poziom 25  
  Instalacja co zwykle jest kompromisem między kosztami (złożoność instalacji), a uzyskanym efektem cieplnym (komfortem). Przy tej mocy pieca konieczny jest obieg pierwotny, a zatem zawór czterodrożny (sprzęgło). Następnie wydają się konieczne pompy i zawory sterujące dla obiegów wtórnych. Sterować można ręcznie bądź automatycznie. Czym więcej automatyki tym większy koszt ale bardziej ekonomiczne grzanie i komfort (brak obsługi). Swoją drogą instalatorzy mają tendencję do komplikowania instalacji.
 • Poziom 9  
  Czym w taki razie się różni zawór czterodrożny od sprzęgła ??? Niektórzy mówią że sprzęgło sie stosuje do mocy powyżej 100 oraz że piece kostrzewa nie mogą wykorzystywać sprzęgła, jak to jest ?
 • Poziom 25  
  Tak jak pisałem piec wymaga obiegu pierwotnego z zaworem czterodrożnym, gdyż powinien pracować na temperaturze 70 oC, temp. powrotu min. 50 oC. Sterownik pieca jest przystosowany do sterowania siłownikami zaworu 4D. To nie oznacza, że w instalacji nie można stosować sprzęgła i innego sterownika.