Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlanie pogody na panelu HMI Weintek

Patyk 08 Wrz 2011 15:07 4187 6
  • #1 08 Wrz 2011 15:07
    Patyk
    Poziom 15  

Znacie jakieś rozwiązanie (serwery online itp.) aby pobrać z sieci po protokole modbus tcp/ip dane do panelu HMI i wyświetlić sobie pogodę na panelu?
    A może znacie jakieś oprogramowanie na windows lub linux, które przetwarza dane pobrane z serwerów np. accuweather i udostępnia dla panelu HMI?
    Mój panel to Weintek 8070iH

0 6
  • SterControl
  • #2 17 Maj 2012 10:47
    Patyk
    Poziom 15  

Temat został rozwiązany. Postawiłem serwer pogody na modbus. Kolega napisał mi krótki program, który co jakiś czas łączy się z accuweather i pobiera dane pogody następnie pobrane dane wrzuca w kolejne rejestry modbus dostępne po tcp/ip z poziomu PLC lub panela HMI. Wszystko hula już od 3mcy bez najmniejszego problemu. Aplikacja pracuje na routerze TPlinka z wgranym linuxem openwrt. Dodatkowo do routera mam podłączoną przez port rs232 magistralę 1-wire a na niej kilka czujników DS18B20, których odczyty również są dostępne via modbus.

0
  • SterControl
  • #3 25 Gru 2012 15:39
    elektro5000
    Poziom 7  

a mógłbyś podzielić się wiedzą w tym temacie, bo to ciekawe rozwiązanie. Czy jest to mocno skomplikowane do realizacji?

0
  • #4 26 Sty 2013 07:54
    Patyk
    Poziom 15  

Witam,

Nie jest to temat skomplikowany. Posiadam router Tp-Link TL-WR1043ND na nim zainstalowany zamiast oryginalnego firmware -> linux a konkretnie OpenWRT. Do routera podpięty jest Hub USB:
    1.Do niego pendrive 4GB (exroot) - cały system znajduje się na pendrive i z niego jest bootowany,
    2.Do drugiego portu Huba podpięty jest układ USB->1wire i na magistrali 1wire mam podpięte układy DS18B20 i realizuję odczyt temperatury :),
    3.Na trzecim porcie mam podłączony Aeon Labs Z-Wave USB Adapter i za pomocą sieci z-wave realizuję na dzień dzisiejszy sterowanie termostatami grzejnikowymi z-wave "Termostat Danfoss Living- Z-Wave".
    "Mózgiem" sterowania domu jest sterownik PLC Fatek FBs-60MC oraz panel HMI Weintek 8070i. Panel i PLC "rozmawiają" z routeremj po TCP/IP - protokół modubs, na którym jest napisany serwer modbus w pythonie, z którego pobierają dane o temperaturze odczytanej z czujników po 1wire oraz prognozę pogody.
    Poniżej przykłądowe zrzuty z panela HMI - jest to na razie wersja robocza, więc proszę o wyrozumiałość co estetyki :)

Wyświetlanie pogody na panelu HMI Weintek Wyświetlanie pogody na panelu HMI Weintek

0
  • #5 15 Mar 2013 09:07
    elektro5000
    Poziom 7  

Pomimo początków super to wygląda. Ja niestety nie mam tyle wiedzy, aby ruszyć z tematem, ale pomysłów na udoskonalanie mi nie brakuje :) Pomyślałem sobie również, że można wrzucić imieniny z pliku tekstowego, żeby wyświetlały się przy okazji pogody. A programowaniem sterowników zajmujesz się zawodowo? Czy to tylko przy okazji nauki?

0
  • #6 17 Mar 2013 18:26
    Patyk
    Poziom 15  

Uczę się na własnym domu, a w przyszłości chciałbym zająć się tym zawodowo.

0
  • #7 13 Cze 2014 19:40
    Patyk
    Poziom 15  

Aktualnie wygląda to następująco:
    Wyświetlanie pogody na panelu HMI Weintek

0
  Szukaj w 5mln produktów