Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A, czy wystarczy?

tomaszhonkisz 09 Wrz 2011 20:43 4302 10
  • #1 09 Wrz 2011 20:43
    tomaszhonkisz
    Poziom 9  

Witam.
    Na wstępie zaznaczę, że nie jestem elektrykiem i z góry przepraszam za wszelkie pomyłki.
    Przeprowadzam adaptację strychu na poddasze użytkowe. W rozdzielni licznikowej (starego typu) znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe 3x25A i 1x20A (topiki). Zabezpieczenie 20A odpowiada za parter, a 3x25A to nieużywane gniazdo siłowe w piwnicy. I tu pojawia się moje pytanie, czy mogę poprowadzić te trzy fazy do rozdzielni na poddaszu i czy zabezpieczenie 3x25A jest wystarczające przy podłączeniu następujących urządzeń:
    - płyta indukcyjna 7kW
    - piekarnik 3kW
    - zmywarka 3kW
    - przepływowy ogrzewacz wody 5kW
    - 2xTv
    - lodówka
    - komputer
    - oświetlenie
    - gniazda standardowego użytku.

Dziękuję i pozdrawiam.

• #2 09 Wrz 2011 21:21
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Policz sobie moc [P=U*I] dla napięcia U=230V, prądu I=25A, obliczona moc wyjdzie dla jednej fazy....

Dla urządzeń 3-fazowych:
    P= √3 • U • I • cos φ

• #3 09 Wrz 2011 21:38
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

tomaszhonkisz napisał:
    3x25A to nieużywane gniazdo siłowe w piwnicy. I tu pojawia się moje pytanie, czy mogę poprowadzić te trzy fazy do rozdzielni na poddaszu

Przecież zapłaciłeś za moc przyłączeniową, więc możesz z niej korzystać wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz.

• #4 09 Wrz 2011 21:43
    tomaszhonkisz
    Poziom 9  

Miwhoo napisał:

Dla urządzeń 3-fazowych:
    P= √3 • U • I • cos φ

A ile przyjąć za cos φ?

Dodano po 3 [minuty]:

jarecki 86 napisał:
    tomaszhonkisz napisał:
    3x25A to nieużywane gniazdo siłowe w piwnicy. I tu pojawia się moje pytanie, czy mogę poprowadzić te trzy fazy do rozdzielni na poddaszu

Przecież zapłaciłeś za moc przyłączeniową, więc możesz z niej korzystać wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz.

To, że mogę z niej korzystać to wiem, tylko czy zabezpieczenie jest wystarczające dla urządzeń na poddaszu?

• Pomocny post
    #5 09 Wrz 2011 21:57
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Przyjmij 0,95

Dodano po 11 [minuty]:

Cytat:
    To, że mogę z niej korzystać to wiem, tylko czy zabezpieczenie jest wystarczające dla urządzeń na poddaszu?

edit: Tu już jest gorzej, bo sporo tych odbiorników.
    Wychodzi ok. 26KW mocy obliczeniowej
    Prąd obliczeniowy Ib = P (moc obliczeniowa)/ √3*U*cos φ = 26000/1,74*400*0,95= 39A, czyli zabezpieczenie powinno wynosić 40A

• #6 09 Wrz 2011 22:45
    tomaszhonkisz
    Poziom 9  

Wielkie dzięki jarecki 86, o to mi chodziło. Czyli bez ZE się nie obejdzie.

• Pomocny post
    #7 09 Wrz 2011 22:59
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Skoro dalej drążysz temat, to należy Ci się małe sprostowanie:
    26KW to jest moc zainstalowana, czyli sumaryczna moc wszystkich odbiorników na piętrze.
    Po zastosowaniu współczynników jednoczesności moc zapotrzebowana spadnie do poziomu 16-17KW.
    Czyli dla piętra, przy odpowiednim gospodarowaniu energią bezpieczniki 25A powinny wystarczyć.
    Ale dla parteru nie pozostaje już nic.
    Aby dokładnie określić zapotrzebowanie dla całego budynku należy policzyć moc zainstalowaną wszystkich odbiorników (parter i piętro), zastosować odpowiednie współczynniki jednoczesności i wystąpić do ZE o zwiększenie (czyt. dokupienie) mocy przyłączeniowej.

• #8 09 Wrz 2011 23:03
    tomaszhonkisz
    Poziom 9  

Parter jest na osobnym liczniku i zabezpieczeniu przedlicznikowym 20A.

• Pomocny post
    #9 09 Wrz 2011 23:10
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

To zmienia postać rzeczy.
    W takim razie, te 25A (co prawda na styk) powinny wystarczyć na piętro.
    W razie czego zawsze można przecież wystąpić o zwiększenie mocy.

• Pomocny post
    #10 10 Wrz 2011 03:24
    matelot
    Poziom 11  

Jeśli przepływowy ogrzewacz wody 5kW jest 'jednofazowy' to mogą się pojawić z nim problemy w momencie gdy włączysz coś jeszcze, radzę to uwzględnić przy projektowaniu.

• #11 10 Wrz 2011 14:08
    tomaszhonkisz
    Poziom 9  

Witam.

Dziś odwiedził mnie Pan elektryk i potwierdził, że zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A powinno wystarczyć dla piętra. Zostaną tylko wymienione przewody pomiędzy złączem a zabezpieczeniem przedlicznikowym, na wypadek zwiększenia w przyszłości zabezpieczenia.

Temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME