Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem)

krystiankrystian 08 Sep 2011 00:38 16736 30
Automation24
 • #1
  krystiankrystian
  Level 2  
  Witam. Mam problem z ww pralka. Przestała kręcić bębnem. Facet z serwisu pokręcił głową stwierdził że to moduł wycenił na 1000zł zainkasował 100zł za wizytę. W module był przepalony bezpiecznik, nowy eksplodował. Winowajcą okazał się scalak STK621-140 zamiennik IRAMS10UP60B udało mi się nabyć takie cudo. Po wymianie radość była krótka pralka owszem kręci lecz nie tak jak bym sobie życzył.
  Musze dodać że jest tam silnik trójfazowy sterowany tym układem. Ale do rzeczy pusta pralka kręci tylko ma problem ze startem, załadowana ni huhu szarpie i tyle jakby nie miała siły.
  Nie mam pojęcia co jeszcze padło silnik raczej sprawny (na oko jak nowy uzwojenie wygląda idealnie) Nie jest to moja pralka lecz ciekawość nie daje mi spokoju nie lubię się poddawać.
  Uprzejmie proszę o pomoc
 • Automation24
 • #2
  krystiankrystian
  Level 2  
  Jedyne co przychodzi mi do głowy to brak jednej fazy ciężko to zmierzyć. A może ktoś wie do czego jest ta zworka na samej górze?
 • #3
  movzx
  Level 40  
  krystiankrystian wrote:
  jest tam silnik trójfazowy sterowany tym układem
  To wynika z istoty samego układu.

  krystiankrystian wrote:
  szarpie i tyle jakby nie miała siły
  Bo zabezpieczenia wyłączają silnik.

  krystiankrystian wrote:
  silnik raczej sprawny (na oko jak nowy uzwojenie wygląda idealnie)
  Na oko to niestety chłop w szpitalu skonał.

  krystiankrystian wrote:
  A może ktoś wie do czego jest ta zworka na samej górze?
  Zdjęcie modułu z 2 stron mogłoby pomóc rozwiązać jeśli nie tą, to parę innych kwestii.

  Reasumując: padł bezpiecznik, ponieważ padł driver silnika.
  Jeśli padł sam z siebie to mógł upalić coś w dalszej części układu (zwykle nogę procesora) i wtedy jest po zawodach.
  Jeśli natomiast coś mu pomogło paść, to mogło to być uszkodzenie silnika, zwarcie na przewodach, zwarcie na którymś złączu (woda, wilgoć, brud) albo jakieś uszkodzenie w części wysokonapięciowej na płytce sterownika.
  Może być też jakiś trywialny brak kontaktu, wtedy bez jednej fazy też nie ruszy. Nie znamy dokładnej konstrukcji tego modułu i jak rozwiązane są zabezpieczenia.
  Bez oscyloskopu ja bym nie podchodził do tematu.
 • #4
  krystiankrystian
  Level 2  
  Wszędzie czysto sucho pralka jest jak nowa. postaram się wrzucić fotki. Sprawdzę jeszcze przewody i złączki.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pusta pralka kręci i na praniu i na wirowaniu ciężko zauważyć że coś jej dolega. Dopiero pod obciążeniem staje ma dobre chęci ale bęben tylko drga nawet chciałem jej pomóc ale silnik wręcz trzyma
 • #5
  peter falk
  Home appliances specialist
  Pomiędzy nóżkami 1/2 , 4/5 i 7/8 stk621 są kondensatory rzędu kilku µF - sprawdź je. Poza tym poprawność zasilana tego scalaczka - na 14 nodze :arrow: 15V
 • #6
  KubaLdz
  Level 11  
  Witam
  Dołączam się do wątku - u mnie identyczna sytuacja - pralka Hoover VHD 9163 ZD przestała kręcić bębnem, układ IRAMS10UP60B (driver silnika) eksplodował, zamieniłem na STK621-140 - niestety objawy jak u autora wątku - nie kręci - drży bęben. Pusta pralka jednak ma siłę się rozpędzić. Sprawdziłem zasilanie na 14 nodze STK - 14,2V (katalogowo 15V czy to może być przyczyną?) , małe kondensatory między nóżkami 1,2 itp też wszystkie +_ wartość nominalna 4,7uF.
  Silnik sprawdziłem przez pomiar oporu między fazami - 5 ohm między wszystkimi - do izolacji przebicia brak.
  Ten duży kondensator 390uF 400V zmierzony moim chińskim miernikiem ma tyko koło 115uF - niestety wartość 390uF jest poza zakresem miernika który mierzy do 200uF także nie wiem czy to miernik czy kondensator.CZy ten duży kondensator to kondensator silnika? :?:

  Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma jakiś pomysł? A może autor wątku rozwiązał swój problem? Oto zdjęcia zdjęcia
  Proszę o pomoc ponieważ nowy moduł w serwisie to 1050zł plus wymiana !
  Nie znam się na elektronice ale pomierzyć i wymienić elementy mogę :)

  Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem) Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem) Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem) Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem) Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem) Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem)
 • #7
  POL02
  Home appliances specialist
  Sprawdź ten kondensator elektrolityczny 390uF czy ma właściwą pojemność.
  Jeżeli ma za małą to może być przyczyna uszkodzenia drivera.
  Jeżeli nie masz miernika pojemności do takich wartości to sprawdź w czasie pracy pralki (na biegu luzem) napięcie tętnień na tym kondensatorze.
  Możesz to zrobić w następujący sposób.
  Ustaw miernik na zakres napięcia przemiennego około 10V.W szereg z miernikiem włącz kondensator 10nF i w takim układzie pomierz napięcie tętnień (składową przemienną) na kondensatorze.O pomiarach napisz.
 • #8
  KubaLdz
  Level 11  
  A mogę zastosować większy kondensator bo mam akurat 470uF 400V?
 • Automation24
 • #9
  POL02
  Home appliances specialist
  KubaLdz wrote:
  A mogę zastosować większy kondensator bo mam akurat 470uF 400V?

  Do prób tak.Natomiast na stałe należało by zmienić rezystor szeregowy ograniczający prąd ładowania kondensatora przy włączeniu.
 • #10
  Pawel1812
  Level 26  
  Przede wszystkim należałoby sprawdzić ciągłość ścieżek wszystkich trzech faz od procesora do modułu IGBT, tak jak i wszystkie elementy w tych ścieżkach. Następnie pomierzyć rezystancje porównawczo wszystkich portów procesora sterujących poszczególnymi fazami pomiędzy masą. Warto sprawdzić oscyloskopem sterowanie modułu IGBT - brak właściwego momentu rozruchowego sugeruje brak jednej fazy. Układ IRAMS10UP60B jest dostępny także wartoby pomyśleć o oryginale.
 • #11
  KubaLdz
  Level 11  
  Niestety wymiana kondensatora 390uF nie przyniosła żadnego skutku - czyli nie kondensator. Scieżki sprawdziłem - nie ma przerw. Zamiennik Sanyo zastosowałem bo był dostępny "na szybko" - zastanawiam się czy zastosowany zamiennik jest uszkodzony? Stawiam raczej na uszkodzenie procesora czyli pralka na złom :cry:

  Sprawdziłem tacho silnika - opór 120ohm, zmienia się po zakręceniu silnikiem, generuje około 1V~
  Brak zwarcia zarówno między fazami jak i "masą" silnika , sprawdziłem czujnik NTC ok 170ohm, sprawdziłem grzałkę 24 ohm i brak przebić, sprawdziłem wiązkę silnika i jest ok, sprawdziłem też hydrostat, jest ok.
  Więc albo driver zamiennik nie jest 100% zamiennikiem albo rozprogramował się jakiś układ lub upalił procesor :(
  Na tą chwilę poszukuję całego programatora - nr części 41017051 w rozsądnej cenie lub poszukam doświadczonego elektronika bo sam niestety nie dam rady.
  Dziękuję wszystkim za pomoc, będę informował jak sprawa się rozwinie.
 • #12
  movzx
  Level 40  
  KubaLdz wrote:
  Zamiennik Sanyo zastosowałem bo był dostępny "na szybko" - zastanawiam się czy zastosowany zamiennik jest uszkodzony?
  Możesz zainwestować jakieś 130 złotych i sprawdzić. Te scalaki są dość złożone i może jednak czymś się różnią. Cały moduł pewnie wyniesie sporo drożej.
  Możesz ewentualnie próbować sprawdzić sterowanie na oscyloskopie, tak jak wcześniej poradzono.
 • #13
  peter falk
  Home appliances specialist
  KubaLdz wrote:
  nowy moduł w serwisie to 1050zł

  Ten moduł można nabyć dużo taniej. Skąd taka cena :? z kosmosu :/
 • #14
  KubaLdz
  Level 11  
  no niestety cena z autoryzowanego serwisu marki :{ Jeśli ktoś ma możliwość zamówienia takiego modułu ( żółta naklejka identyfikacyjna na zdjęciu) to proszę o kontakt przez wiadomość prywatną:)

  Widziałem w archiwalnych aukcjach za 350zł, na brytyjskich stronach za 60Ł (ale brak w magazynie) ale aktualnie nic nie ma.
 • #15
  Pawel1812
  Level 26  
  IRAMS10UP60B dostępny tu: http://pl.farnell.com/international-rectifier/irams10up60b-2/naped-plug-n-modulu-mocy-10up60/dp/1080651

  Odlutuj obwody zewnętrzne od portów procesora sterujących poszczególnymi IGBT - sześć portów i pomierz czy rezystancje portów procesora względem masy oraz plusa zasilania są porównywalne. To podstawowe kroki aby móc podejrzewać uszkodzenie procesora i jedyny sposób aby przy rozsądnych kosztach naprawić pralkę. Myślę, że prościej opisać się tego nie da.
  Czy pralka ma rozbieralny zbiornik i wymienne łożyska?
 • #16
  KubaLdz
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedź, niestety ale po wykonaniu pomiaru procesora

  Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem)

  Jeden pin PWM1 nr 25 znacząco odbiega od pozostałych, ma +- 36 Ohm w stosunku do PWM GND masy (29) jak i zasilania procesora Vss (40) i masy procesora Vdd (pin41). Pozostałe porty 26,27,28,30,31 mają od 570 do 630 Ohm.
  Zmierzone na szybko bez wylutowania procesora bo nie mam odpowiedniego sprzętu :(
  Sam procesor kosztuje u producenta 9,5E więc grosze,
  np Tu (choć nie mają w magazynie),
  Link
  niestety z dokumentacji wynika że jest programowalny więc zostaje kwestia zdobycia programu i wgrania go no chyba że jakimś cudem da się odczytać ze starego procesora i wgrać do nowego :cry: [choć producent chwali się na pierwszej stronie specyfikacji że odczyt zawartości pamięci flash jest specjalnie utrudniony dla nieautoryzowanych użytkowników] Zaczynam przypuszczać że taniej wyjdzie kupno całego nowego modułu nr 41017051, gdzieś poza autoryzowanym serwisem.

  @Pawel1812 zbiornik kompozytowy, łożysko chyba połączone z bębnem za 500zł :/ , dziękuję za łopatologiczny opis.

  Jutro rano zadzwonię do serwisu agd, który się chwali że naprawia różne moduły i spytam czy mają elektronika który coś poradzi.

  Szkoda mi tej pralki bo ma dopiero 3,5 roku, silnik jak nowy, grzałka się błyszczy, bęben też, łożysko nie cieknie, 1600 obrotów i 9 kg wsadu (oczywiście zmniejszałem obroty przy pełnym załadunku żeby nie katować łożysk) Nowa o podobnych parametrach to koszt koło 2000zł i też nie wiadomo kiedy dokona żywota.

  Jeszcze raz dziękuję całej społeczności Elektrody za pomoc! Dam znać co dalej!
 • #17
  Pawel1812
  Level 26  
  Zapytałem czy zbiornik jest klejony ponieważ zwiększa to szanse na moduł z demobilu.
  Co do procesora, jeśli wpływ zewnętrznych elementów na pomiar jest wykluczony to niestety, ale niewiele da się zrobić. Na Twoim miejscu przed ostatecznym pomiarem wylutowałbym rezystor SMD między procesorem a mostkiem w podejrzanym pinie i wykonałbym pomiar. Brak kluczowania tranzystora falownika daje takie właśnie efekty. Podobno fachowcy od komputerów i licznikow samochodowych mają sprzęt, którym da się odczytać pamięć FLASH procesora MC908 i w tym kierunku trzeba działać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pamięć FLASH często jest zabezpieczona przed odczytem mechanizmami sprzętowymi, tym niemniej warto do kilkunastu takich fachowców zadzwonić, podać dokładny typ procesora i zapytać. Warto spróbować - może zabezpieczona nie jest lub da się coś z tym zrobić. Procesory tej serii są często stosowane w motoryzacji stąd moja sugestia.
  Szanse w serwisie AGD lub naprawie programatorów AGD są znikome, na codzień w tej branzy nie ma aż tylu takich usterek, ani sprzęt nie jest tyle wart, aby opłacało się inwestować w specjalistyczny sprzęt obsługujący takie procesory.
 • #18
  KubaLdz
  Level 11  
  Po odlutowaniu podejrzanej nogi - rzeczywiście opór do masy i zasilania procesora 37ohm, inne mają 600-700ohm w takim razie stawiam na procesor, choć brnę w koszty to nie mam gwarancji że zadziała :\

  Ok , jestem na etapie szukania elektronika(serwis laptopów?) który wymieni/przelutuje mi procesor MC908MR16CFUE na nowy i posprawdza pozostałe elementy na płycie. Pamięć zaprogramują mi za 100zł w serwisie autoryzowanym bo jest zabezpieczona przed odczytem i nikt sie nie chce podjąć, a 100 zł to nie jest wygórowana cena
 • #19
  Pawel1812
  Level 26  
  Co do programowania pamięci serwis AGD zaprogramuje pamięć konfiguracyjną (EEPROM) a Ty wymieniając procesor musisz zaprogramować przede wszystkim pamięć programu (Flash). Zapytaj, czy serwis programował kiedyś po wymianie nowy procesor na tym module...
  Nie słyszałem aby komukolwiek serwis autoryzowany zaprogramował pamięć programu po wymianie procesora. Jeśli w Hoowerze jest to możliwe to będzie to bardzo dobra wiadomość.
 • #20
  KubaLdz
  Level 11  
  hmm dział techniczny powiedział że mają programator to powinni zaprogramować :/ Facet w serwisie powiedział że podłączają, wpisują numer seryjny i albo zaprogramuje albo nie ale gwarancji nie dają :[ no to lipa bo nie mogę też procesora dostać bo mało kto chce wysyłać 1 szt. a jak już to czas oczekiwania 3 tygodnie.
 • #21
  Pawel1812
  Level 26  
  Sprawdź, czy nie ma na ebay oraz czy freescale nie wyśle jako sample. Pisz też do polskiego dystrybutora freescale. Trzy tygodnie na wysyłkę jednej sztuki procesora to całkiem przyzwoity termin.
  Jednak jak dla mnie to oni mówią o programowaniu EEPROM który jest osobnym układem na płytce, bo serwis tylko to może zaprogramować, a Tobie potrzeba programowania pamięci FLASH procesora sterującego falownikiem ...

  Jeśli ktoś zawartości Flash tego procesora nie odczyta to czarno widzę powodzenie tej operacji.
 • #22
  KubaLdz
  Level 11  
  na pierwszym zdjęciu widać złącze zaraz obok procesora, - tam się podpinają ale już zaczynam zbierać na nowy moduł 1050zł :( :cry:

  Technical/Catalog Information MC908MR16CFUE

  Program Memory Size 16KB (16K x 8)
  RAM Size 768 x 8
  Number of I /O 44
  Package / Case 64-BQFP
  Speed 8MHz
  Oscillator Type Internal
  Packaging Tray
  Program Memory Type FLASH
  EEPROM Size - <------------------- ????? nie ma?
  Core Processor HC08

  MC908MR16CFUE
 • #23
  Pawel1812
  Level 26  
  Widać, że procesor ma pamięć EEPROM na zewnątrz - ośmionóżkowy układ obok procesora falownika. Ścieżki od złącza programowania prowadzą do procesora, także jest możliwość aby go zaprogramować.
  Jeśli serwis ma możliwość wgrania wsadu do procesora a nie tylko do pamięci EEPROM i za 100 zł to zrobi, to zdecydowanie warto szukać nowego procesora i go wymienić.
 • #24
  tolo
  Level 34  
  Z tego co widzę to jest to procesor motoroli "908" napisz jaka jest maska tego procesora ewentualnie zrób zdjęcie o wysokiej rozdzielczości. Jeżeli będę w stanie odczytać program to coś może uda się "wymyśleć". Uszkodzony port nie przeszkadza w odczytaniu programu.
 • #25
  KubaLdz
  Level 11  
  Pralka HOOVER VHD 9143 zd naprawa modułu (sterowanie silnikiem)
  Procesor z odlutowanym "wadliwym" portem
 • #26
  tolo
  Level 34  
  Ciężka sprawa, rzuciłem okiem na aplikację i program zabezpieczony we flashu czyli nici z odczytania. Ciężko też będzie znaleźć programator do takiej maski chyba że jakiś startkit.
 • #27
  KubaLdz
  Level 11  
  ok, tak myślałem. Dziękuję za sprawdzenie. Jedyna nadzieja w programatorze serwisu z wtyczką koło przekaźnika. Teraz szukam procesora MC908MR16CFUE , popytam w firmach naprawiających laptopy i płyty główne bo najtaniej jak znalazłem to 70zł + 2-3 tygodnie czekania ale można zamowic 1 sztuke.

  Więc kupuję nową pralkę a ten "stary" 3 letni hoover poczeka na procesor choć nie wiem czy to nie strata pieniędzy i czasu.A i Hoovera ani Candy juz nie kupie i nikomu nie polecam, widziałem też na aledrogo hoovera z tą samą usterką po 3 latach więc czyżby projektowane życie produktu dobiegło końca? No i koszt naprawy w okolicy 60-80% nowego produktu uważam za absurdalny. Ja zagłosuje portfelem.

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim!
 • #28
  bartas22
  Level 11  
  Odkopię temat gdyż udało mi się dzięki waszej instrukcji pralkę naprawić. Moduł IRAMS10UP60B sprowadziłem z firmy rs components - przyszedł w 3 dni a kosztował z przesyłką 160zł. W porównaniu z płytą z serwisu za 1000 zł gra była warta świeczki. Sprawdziłem wszystkie nóżki na procesorze itp wszystko grało. Wylutowałem stary układ falownika wlutowałem nowy i po chwili prawdy pralka ożyła. Działa już od lipca i póki co nic się nie dzieje. http://mt.rsdelivers.com/product/international-rectifier/irams10up60b/plug-n-drive-power-moduleshunt-10a-600v/6880736.aspx link do sklepu.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów.
  PS u mnie też serwis stwierdził że nic się nie da wymienić i że płyta jest doszczętnie padnięta.
 • #29
  ARRENS
  Level 2  
  Witam może ktoś mi pomoże ten sam problem, przestała kręcić bębnem pralka Hoover 1600 vision plus. Pod niebieskim widać wyciek jakiejś żywicy czy ktoś może to zidentyfikować co to za element(część)?
 • #30
  peter falk
  Home appliances specialist
  To kondensator MKP przylepiony do płytki klejem na gorąco.