Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności

09 Wrz 2011 10:02 10028 15
  • Poziom 16  
    Hey.

Mam łazienkę w środku domy, więc nie mam w niej okna. Zawsze trzeba zapalić i zgasić światło. Wpadłem więc na pomysł.
    W drzwi zamontuje styczniki, a wewnątrz łazienki czujnik obecności - bardzo czuły.

Podczas otwierania drzwi, stycznik się załączy - zostanie zapalone oświetlenie na 5 sekund. Jeśli zamkniemy drzwi, stycznik się rozłączy, ale oświetlenie będzie świecić przez 5 sekund. Jeśli weszliśmy do łazienki to wyczuje to czujnik obecności i pozostawi zapalone światło. Jeśli nei wejdziemy do środka, a tylko otworzymy i zamkniemy drzwi, to czujnik obecności nic nie wykryje i światło zgaśnie po 5s.

Mam nadzieje, że brzmi to prosto i jasno :)
    czy można to w jakiś prosty sposób, bez wielkich układów elektronicznych z procesorami wykonać? Stycznik połączyłbym równolegle z czujnikiem obecności.
    tylko czujnik obecności musiałby być z regulowanym czasem wyłączenia.. wtedy zagrałoby wszytko co ?

Nawet będąc pod prysznicem generujemy ruch, więc światło nadal by się paliło..

W ogóle to szczytem szczęścia byłoby np ściemnianie światła o 50 % gdy jesteśmy pod prysznicem ;) ale to już chyba warto kupić jakiś prosty PLC za 150 zł ?

co myślicie?
  • OptexOptex
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    student_Wojtek napisał:
    Podczas otwierania drzwi, stycznik się załączy - zostanie zapalone oświetlenie na 5 sekund. Jeśli zamkniemy drzwi, stycznik się rozłączy, ale oświetlenie będzie świecić przez 5 sekund. Jeśli weszliśmy do łazienki to wyczuje to czujnik obecności i pozostawi zapalone światło. Jeśli nei wejdziemy do środka, a tylko otworzymy i zamkniemy drzwi, to czujnik obecności nic nie wykryje i światło zgaśnie po 5s.

...

Nawet będąc pod prysznicem generujemy ruch, więc światło nadal by się paliło.
    Czy to ma w ogóle jakiś większy sens?
    Co ma w ogóle oznaczać określenie 'czujnik obecności'?
    Co z ruchem mas gorącego powietrza - może być to uznawane przez czujnik za obecność osoby i wtedy światełko się pali.
    Jaki stopień IP ma owy czujnik?
    Z jakiej obecności łapie?
    Będąc w kabinie nie wiem czy kolegę będzie ta czujka łapać.
    Osobiście mnie by przeszkadzało mruganie światła w łazience - a takowe będzie występowało.

Na koniec zacytuję pewną wenę któregoś z użytkowników tego forum: 'Łazienka to nie miejsce do zabaw z elektryką'.
  • Poziom 11  
    Polecam do użycia plafon bryzgoszczelny z Pir, ma w sobie zamontowany czujnik ruchu, istnieje także możliwość regulacji czasu działania. Koszt ok 300zł.
    Pierwsze słyszę, żeby zwykły PIR "łapał" przez szybę...
    Poza tym:
    - jak się płeć piękna maluje, to PIR nie wychwyci ruchów ręką
    - siedząc na kibelku też raczej tańczyć nie będziesz
    - kąpiesz się i nagle gaśnie światło, w łazience bez okien...

To są 3 przypadki, które powinny odwieźć cię od montowania czujnika ruchu w łazience...
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Kurcze Panowie, myślałem, że po to jest elektronika żeby kombinować i zrobić jakieś extra rozwiązanie.
    Zamontuje 30 czujniki, stycznik pod klapą toalety i jeszcze 2 jakieś mega laserowe żeby jednak zadziałało :)
    myślałem, że chodzi o to, że ma to mi frajde sprawiać i działać...
    student_Wojtek napisał:
    myślałem, że chodzi o to, że ma to mi frajde sprawiać i działać...

Podstawą musi być bezpieczeństwo, funkcjonalność i prostota. To łazienka tylko. Jeśli chcesz mieć 'frajdę' to możesz sobie zrobić oświetlenie takie jak Link sterowane na 1000 sposobów. Na pewno sąsiadów i gości zaskoczysz :)
  • Poziom 34  
    Czujki ruchu :-1szt działa w przedpokoju i 1szt działa w ubikacjo-łazience.
    Powodem było ciagle zapominanie o wyłączaniu światła przez gospodarza i gości.
    Wiek gospodarza ok 78lat. Dziala to wszystko od ok.7lat.
    Obecne czujki ruchu są juz tanie -ok.30zl/szt.
  • Poziom 35  
    Można to rozwiązać nieco inaczej. Zastosować Link lub podobne jako oświetlenie zasadnicze, uzupełnione listwą LED jako oświetlenie pomocnicze.
    Taka listwa, lub pasek LED o długości 1m pobiera ( w zależności od gęstości diod w pasku) około 1-3W na 1 metr bieżący listwy. Takie oświetlenie wystarczy do orientacji w łazience do czasu wykonania gestu (ruchu) uruchamiającego oświetlenie zasadnicze po upływie zaprogramowanego czasu. Można elektronicznie spowodować, że start oświetlenia zasadniczego uruchomi również pomocnicze, ale na dłuższy okres np.15 minut. Jest też opcja, że taki pasek LED może w łazience bez okien świecić się cały czas (24h) za cenę około 10 zł rocznie. Jest to znakomite (i przetestowane) rozwiązanie przy obecności w domu małych dzieci. Tak samo oświetlane były korytarze dla nocnych "łazienkowych wędrowców".
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na forum. Oczywiście zgadzam się z powyższymi opiniami,że w pierwszej kolejności liczy się bezpieczeństwo i uniwersalność. Efektowny wygląd oraz sterowanie źródłem oświetlenia można dać na drugi plan. Czy ten czujnik jest aż tak potrzebny w łazience? Moim zdaniem nie.
  • Specjalista Automatyk
    Został poruszony ciekawy temat (automatyczne oświetlenie), a moje przemyślenia jak zrobić?
    *łącznik w drzwiach (NO/NC) - można go zastąpić prostszym włącznikiem (NO) i dodatkowym przekaźnikiem (nie ma go na schemacie), na którego stykach zostanie wygenerowany układ NO/NC
    *przekaźnik czasowy o trybie pracy "B" - po podaniu zasilania załącza styk i trzyma przez czas ustawiony.
    *czujka ruchu ze stykiem NO (bez żadnych bajerów typu ...np. czas itp.)
    *przekaźnik z dwoma parami styków przełącznych;
    Działanie:
    Otwarcie drzwi zasila przekaźnik czasowy na np. 20 sek
    Swoim stykiem podtrzymuje zasilanie na ustawiony czas; jednocześnie zasila PIR i przez górny styki R 01 - zasila oświetlenie.
    Następuje zamknięcie drzwi
    Czujka PIR i R 01 dostaje zasilanie od strony N.
    Wykrycie ruchu powoduje wysterowanie R 01
    Na dolnym styku R 01 jest samopotrzymanie, a na górnym styku zasilanie lampy.
    Czasówka kończy odliczanie - przestaje się samopodtrzymywać i zasilać PIRa (od "L"), ale R 01 nadal się samopodtrzymuje.
    Taki stan rzeczy (pobyt w oświetlonej łazience) trwa aż do ponownego otwarcia drzwi, ale i po otwarciu światło nie gaśnie bo zostaje zasilone przez znów wzbudzoną czasówkę.
    Co się dzieje jak otworzę drzwi i nie wejdę do pomieszczenia?:
    Otwarte drzwi - czasówka zasilona, samopodtrzymana odlicza czas.
    Zamykamy drzwi od zewnątrz - zostaje zasilona PIR i R 01 od strony "N".
    Brak ruchu w pomieszczeniu nie wzbudza PIRa i R 01.
    Czasówka dolicza do końca czasu - rozłącza styk i światło gaśnie.
    Największy problem jest jeżeli zostanie ustawiony krótki czas:
    drzwi zostają otwarte - czasówka odlicza czas. Skończyła liczyć - zwolniła swój styk, ale zasilanie wzbudzające czasówkę jest nadal (włącznik NO otwartych drzwi - zwarty) - światło świeci.
    Zamykając teraz drzwi spowodujemy odcięcie zasilania "L" i załączenie zasilania "N", czyli nie będzie zasilania na PIRa i na R 01 przez co światło całkiem zgaśnie i nie będzie można go od wewnątrz wzbudzić (aby zapalić światło trzeba otworzyć i zamknąć drzwi - wtedy czujnik ruchu zadziała jak należy)...uff.
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    pafciowaw napisał:
    Został poruszony ciekawy temat (automatyczne oświetlenie), a moje przemyślenia jak zrobić?
    *łącznik w drzwiach (NO/NC) - można go zastąpić prostszym włącznikiem (NO) i dodatkowym przekaźnikiem (nie ma go na schemacie), na którego stykach zostanie wygenerowany układ NO/NC
    *przekaźnik czasowy o trybie pracy "B" - po podaniu zasilania załącza styk i trzyma przez czas ustawiony.
    *czujka ruchu ze stykiem NO (bez żadnych bajerów typu ...np. czas itp.)
    *przekaźnik z dwoma parami styków przełącznych;
    Działanie:
    Otwarcie drzwi zasila przekaźnik czasowy na np. 20 sek
    Swoim stykiem podtrzymuje zasilanie na ustawiony czas; jednocześnie zasila PIR i przez górny styki R 01 - zasila oświetlenie.
    Następuje zamknięcie drzwi
    Czujka PIR i R 01 dostaje zasilanie od strony N.
    Wykrycie ruchu powoduje wysterowanie R 01
    Na dolnym styku R 01 jest samopotrzymanie, a na górnym styku zasilanie lampy.
    Czasówka kończy odliczanie - przestaje się samopodtrzymywać i zasilać PIRa (od "L"), ale R 01 nadal się samopodtrzymuje.
    Taki stan rzeczy (pobyt w oświetlonej łazience) trwa aż do ponownego otwarcia drzwi, ale i po otwarciu światło nie gaśnie bo zostaje zasilone przez znów wzbudzoną czasówkę.
    Co się dzieje jak otworzę drzwi i nie wejdę do pomieszczenia?:
    Otwarte drzwi - czasówka zasilona, samopodtrzymana odlicza czas.
    Zamykamy drzwi od zewnątrz - zostaje zasilona PIR i R 01 od strony "N".
    Brak ruchu w pomieszczeniu nie wzbudza PIRa i R 01.
    Czasówka dolicza do końca czasu - rozłącza styk i światło gaśnie.
    Największy problem jest jeżeli zostanie ustawiony krótki czas:
    drzwi zostają otwarte - czasówka odlicza czas. Skończyła liczyć - zwolniła swój styk, ale zasilanie wzbudzające czasówkę jest nadal (włącznik NO otwartych drzwi - zwarty) - światło świeci.
    Zamykając teraz drzwi spowodujemy odcięcie zasilania "L" i załączenie zasilania "N", czyli nie będzie zasilania na PIRa i na R 01 przez co światło całkiem zgaśnie i nie będzie można go od wewnątrz wzbudzić (aby zapalić światło trzeba otworzyć i zamknąć drzwi - wtedy czujnik ruchu zadziała jak należy)...uff.
    Pozdrawiam

Wszystko prawie dobrze. Jest małe ale: pozbawiona zasilania czujka PIR stabilizuje się przez około 1 minutę (czasem 30-40 sekund) i dopiero potem reaguje prawidłowo na ruch. Zakłóci to zasadniczo działanie Twojego systemu. PIR powinien być cały czas zasilany. Tylko wtedy jest pełnosprawny.
  • Poziom 34  
    Zasadą główną wykorzystania czujki PIR i zawartego w niej układu jest fakt podłączenia jej raz i nie ma problemu z jej pracą -nawet w łazience.
    Oczywiście kiedyś były problemy z wrażliwością układu i przekaznika na wilgoć .Ale to juz minęło -jakość tych wyrobów się polepszyła znacznie.
    Oprócz tego są juz oświetlacze LED + PIR -zasilanie 3x1,5V AA -czas pracy max 2-3m-ce.Takie słabe swiatło ale jest.
  • Specjalista Automatyk
    Nic nie stoi na przeszkodzie by PIR była zasilana cały czas:
    ...i tak układ będzie działał jak opisałem wyżej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam.
    A nie spotkał się ktoś z was z czujnikiem obecności, który załącza układ po wykryciu obecności (zmianie temperatury) i wyłącza po powrocie do stanu pierwotnego czyli np po wyjściu danej osoby z pomieszczenia? Kiedyś coś takiego znalezłem tylko nie mogę sobie przypomnieć gdzie a planuje zainstalować takie rozwiązanie w ubikacji.
  • Poziom 11  
    Cel bardzo szlachetny - oszczędność energii.
    Układ bardzo ciekawy ale można go zawęzić tylko do czujki PIR sufitowej + moduł czasowy opóźnionego wyłączenia. Przy czym nie rezygnuj z łącznika klawiszowego bo w przypadku awarii układu, będziesz mógł załaczyć oswietlenie ręcznie :)

Na koniec... porównaj koszt układu z ewentyalnymi stratami energii związanymi z niewyłączonym oświetleniem.
    Jeżeli masz oczka halogenowe o mocy, w sumie 200W, to koszt ich świecenia przez 1 godzinę wynosi ok 12gr.
  • Poziom 11  
    Jakiś czas temu wykonałem sterownik do "ślepego" pomieszczenia WC
    z wentylatorem. Schemat przedstawiam poniżej w kilku odsłonach. Zamiast czujki PIR można zastosować czujkę mikrofalową (szyba nie stanowi przeszkody).
    DC to kontaktron (czujka magnetyczna) zamontowany na futrynie drzwi od zewnątrz. Czujka PIR zamontowana w pomieszczeniu w obudowie wodoszczelnej. Zasilanie czujki 12VDC. Tego zasilania nie ma na schemacie. Sterownik znajduje się poza pomieszczeniem.

Po włączeniu zasilania następuje zerowanie przerzutników. Otwarcie drzwi załącza światło i wentylator. Zamknięcie drzwi nie gasi światła, nie wyłącza wentylatora.
    Za dalsze podtrzymanie oświetlenia odpowiada czujka reagująca na ruch.
    Po opuszeniu pomieszczenia i zamknięciu drzwi światło gaśnie, a po zwłoce wyłącza się wentylator. Opuszczenie pomieszczenia i pozostawienie otwartych drzwi gasi światło i wyłącza wentylator z opóźnieniem. Ponowne wejście do pomieszczenia przy otwartych drzwiach przy wygaszonym oświetleniu spowoduje włączenie światła i załączenie wentylatora (zadziała czujka) i.t.d.

Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności Łazienka bez okna - pytanie o oświetlenie z czujnikiem obecności

Ani data ani czas na zdjęciach nie odpowiadają prawdzie. Układ pracuje bezawaryjnie od ośmiu lat.
    Zasilanie (12V) czujki PIR lub mikrofalowej - za mostkiem prostowniczym ( można dodatkowo zastosować stabilizator 12V ) albo zasilać z osobnego zasilacza.
    Masy obu zasilaczy połączyć razem.

UWAGA! WYSTĘPUJE NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA NAPIĘCIE SIECI.

CD4093 szt.2, CD4013 szt.2, LM7808.
    Oznaczony na schemacie kondensator jako 100 to 100n.
    Napięcie kondensatorów 25V.
    Teraz robię to na procku i takie rozwiązanie polecam.