Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem telefon, po jakim¶ czasie sprzedałem go, okazał się kradziony, co robić?

08 Wrz 2011 20:50 10306 24
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jakie¶ 3 miesi±ce temu kupiłem zestaw telefonów, w których była Motorola k1.
    Naprawiłem j± i sprzedałem.
    Osoba, która ode mnie j± kupiła dała telefon na policje w celu sprawdzenia.
    Okazało się, że telefon jest kradziony.
    Ta osoba złożyła więc na mnie doniesienie.
    Co robić pomocy?
  • Moderator Samochody
    Uciekaj, najlepiej do Argentyny, nie ma podpisanej umowy o ekstradycję. A tak na poważnie, to chyba masz jak±¶ umowę itp. na podstawie której potrafisz wykazać od kogo i kiedy je kupiłe¶?
  • Poziom 22  
    Obawiam się że zbyt wiele osób nie zna się na tym forum na prawie. Jedno co powiem i co może pomóc to przekazać dane osoby, która te telefony Tobie sprzedała. Możliwe że inne też były kradzione. Ale może być i tak, że ten telefon miał już z 10 wła¶cicieli od momentu kradzieży. Jeżeli uda Ci się przekonać organy ¶cigania że nie zdawałe¶ sobie sprawy z tego, iż telefon kradziony to jeste¶ uratowany.
  • Poziom 10  
    gorzej że 90% tych telefonów już sprzedałem

ten telefon kupiłem na allegro aukcja już wygasła ale mam jej numer więc jak co¶ to archiwum.allegro.pl

ale jak udowodnię że to od tej osoby kupiłem ten telefon ?? nie było go na zdjęciach i tylko było napisane ze w zestawie jest motorola k1 w czę¶ciach

mam jeszcze jedno pytanie

jak± mogę dostać karę/grzywnę ?? mam 16 lat telefon sprzedałem za 60zł
  • Poziom 22  
    Co do kar to się nie znam. Nie ma znaczenia że wygasła. Allegro archiwizuje wszystko i przekaże te dane policji. I będzie uderzać do sprzedawcy.
  • Poziom 10  
    ok dzięki za pomoc

a czy policja może przyjechać do mnie i przeszukać dom ??

Zdania zaczynamy wielk± liter± i kończymy kropk±.
    Proszę niezwłocznie poprawić swoje wiadomo¶ci.
    jever23
  • Poziom 43  
    basal77 napisał:
    a czy policja może przyjechać do mnie i przeszukać dom ??

Jak będ± mieli powód i nakaz to tak. A co masz co¶ do ukrycia ? :)
    Jak im wszystko wyja¶nisz to będ± dobierać się raczej do tego od którego je kupiłe¶. A kupiłe¶ kradzione telefony nie¶wiadomie. Ważne oby¶ miał jakikolwiek dowód że kupiłe¶ je wcze¶niej.
  • Poziom 22  
    Łoooo... 16 lat masz.... prokurator zaż±da dla ciebie 12 lat pozbawienia wolno¶ci, wyjdziesz z mamra jak będziesz miał 28 lat.... a przez ten czas będziesz za karę odzyskiwał "złoto" z płytek drukowanych z telefonów komórkowych.... :-)

A teraz poważnie:

Jeżeli kupiłe¶ na All....drogo to posiadasz numer aukcji i tak jak pisał kolega powyżej pracownicy All...drogo maj± wszystko w archiwum, jeżeli policja Cię wezwie (w charakterze ¶wiadka - narazie) to przekaż im dokładne dane na temat tej aukcji: (numer aukcji, dane kontrahenta, jeżeli zapłaciłe¶ za aukcję przelewem to daj im potwierdzenie dokonania przelewu)... Teraz z punktu prawnego: podczas przesłuchania (w charakterze ¶wiadka) masz powiedzieć, iż NIE posiadałe¶ wiedzy na temat pochodzenia tych telefonów, domniemywałe¶, że skoro telefony s± wystawione na aukcji to znaczy, że s± one wystawione zgodnie z regulaminem i aukcja nie narusza tegoż regulaminu... Niewiedza w prawie polskim nie podlega żadnym sankcjom karnym, dajesz policji wszystkie dokumenty opisane powyżej, wnosisz o ustalenie danych sprzedawcy przez policję (będ± kontaktować sie z serwisem All....drogo) ustal± kolesia, lokalna policja wezwie go na przesłuchanie i protokół z przesłuchania prze¶l± do twojej jednostki... Oczywi¶cie wszystko będzie się działo z udziałem prokuratury, która w póĽniejszej fazie dochodzenia na 99,9% UMORZY POSTĘPOWANIE z powodu "małej szkodliwo¶ci czynu"... lub....
    A powiedz nam kolego,,, dlaczego tak się boisz przeszukania mieszkania przez policję???? Czyżby¶ miał w mieszkanku co¶, o czym policja nie powinna wiedzieć ??? :-) Tak tylko pytam....
    Aha, maj±c 16 lat masz pełne prawo do stawiennictwa na policji z prawnym opiekunem (matka, ojciec, jak również starsze rodzeństwo)
    A na zakończenie dla wszystkich kolegów::: (Ignorantia Iuris Nocet) - (Nieznajomo¶ć prawa szkodzi)...
    Powiadom nas o przebiegu sprawy...
    Pozdrówka

A powiedz mi dlaczego osoba, która kupiła od Ciebie ten telefon "dała go na policję w celu sprawdzenia" ????? Ale po co ????
  • Poziom 16  
    Tak czytam czytam i wydaje mi się ze takie co¶ może podej¶ć pod paserstwo, znaczy się ze to kupuj±cy ma obowi±zek sprawdzenie czy czasami towar nie jest trefny, inaczej każdy złodziej robił by tak że jak by przyszło co do czego to powiedziałby ze on nie wiedział że towar jest "gor±cy" i niech id± dalej w górę po sznureczku.
    Jaki¶ czas temu znajomy kupił samochód, sprawdzał go w wszędzie gdzie się dało a i tak na koniec okazało się że samochód był lewy, dostał kare i zabrano mu fure i nie było gadania ze to czy tamto

p.s.
    Nie wieże że kto¶ będzie się babrał za 60zł to po 1
    po 2 czy ten telefon nie działa ?? ( to przecież prawie ze już stary trup ) ma zablokowany IMEI ?? i po 3 wydaje mi się ze kupuj±cy zwyczajnie chce od ciebie wyci±gn±ć owe 60zł albo może i więcej. niech ci prze¶le wynik ekspertyzy że telefon faktycznie jest kradziony

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Kolego digger123 a jak idziesz do sklepu po marchewkę to również będziesz sprawdzał czy Pan Kaziu "kupił" marchewkę czy może "pożyczył" z pola s±siada ??? Nie wprowadzaj kolego zamętu i nie pisz bzdur... :-)

Kolega basal77 ma już wszystkie informacje jak ma postępować gdyby.....::

Teraz prawnie: kolega ma 16 lat więc gdyby nawet było to paserstwo to kolega nie odpowie przed s±dem za ten czyn (oczywi¶cie nieumy¶lny), ponieważ odpowiedzialno¶ci karnej za paserstwo podlega osoba, która ukończyła 17 lat... i dalej,,, paserstwo przedmiotu pochodz±cego (z kradzieży) o warto¶ci do 250 zł jest wykroczeniem... Nie jest przestępstwem.... Fakt, że paserstwo jest umy¶lne i nieumy¶lne ale to już temat na dłuższ± rozmowę....

Być może jest tak jak kolega digger123 pisze, że kole¶ chce od naszego "sprzedawcy" odzyskać owe 60zł... Można by kolesia potraktować z art. 238 kk (chyba... trzeba sprawdzić).... no...
  • Poziom 16  
    No oczywi¶cie że należy przy tym zachować zdrowy rozs±dek i tak jak przedmówca wspomniał nikt przecież nie będzie sprawdzał pochodzenia marchewki ( pomijam mał± szkodliwo¶ć społeczn± czynu ). Ale Wydaje mi się że w ¶wietle prawa ( nie jestem znawc± ) i sprzedaj±cy i kupuj±cy s± winni ( nie chodzi mi o ten konkretny przypadek) ogólnie chodzi o zakup kradzionego sprzętu, i wtedy nie ma tłumaczenia.

Lekko off top -> Tak poza tym je¶li nie było by popytu na kradziony sprzęt nie było by złodziejstwa. I tak dzi¶ pan "KAZIU" kupił zaje....e radio w jeszcze bardziejszej cenie, ale to że jego s±siadowi 3 tygodnie temu zgineło już go nie interesuje, do puki mu samemu nie zginie itd.

W tym konkretnym wypadku my¶lę że kto¶ chce odzyskać 60zł lub choć czę¶ć, kwota jest na tyle niska iż nie s±dzę aby organy ¶cigana się ni± zainteresowały ( chyba ze to tylko nitka która poprowadzi do grubszego kłebka) .
  • Poziom 38  
    Tylko jak udowodni, że kupił na allegro TEN telefon?
  • Poziom 22  
    zenobeusz napisał:

W bardzo prosty sposób... W momencie licytacji oraz wygrania aukcji zawi±zuje się pomiędzy sprzedaj±cym i kupuj±cym "umowa cywilno-prawna" kupna/sprzedaży.... Kolega posiada numer aukcji,,, posiada najprawdopodobniej potwierdzenie przelewu, w którym "powinien" w tytule przelewu zaznaczyć czego dotyczy przelew, itd....
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim o dobre razy .

Jednak wyja¶nię dokładnie jak to było .

Ja ten telefon naprawiłem i wystawiłem na allegro jako 100% bo taki był . i ten kupuj±cy jak odebrał ode mnie telefon chciał zwrotu pieniędzy bo nie działało wej¶cie ładowania.Pocz±tkowo nie chciałem w to uwierzyć ale po kilku dniach napisałem ze zwrócę mu pieni±dze , jednak od napisał że telefon dał na policje w celu sprawdzenia czy jest legalny . Raczej nie chodzi mu o pieni±dze bo pisałem mu potem jeszcze kilka razy że jak chce to mogę zwrócić pieni±dze . jednak on milczał . Po 3 tygodniach (niby tyle mu policja sprawdzała telefon )napisał do mnie taka wiadomo¶ć "witam
    telefon sprawdzony jest kradziony złożyłem doniesienie powodzenia ".

Co o tym s±dzicie ??
  • Poziom 22  
    basal77 napisał:
    ...napisał do mnie taka wiadomo¶ć "witam
    telefon sprawdzony jest kradziony złożyłem doniesienie powodzenia...

Nic się nie przejmuj kolego, jeżeli kupuj±cy złożył doniesienie to spokojnie poczekaj na wezwanie (czy to z policji czy to z prokuratury)... Zachowaj spokój... Jeżeli dostaniesz już wezwanie to powyżej w postach masz napisane co masz mówić i robić.... TYLE....

A tak w ogóle: to odpisz temu kupuj±cemu, że jeżeli jeszcze raz Cię postraszy a nie zostanie to poparte odpowiednimi dowodami to TY powiadomisz prokuraturę o popełnieniu przestępstwa z art. 238 kk.... A powiem Ci, że masz przewagę nad kolesiem bo jeste¶ niepełnoletni.... TYLE...
  • Poziom 38  
    brief99 napisał:
    zenobeusz napisał:

W bardzo prosty sposób... W momencie licytacji oraz wygrania aukcji zawi±zuje się pomiędzy sprzedaj±cym i kupuj±cym "umowa cywilno-prawna" kupna/sprzedaży.... Kolega posiada numer aukcji,,, posiada najprawdopodobniej potwierdzenie przelewu, w którym "powinien" w tytule przelewu zaznaczyć czego dotyczy przelew, itd....

Miałem na my¶li udowodnienie, że przedmiotem aukcji był telefon o konkretnym numerze seryjnym. WyobraĽmy sobie sytuację, że np. mam "sk±d¶" kradzion± Nokię 5800, kupuję na allegro taki sam model i sprzedaję t± kradzion± na innej aukcji. Kto¶ kto kupił ode mnie dowiaduje sie, że telefon jest kradziony. Co wtedy? Kto¶ kto mi sprzedał legalny telefon będzie uznany za sprzedawcę tego kradzionego? Zbyt łatwo byłoby kogo¶ wrobić...

Jeżeli go¶ć sprzedał Ci kradziony telefon, a nie masz jak mu tego udowodnić, to na pewno nie będzie chciał się przyznać, żeby nie ponie¶ć konsekwencji. Z drugiej strony go¶ć, który kupił od Ciebie, mógł podłożyć jaki¶ inny telefon tak jak to wyżej opisałem i może np. próbuje Cię wrobić. Masz chociaż zapisany gdzie¶ nr IMEI tego telefonu?
  • Poziom 22  
    zenobeusz napisał:
    Miałem na my¶li udowodnienie, że przedmiotem aukcji był telefon o konkretnym numerze seryjnym

A jak udowdni, że kupił z innym numerem seryjnym ???? :-)
  • Poziom 22  
    policja sprawdza telefon w przeci±gu kilku minut a nie tygodni, porostu sprzedałe¶ wadliwy towar i kupuj±cy chciał odzyskać pieni±dze i dlatego straszy Cie policja i tyle w tym temacie
  • Poziom 10  
    Numeru imei nie mam .

Go¶ć jest pełnoletni na 100% .

Jak by chciał zwrot kasy to by chyba odpisał ma moje maile w których zgodziłem się że oddam mu kasę .

Najgorsze w tym wszystkim jest to że jak przyjdzie wezwanie z policji to dostanie owal od rodziców :p
  • Poziom 22  
    basal77 napisał:
    ...jak przyjdzie wezwanie z policji to dostanie owal od rodziców

Nic ci nie zrobi±,,, bicie małoletnich jest karalne.... :-)

Dodano po 44 [sekundy]:

tino2003 napisał:
    ...¦pij spokojnie...

¦więte słowa.... :-)
  • Poziom 39  
    Odpisz kolesiowi że to jaka¶ pomyłka bo masz jeszcze w szufladzie pudełko i fakturę na ten telefon ze sklepu i że sam idziesz jutro na policję aby zgłosić próbę oszustwa i wyłudzenia.
  • Poziom 22  
    Wydaje mi się koledzy, że już rozwiali¶my w±tpliwo¶ci kolegi "sprzedaj±cego" :-)
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za pomoc .

Jak sprawa się wyja¶ni to napiszę.