Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kotła kondensacyjnego do domku jednorodzinnego.

wolv 17 Kwi 2012 13:45 28694 44
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    single_malt
    Poziom 10  
    dziekuję za szybką odpowiedź. Zastanawia mnie dlaczego akurat wybrali Włochy, jakas technika skandynawska była by na nasz klimat odpowiedniejsza.

- myślałem o zmkniętym o kotle chyba właśnie minimax, ale nie o kondensacyjnych. Mam tu nieocieplone ściany i okna do wymiany dlatego 95 czy 106 procent sprawnosci nie są teraz takie istotne.
    Kondensacyjny piec wymaga tez odprowadzania kondensatu i jest go podobno kilka litrów dziennie , wiec znowu jakaś eletryczna pompka, rurki itd.
    Dużo większe pieniądze mi obecnie uciekają przez okna niz te 7%.
    Do tego kocioł kondensacjny ponoć musi pracować przy stosunkowo niskiej temperaturze wody grzejnej a wtedy moze nie dam rady dogrzać tej powierzchni 130m2.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    single_malt napisał:

- myślałem o zmkniętym o kotle chyba właśnie minimax, ale nie o kondensacyjnych. Mam tu nieocieplone ściany i okna do wymiany dlatego 95 czy 106 procent sprawnosci nie są teraz takie istotne.
    Kondensacyjny piec wymaga tez odprowadzania kondensatu i jest go podobno kilka litrów dziennie , wiec znowu jakaś eletryczna pompka, rurki itd.
    Dużo większe pieniądze mi obecnie uciekają przez okna niz te 7%.
    Do tego kocioł kondensacjny ponoć musi pracować przy stosunkowo niskiej temperaturze wody grzejnej a wtedy moze nie dam rady dogrzać tej powierzchni 130m2.

Trochę dziwne podejście. W jednym z tematów ktoś opublikował, że ogrzewając kotłem turbo zużył na CO gazu za ten sezon za 4500 zł (powierzchnia ogrzewana 120m² ze 180).
    Oszczędność 10% z tej kwoty to 450zł.
    Ja rozumiem, że jeśli ktoś (tak jak np. ja) zużywa za ten okres gazu za 800 zł to 10% z tego może być małą motywacją.
    Kondensat odprowadza się do kanalizacji bez użycia pompy.
    single_malt
    Poziom 10  
    Cytat:
    Trochę dziwne podejście. W jednym z tematów ktoś opublikował, że ogrzewając kotłem turbo zużył na CO gazu za ten sezon za 4500 zł (powierzchnia ogrzewana 120m² ze 180).
    Oszczędność 10% z tej kwoty to 450zł.
    Ja rozumiem, że jeśli ktoś (tak jak np. ja) zużywa za ten okres gazu za 800 zł to 10% z tego może być małą motywacją.
    Kondensat odprowadza się do kanalizacji bez użycia pompy.

No cóz temat staje sie teraz nie techniczny tylko finansowy i być może moderator to wykasuje.
    Z tą oszczędnościa to jest nie calkiem tak jak piszesz. Piec kondensacyjny np. Termet kosztuje ok. 2,6 tys. zł więcej więc w ciągu powiedzmy 10 lat oszczędzę już tylko 2 tys. na gazie. Do tego dochodzi koszt zamrożonego kapitału - jeśłi te 2,6 tys. ulokujesz na 10 lat i 6 procent p.a. w banku to zyskasz ponad 60 procent czyli ponad 1,5 tys. Efektywnie na kondensacji nie oszczedzisz więc nic. Tak liczy każdy inwestor. Ja też tak liczę A tani piec kondensacyjny jest bardziej podatny na usterki no i po 10 latach zamortyzowany.
    Nie każda oszczędność się na końcu opłaca.

[/quote]
    serwo66
    Poziom 25  
    Kolego NieDobryPan czytałem twoje posty i z nich wychodzi że nie jesteś serwisantem Termetu np. twierdzenie że MiniMax jest kotłem deweloperskim, a z kolei w innych postach wychwalasz ten kocioł. Inne twierdzenie, że wszystkie kondensaty Termetu to włoski wyrób, pomyłka Ecocondens i Windsor to polskie kotły i w nich nie pękają wymienniki.
    Zawsze kotły atmosferyczne i turbo będą mniej awaryjne od kondensatów, gdyż są bardziej rozbudowane i wymagają innych warunków pracy ( czyste powietrze ) i koniecznych corocznych przeglądów co w przypadku innych kotłów nie jest tak rygorystyczne.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    1) Temat jest o kotłach kondensacyjnych ;
    single_malt napisał:
    Do tego dochodzi koszt zamrożonego kapitału - jeśłi te 2,6 tys. ulokujesz na 10 lat i 6 procent p.a. w banku to zyskasz ponad 60 procent czyli ponad 1,5 tys. Efektywnie na kondensacji nie oszczedzisz więc nic. Tak liczy każdy inwestor. Ja też tak liczę A tani piec kondensacyjny jest bardziej podatny na usterki no i po 10 latach zamortyzowany.
    Nie każda oszczędność się na końcu opłaca.

2) Gaz w przeciągu roku podrożał o 10% więc inwestycja w 6% lokatę jest .... wątpliwa. :D

Dodano po 5 [minuty]:

serwo66 napisał:
    koniecznych corocznych przeglądów co w przypadku innych kotłów nie jest tak rygorystyczne.

Konieczność wynika z przepisów prawa. Dotyczy ona wszystkich kotłów i nie tylko kotłów.
    serwo66
    Poziom 25  
    Tak prawo nakazuje przeglądy ale nie ma egzekucji tego przepisu.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    serwo66 napisał:
    Tak prawo nakazuje przeglądy ale nie ma egzekucji tego przepisu.

W państwach i społeczeństwach o wyższej kulturze technicznej odpowiedzialność jest po stronie użytkownika/inwestora lub producenta/serwisanta.
    Nie zapomnij, że kotły w tej chwili mogą mieć układy kominowe zgodne z zaleceniem producenta a nie przepisami prawa. Gdyby tak nie było większość kotłów była by wyłączona z eksploatacji.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    ... kotły w tej chwili mogą mieć układy kominowe zgodne z zaleceniem producenta a nie przepisami prawa.

I znów błąd ! To prawo mówi z czego ma być wykonany "komin", a producent wybiera z szerokiej obecnie gamy materiałów. Poczytaj uważnie nowelę do "690"
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Mirrzo,
    Może masz rację. Najlepiej omówić to na przykładzie.
    Jako, że jesteś serwisantem (kilku innych na forum też więc mogą pomóc).
    Pytania dotyczą Termet Ecocondens 25
    1) Jakimi elementami różni się dwa rodzaje kotłów (ten o mocy 25kW i ten o mocy 21kW) aby użytkownik/kupujący mógł rozpoznać czy mu przysłali zgodny z zamówieniem ? ;
    2) Który z przewodów kominowych (z instrukcji) jest zgodny z prawem ?
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    1) Jakimi elementami różni się dwa rodzaje kotłów (ten o mocy 25kW i ten o mocy 21kW)

Nie ma kotła 21 kW
    2) Który z przewodów kominowych (z instrukcji) jest zgodny z prawem ?

Zapraszam do lektury :)
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    mirrzo napisał:

Naprawdę czytałem za zrozumieniem. :D
    "§ 140. [Konstrukcja] 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające
    potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów."
    Oczywiście uzupełniłem wiedzę o wiedzę z norm. :D .
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Po nowelizacji ten paragraf również obowiązuje.
    Wykreślono z niego wyłącznie punkt. 3 (niecytowany). :D