Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana sterowania przekaźnika z plusa na minus

shade_ 08 Wrz 2011 13:29 5233 6
  • #1 08 Wrz 2011 13:29
    shade_
    Poziom 12  

potrzebuje wysterować przekaźnik (samochodowy 12V 30A) masą, ale mam sygnał +12V, próbowałem zamienić sobie sygnały tranzystorem BD138, ale jak sprawdzałem sobie miernikiem, bez obciążenia to układ działał, zwierał do masy przy podłączeniu zasilania. Jak podłączyłem cewkę przekaźnika, to tranzystor się spalił. czy muszę jakieś zabezpieczenie wykonać w postaci jakiegoś rezystora lub może diody ?

Schemat:
    Zamiana sterowania przekaźnika z plusa na minus

wiem,że czegoś mi brakuje na tym schemacie, diody lub rezystora jakiegoś, ale nie umiem sobie sam pomóc :)

Problem dotyczy:
    Samochodu BMW e36 1.8ti 1994 i podłączenia odcięcia zapłonu. Chcę wysterować przekaźnik masą dlatego, że plus zasilający przekaźnik załączany jest z innego modułu. Takie oto zabezpieczenie sobie wymyśliłem,więc proszę nie pytać się dlaczego akurat tak.

• #2 08 Wrz 2011 13:31
    ajpier
    Poziom 37  

Dołóż drugi przekaźnik. To będzie dla ciebie najprostsze.

• #3 08 Wrz 2011 13:44
    shade_
    Poziom 12  

ajpier napisał:
    Dołóż drugi przekaźnik. To będzie dla ciebie najprostsze.

rozumiem, że mogę nie grzeszyć podstawową wiedzą elektroniczną, ale takie pisanie nie ma sensu.chce zastosować jakiś układ elektroniczny (tu sobie wymyśliłem układ na tranzystorze) do "zamiany", więc prosiłbym w tym kierunku o odpowiedzi.

• #4 08 Wrz 2011 13:50
    shootky
    Poziom 15  

Troche zła idea. Kup tranzystor NPN, do emitera podłącz masę, tą "luźną" końcówkę przekaźnika do kolektora a do bazy przez rezystor te "+12" V

• #5 08 Wrz 2011 13:54
    shade_
    Poziom 12  

shootky napisał:
    Troche zła idea. Kup tranzystor NPN, do emitera podłącz masę, tą "luźną" końcówkę przekaźnika do kolektora a do bazy przez rezystor te "+12" V

czyli zły tranzystor, a polecasz jakiś konkretny ? jaki rezystor wystarczy ? 4k-5k ?

• Pomocny post
    #6 08 Wrz 2011 14:02
    shootky
    Poziom 15  

Tranzystor zależy od rezystancji cewki przekaźnika. Ale np dostępny "wszędzie" BC548 powinien podołać. Tam hfe jest grubo powyżej 100 wiec daj 10k i nie zapomnij o diodzie np 1N4007 podłączonej równolegle do końcówek przekaźnika. Ta końcówka z kropką lub paskiem do +12V.

• #7 13 Wrz 2011 14:13
    shade_
    Poziom 12  

podziękowania dla shootky, układ zadziałał, właśnie o takie rozwiązanie mi chodziło :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME