Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004.

MaThiR 07 Wrz 2011 23:59 3810 2
  • Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004.
    Pomysł budowy prostego wzmacniacza zrodził się w czasie remontu mieszkania. Przeprowadzając się z komputerem nie miałem za bardzo miejsca, ani możliwości podłączenia dotychczas używanego przeze mnie wzmacniacza z zestawem MaestroII. Dysponowałem natomiast małymi kolumnami (satelitami) z zestawu MAudio. Relatywnie do 2 innych zestawów kolumn z mirkowież i głośników komputerowych, które znalazłem na strychu, grają bardzo dobrze. Nie chcąc dostawiać żadnego dodatkowymi urządzenia z kablami obok PC'ta, zdecydowałem się na szybką budowę wzmacniacza przeznaczonego do montażu w obudowie komputera.

Wzmacniacz jest oparty na dwóch TDA2004 pracujących w mostku. Do chłodzenia wykorzystałem kawałek blachy w kształcie litery U, która ma wymiary pozwalające na montaż w miejscu przeznaczonym na HDD czy FDD. Całość jest zasilana z zasilacza komputerowego obciążając linię 12V, dlatego trzeba pamiętać o koniecznym zapasie mocy. Wyjścia głośnikowe są zamontowane z tyłu obudowy komputera na typowej blaszce z podzespołów PCI. Wejście wzmacniacza można podpiąć równolegle do wyjścia słuchawkowego lub do dowolnego innego wyjścia audio, które można znaleźć na płycie głównej czy karcie muzycznej.

Końcówki mocy nie są zasilane bezpośrednio 12V z zasilacza komputerowego. Aby zminimalizować możliwość zakłócenia pracy komputera wyposażyłem układ w płynny start na bazie tranzystora P-MOSFET, kilku rezystorów i kondensatora. Dalej napięcie jest filtrowane kondensatorem 10mf celem zmniejszenia zmian wartości pobieranego prądu. Kondensator jest zablokowany diodą Shottkiego, tak, że ładunek na nim zgromadzony nie trafia po wyłączeniu komputera na zasilacz ATX. Wszytko widać na poniższym schemacie.

Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004.Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004.

Wzmacniacz przy pomiarach (zasilany z zasilacza komputerowego) wyciągnął 10W na kanał przy obciążeniu 4Ohm i 5,3W przy obciążeniu 8Ohm. Szumy własne mieszczą się w zakresie 5mVpp. Pasmo przenoszenia dla spadku 1dB wynosi 10,5Hz - 120KHz.

Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004. Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004. Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004. Prosty wzmacniacz do PC na 2xTDA2004.

W paczce są pliki eagle'a i wzór płytki w pdf'ie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    MaThiR
    Poziom 16  
    mathir.cba.pl
    MaThiR napisał 279 postów o ocenie 254, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Racibórz. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Wykonanie porządne i solidne, a to się chwali. Trochę mało trafny wybór końcówek mocy, ich parametry nie zachwycają, oraz wymagają dość dużej liczby elementów zewnętrznych. Czy ten filtr zasilający spełnia swoje założenia? Przy moim wzmacniaczu niestety trochę słychać zakłócenia powodowane przez szyny danych i silniki napędów ;/
    W całym układzie brakuje mi tylko regulacji głośności. Wzmacniacz jest montowany w miejsce napędów 3,5'', więc nie jest daleko wyprowadzić ośkę potencjometru na front obudowy ;)
    MaThiR
    Poziom 16  
    Potencjometr można zawsze podpiąć przed wejście wzmacniacza niezależnie od konstrukcji płytki.
    Regulacja głośności jest w systemie i programach, to wystarcza. Zrezygnowałem z niej również z powodu braku miejsca na panelu przednim. Nie chciałem go po prostu szpecić odstającym potencjometrem.

TDA2004 miałem już parę ładnych latek na warsztacie. Wzmacniacz poskładałem na bazie części, które miałem na stanie. Stąd taki wybór końcówki mocy.

Nie ma żadnych zakłóceń związanych z pracą innych podzespołów PC'ta. Przynajmniej na słuch :). Pomiary robiłem na nieobciążonym zasilaczu ATX.