Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub Aktywny estrada 1 mocny czy 2 słabsze?

09 Wrz 2011 10:47 5212 31
  • Poziom 9  
    Witam,

kilka lat gram w kapeli po weselach, zdążyliśmy "dorobić" się trochę sprzętu...

w przyszłym roku przyjdzie czas na nagłośnienie i tutaj pytanie do doświadczonych ludzi...

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak, że posiadamy satelity HK Audio Pro 15" pasywne napędzane końcówką mocy DAP Audio 1200.

Do tego mamy "Subbasy" na głośnikach 18" po 2 głośniki w obudowie- obudowy 2.
    Napędzane końcówką DAP Audio 1600
    Dokładnie takie:

http://allegro.pl/.html

Proszę nie krytykować mnie za tamte zakupy.... nie byłem wtedy członkiem zespołu ;p

Konkretnie...
    Czy w takiej konfiguracji lepiej będzie kupić Suby np
    2x HK Audio PRO 18SUB aktywne (mają 500watt RMS) głośnik 1 x 18"
    czy może zamiast 2szt. kupić jeden konkretny np:
    http://fabrykadzwieku.pl/Naglosnienie/Kolumny-estradowe/Subwoofery-aktywne/RCF-TTS12-A.html
    Bądź jakiś inny o mocy ok 1KW

Pieniądze te same, a do noszenia mniej :) A i moc podobna,

Znajomy ma HK 15 jako satelity i te suby HK 18 i powiem szczerze, że basu brakuje nie chcę więc popełnić takiego samego błędu.

Dzięki z góry za każde słowo.

Pozdrawiam
    Grzegorz

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Akustyka
    Dla mnie jest oczywistym że dwa mniejsze. Ale trzeba pilnować też pewnych zależności.

Subwoofer powinien mieć minimum równą lub większą średnicą jak woofer w satelitach. Dlatego zakup 12" subwoofera do 15" kolumn jest nieporozumieniem.

Po drugie nie patrz na moc tylko na skuteczność. Często pozornie dwa takie same subwoofery - ta sama moc, a całkowicie różna skuteczność.

RCF to dobry wybór, ale w twoim wypadku bardziej jakiś model 15" albo 18". I najlepiej dwa po 1000W. W tedy na pewno będzie wystarczająca ilość basu.
  • Poziom 9  
    wysterowanie w obecnej konfiguracji wygląda następująco:

Satelity ok godz 11 na końcówce.

Basy na max i jest ok, tylko że to już kres, satelitki sa bardzo chętne do grania ale basu już nie ma:/

Dlatego zmiana sub na pewno będzie tylko pytanie na co....

Jak słyszałem zestaw 2x 15HK pro + 2x SUB HK 18 to też miałem wrażenie że basu trochę jak by brakowało.

Mimo wszystkich opini to wydaje mi się, że wolałbym mieć zapas Basu.

Pytanie co będzie bardziej skuteczne, 2 Suby po 500Wat Maximum SPL @1m 125dB

czy 1 X 1000wat Maksymalny SPL 131dB ? zawsze można dokupić drugi taki sub

a taki? http://fabrykadzwieku.pl/Naglosnienie/Kolumny...adowe/Subwoofery-aktywne/FBT-MITUS-118SA.html

Pozdrawiam
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 9  
    To na co się zdecydować,

panowie podajcie chciaż kilka sztuk do wyboru :)

HK 18 pro?

hmm....
  • Poziom 9  
    W związku z tym, że do końca przyszłego tygodnia muszę dokonać zakupu, proszę o ocene tego suba którego podałem w linku.

http://www.musiccenter.com.pl/product/5180/fbt-mitus-118-s-a-subbass-aktywny-1200w-18.html

Szczerze to nigdy nie słyszałem żeby ktoś grał na głośnikach FBT... ale jestem gotów zaryzykować, na razie kupie jeden sub, jak basu będzie mało, to w przyszłym roku kupie drugi...

Jeśli ktoś zna firme FBT, a jeszcze lepiej głośnik z linka, proszę o odzew.

Pozdrawim
  • Poziom 20  
    chcesz ryzykować ? wydając ponad 5000zł ?
  • Poziom 9  
    Jak bym chciał ryzykować, to bym już go kupił...

Piszę do was bo macie doświadczenie, dlatego proszę o podpowiedź, rade.

Problem w tym, że w miejscowości której mieszkam (Żary) nie ma żadnego sklepu muzycznego w którym mógłbym posłuchać jakiś lepszy sprzęt.

Bez ryzyka kupiłbym HK ale wydaje mi się że tez zestaw Sub będzie trochę za słaby.

Znalazłem specyfikacje FBT... proszę żeby ktoś zerknął w tego PDF'a

http://www.fbt.it/ENG/PAE/DOWNLOADS/Datasheets/MITUS-118SA.pdf

i ocenił dane które podaje producent
  • Użytkownik obserwowany
    No więc dla mnie wygląda to średnio... Pierwsza sprawa to cewka w głośniku która ma jedynie 3" - dla 18" głośnika jest to mało. Moc basu to PEAK 2400W i dla takiej właśnie mocy podany jest SPL 139dB - czyli praktycznie nie do osiągnięcia, gdyż będzie to przy bardzo dużym przeciążeniu głośnika oraz bardzo dużych zniekształceniach. 1200W jest to moc maksymalna dla tego głośnika ponieważ na dłuższą metę, cewka 3" nie wytrzyma takiej mocy, natomiast moc RMS dla tego głośnika to 800W i na taką moc się już mogę zgodzić.
    Sub ma skuteczność 139dB w PEAK'u 135dB w mocy Max czyli w RMS będzie to jakieś 130dB - nie więcej.

Zasilanie całego wzmacniacza to 640VA - więc skąd ma się wziąć ta moc? Przecież skoro trafo pobiera 640VA to ten wzmacniacz (nawet w klasie H) nie osiągnie więcej jak 600W RMS przy 4R. Osobiście nie ryzykował bym pakowania się w taki bas, jednak to są tylko moje sugestie po samych parametrach. Jeżeli jednak ktoś posiadał taki sprzęt i miał możliwość sprawdzenia go to niech wyda swoją opinie. Pozdrawiam ;)
  • Poziom 43  
    Napisz coś więcej o tych waszych subbasach (typ konstrukcji, pojemność, strojenie, głośniki itp), może wystarczy dopasować lepsze głośniki i zasilić je mocniejszym wzmacniaczem?
    Stosowaliście podział pasma (crossover) między nadstawkami i subami?
    Za taka kasę, nie pchał bym się w wofery na 3" cewkach, nawet jeśli to FBT na 18" B&C.
    Swoją drogą, w ofercie B&C nie ma 18" głośnika z 3" cewką i neodymem. Widać robią (robili?) go specjalnie dla FBT.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    DjMapet napisał:
    Swoją drogą, w ofercie B&C nie ma 18" głośnika z 3" cewką i neodymem. Widać robią (robili?) go specjalnie dla FBT.

Albo w konia ;)
    Z resztą nie zdziwiłbym się. Wystarczy spojrzeć na wykres Frequency Response. Wcześniej podawali pasmo 36Hz ze spadkiem -6dB, a co widzimy na wykresie? Około 23dB mniejsze natężenie dla 36Hz niż dla 60. Nie to, żebym coś miał do tej firmy - po prostu zinterpretowałem podane przez nich parametry.
    Co do tych decybeli... Nawet dla 18" głośnika z 3" cewką i lekką membraną, 125dB w półprzestrzeni jest taką realną ciągłą wartością w basie. Proszę zauważyć, że głośnik typu np. 18PS76 ma podaną skuteczność 99dB/W/m na podstawie wartości uśrednionej w zakresie jego pasma przenoszenia 40-2000Hz. W BR poniżej 100Hz to on tyle nie będzie miał :)

grzesik1, ja na Twoim miejscu, mając ponad 5kzł, kupiłbym wzmacniacz typu: http://www.thomann.de/pl/the_tamp_d3400.htm . Lekki, z możliwością podłączenia nawet 4 subbasów, lub na upartego 6. Do tego 2 pasywne doły, np. coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1668051.html . Pieniędzy jeszcze Ci zostanie, a będziesz miał 2 dobre doły i końcówkę, do której w przyszłości możesz niewiele inwestując, podłączyć kolejne 2. Taki zestaw zmiecie ten basik FBT, z czym zapewne wielu obecnych tu fachowców się zgodzi.
  • Poziom 35  
    FBT Mitus ma wzmacniacz dający wg. producenta 800W mocy ciągłej i 1200W chwilowej. Głośnik jest pewnie pokroju 18PS76, tylko neodymowy (lżejszy, no i ważny argument handlowy - słowo "neodym"). B&C z 3" cewką mają 700W więc by się zgadzało.

640VA, to typowy pobór mocy - do kalkulacji bezpiecznika, w szczytach będzie oczywiście więcej.

Cena - normalna jak na markowy subbas na 18" głośniku z 3" cewką. Subbasy na lepszych głośnikach kosztują po prostu więcej. Dla tego moim zdaniem szczególnie basy kupować od polskich firm. Popatrz co w cenie 12000zł za parę kupisz u rodzimej konkurencji - spokojnie starczy na 2 kolumny na 18" z najwyższej półki B&C i wzmacniacz do tego (nowy popularnej marki lub używany z najwyższej półki). Albo 4 basy na tańszej 18...

Jeżeli natomiast zależy ci na znanej marce, rozważ QSC HPR181i, Proel Neos 118SA albo RCF 4PRO 8001-AS.

Nie sugeruj się parametrem "peak SPL" - to tylko kalkulacja, bez uwzględnienia kompresji mocy. SPL dla 1W też bywa podawany "sprytnie" - np. dla subbasu podają SPL przy 1200Hz, bo akurat tam głośnik ma "wyskok" (to się nazywa przełamanie membrany, podział membrany albo drugi rezonans), ale przecież nigdy nie będzie w tym zakresie używany...

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 9  
    Witam,

dzięki za każdą wypowiedź,

uzupełniając to o co pytaliście w postach:

To co teraz posiadamy to :

- moc : 800W rms / 1600W muz
    - pasmo przenoszenia 35 Hz - 160Hz
    - skutecznoćś 99 dB
    - impedancja 4ohm
    - typ : niskotonowe
    - wymiary : 90 x 52 x 52 cm , ( wys, szer, głęb )
    - waga 47 kg

To są dane z aukcji, myślę że ni jak się mają do rzeczywistości. Gdyby to tak grało jak "mówi fabryka" To na pewno nie były by zmieniane.

Żeby trochę podratować sytuację 3 lata temu (jak zacząłem grać z chłopakami) kupiliśmy crossover BEHRINGER CX3400,
    W roku 2009/2010 doszły też górki pasywne HK Audio 15pro.

I nie jest już źle, tylko brakuje basu, szczególnie na dużych salach... o plenerze już nie wspomnę. Góry chcą grać ale dołu już nie ma :)

Szczerze powiem, że nie chcę się już bawić w zestawy pasywne... Wole dołożyć kaski i mieć wszystko w jednej obudowie...

Bardzo zainteresował mnie sub który podał kolega Hefajstos :

Proel Neos 118SA czy ktoś może potwierdzić że jest to dobry sprzęt, 1500wat, fajna waga bo niecałe 40kg, cena ok 6000 też przejdzie,

ewentualnie mogę wejść w RCF ale jakiś niższy model...
    http://www.sklepmuzyczny.pl/sklepmuzyczny,pl,...t,asortyment,3,dzial,31,grupa,45,id,9131.html

Rozumiem że jedna z opcji którą zakładałem ( 2 suby HK 18pro) odpada na starcie?
  • Poziom 35  
    HK Pro i tańszy RCF odpadają.

Nie pisz danych swojego sprzętu, lepiej napisz co to za sprzęt - jakiś producent, model. To powie więcej na temat tego co masz.

Nie wiem też jakie masz wzmacniacze - to ma spore znaczenie.

Aktywne czy pasywne - kwestia gustu. Kupując kolumny aktywne, skazujesz się na znanego producenta. To jest dobra opcja, jeżeli i tak zależy ci na marce (dla prestiżu firmy na przykład). Jeżeli szukasz czegoś dobrego, ale bez znaczka, to tylko pasywnie. Nie rozumiem co to znaczy "bawić się w pasywne kolumny" - inna koncepcja budowy sprzętu i tyle.

Z tych co wymieniłem, słuchałem (i byłem zadowolony) QSC HPR i QSC K-Sub. Ten drugi ma trochę gorsze zejście (2x12"), ale za to ma fajnego kopa i ogólnie dużo energii. 12" jest coraz popularniejsze w subbasach.

Neosa ma kolega, 4szt używa na plenery. Nie narzeka.

Napisz dokładnie co teraz masz (kolumny i wzmacniacze), wtedy będzie można ocenić ile musisz kupić, żeby było dobrze.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 9  
    To co mamy:

HIGH POWER SUB 215 -800 jest koleś który handluje na allegro.

i końcówka mocy DAP AUDIO P1600
  • Poziom 35  
    High Power z Sokółki - cena 700zł za bas 2x15", coś pokroju Alpharda LW1500. Kolumna ma skuteczność na poziomie domowego Hi-Fi, czyli ok. 10dB gorzej niż sprzęt PA. Dobra kolumna na 1x18" potrzebuje wzmacniacza 50...100W, żeby dorównać takim głośnikom zasilanym 800 watami.

Powiem tak - wszystkie wymienione przez nas kolumny zagrają lepiej i głośniej.

Wspomniane FBT się nada, ale w tej cenie można lepiej.

Wahałbym się pomiędzy Neosem a QSC HPR. RCF za drogi, a QSC K-Sub się przewróci :D :D :D Mam na myśli układ, kiedy mocujesz górki rurami na basach, taka jakby żyrafa :)

I jeszcze jedno znalazłem - HK Audio XBA-18. 1200W, 4" cewka i design obudowy praktycznie ten sam co w twoich górkach. Miałbyś jednolity optycznie system.

Co do kolumn pasywnych - było by to dobre rozwiązanie, gdyby wziąć się do tematu od zera, metodycznie. Tzn. case ze wzmacniaczami i procesorem, dobry program w tym procesorze, kable 4 żyłowe i odpowiednie przepięcie Speakonów w basach. Wtedy jest czysto i elegancko.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Jaki masz wzmacniacz do górek HK?
  • Poziom 9  
    Hej, dzięki za kolejne info,

dopowiem, że zanim kupiłem górki HK, to grały też High Powery :).

Ale to już historia, po prostu, kolega wszedł na allegro, zobaczył że głośnik ma 800wat i kupił zestaw, koleś skasował go wtedy ciężkie pieniądze ( chyba ok 5-6 tyś) za 2 góry + DAP Audio 1200 i 2 x sub + Dap Audio 1600.

Teraz ja próbuje coś z tego zrobić :)

Górki są ok, końcówka Dap też daje rade, jest crossover, wszystko zmontowane w racku. Teraz czas na basy.

Wracając do pytanie, Do dyspozycji jest końcówka DAP Audio P1600, ale nie chciałbym jej zostawiać bo waży 30kg, i do tego mamy jeszcze jedną P1200 ponad 20kg, i rack waży już ponad 50kg, do tego mikser SOUNDCRAFT EFX8 + crossover + listwa zasilająca i nieprzesadzając mamy ok 80kg ;O

Na te High powery z końcówką mam kupca za 1000zł więc jak będe miał już typ na suby to High Power'y zmienią właściciela

A te RCF w moim zasięgu cenowym:
    http://musicexpress.pl/su/1967-rcf-4-pro-8003-as-sub-18-1000w.html

tego "HK Audio XBA-18" też widziałem, ale czy cena jest adekwatna do wydajności? za 6000zł mam 2szt. HK 18Pro też 1200watt a skuteczność lepsza.
  • Poziom 35  
    To bierz 2szt RCFa z tego linku.

A DAPy sprzedaj oba i kup sobie na wyprzedaży u Fotisa Crowna K2 - ma większą moc niż DAP, waży 17kg, a klasa sprzętu kilka razy lepsza niż DAP. Inna liga po prostu.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 9  
    Ostatnie pytanie:

czym różni się RCF 4 PRO 8003 AS od RCF 4PRO 8001 AS

Dane techniczne RCF 4Pro8001-AS:
    Konfiguracja 1 głośnik niskotonowy
    Moc wyjściowa RMS 800 W
    Obudowa sklejka, bass-reflex
    Głośniki 18"
    Zwrotnica 80 Hz/100 Hz/120 Hz
    Max. SPL 133 dB
    Złącza stereo XLR-jack/ stereo XLR
    Wymiary 700 × 520 × 700 mm
    Waga 54 kg

* Obudowa: sklejka bałtycka
    * Moc wyjściowa RMS:1000 W
    * Pasmo przenoszenia;40-120Hz
    * Głośniki:18" neodymowy, cewka 4"
    * Zwrotnica:aktywna, 80/120Hz
    * Max. SPL:134 dB
    * Regulacja fazy;0/180
    * Złącza:Stereo, wejście combo jack/XLR, wyjście XLR
    * Wymiary:700x520x700 mm
    * Waga: 49kg

Różnica w cenie to ponad 1000zł.
  • Poziom 35  
    8003 jest aktywny.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Użytkownik obserwowany
    grzesik1 napisał:
    Do dyspozycji jest końcówka DAP Audio P1600, ale nie chciałbym jej zostawiać bo waży 30kg, i do tego mamy jeszcze jedną P1200 ponad 20kg, i rack waży już ponad 50kg, do tego mikser SOUNDCRAFT EFX8 + crossover + listwa zasilająca i nieprzesadzając mamy ok 80kg ;O

Nie przesadzajmy z tą wagą ;) P1600 waży 22kg natomiast P1200 21kg ;) Takie małe sprostowanie :)
  • Poziom 9  
    Hefajstos napisał:
    8003 jest aktywny.

Chyba obie są aktywne???
  • Użytkownik obserwowany
    Różnią się zastosowanym głośnikiem, w 8001 będzie to najprawdopodobniej głośnik z 3" cewką, natomiast w 8003 z 4" to pierwsza sprawa. 8001 - 800W AES, natomiast 8003 - 1000W AES. Druga sprawa to zwrotnice, w 8001 jest 80 Hz/100 Hz/120 Hz natomiast w 8003 80/120Hz. Głównie różni się jeszcze wykonaniem - 8001 (sklejka) a 8003 (sklejka bałtycka). Takie dostrzegam różnice. Oba basy są aktywne.
  • Poziom 9  
    czyli biorąc pod uwagę różnicę w cenie ponad 1000zł na korzyść 8003, to ten sub to chyba dobra opcja, na allegro 4999zł a 8001 ponad 6000zł.
  • Poziom 35  
    Mała pomyłka - oba, jeżeli mają w oznaczeniu na końcu "AS" są aktywne. Pasywne mają "S".

8001 to starszy model, na neodymowym głośniku. 8003 jest nowszy, a głośnik ma magnes ferytowy. Może neo się nie sprawdzał? Nie wiem jeszcze na razie, poczytam chyba o nich trochę więcej.

Fakt jest taki, że neodymowy głośnik wcale nie musi być lepszy. Na pewno jest lżejszy.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 35  
    Ok, mały edit:
    8003AS, to następca 8001AS. Nowa wersja ma impulsowy ("cyfrowy") wzmacniacz i ferrytowy głośnik. 8003 ma klasyczny wzmacniacz i dla tego pomimo neodymowego głośnika waży 6kg więcej.

Widać, że powrócili do ferrytu żeby zmniejszyć cenę - 6kg wagi mniej, to już jakiś postęp, a za to całość tańsza. I ciągle firma ma pole do popisu - za rok mogą wymienić głośnik na neo i obniżyć masę o kolejne kilka kg.

Oba głośniki są podobne, różnią się magnesem.

Niestety większość opinii jest na korzyść starszego modelu, a więc droższego. To że ma mniej mocy (800W vs 1000W) nie ma żadnego znaczenia, to jest 1dB różnicy w specyfikacji (i tyle jest na stronie RCF).

A więc za 5000zł masz gorszy 8003, za 6000 z kawałkiem 8001 lub QSC HPR181 (i dwa pozostałe - Proel i HK XBA).

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 9  
    Hefajstos napisał:
    8003AS, to następca 8001AS. Nowa wersja ma impulsowy ("cyfrowy") wzmacniacz i ferrytowy głośnik. 8003 ma klasyczny wzmacniacz i dla tego pomimo neodymowego głośnika waży 6kg więcej.

To który jest w końcu młodszy?,

8003 jest młodszy i to on ma cyfrowy wzmacniacz i neodymowy głośnik...

a 8001 starszy, wzmacniacz klasyczny i jaki głośnik? też gdziesz czytałem że neodymowy...

sam już nie wiem,....

Ale decyzja zapadła, będzie 8003, myślę że to dobry sub w dobrej cenie, na pewno będzie lepiej grał niż HP i na pewno lepiej niż 2 HK :)... ten ponad 1000zł to sporo więcej
    w przyszłości dojdzie jeszcze jeden taki i na wesela starczy.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
    Grzegorz