Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Geco G403-P02 NAPIS "BLO"

MALTIN 09 Sep 2011 20:48 10374 13
 • #1
  MALTIN
  Level 15  
  Witam
  Mam problem z tym sterownikiem. Sterownik zachowuje się tak jak by był do niego podłączony termostat i blokuje prace kotła. Wyświetla napis "blo". Termostatu nie mam podłączonego. Pierwszą myślą były zimne luty ale oddałem sterownik w ręce doświadczonego elektronika by przelutował całą płytkę ale to nie pomogło. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym sterownikiem zna zasadę działania prosił bym o pomoc.
  Z góry dziękuję
  Marcin
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Sterownik widzi zwarty obwód na danych stykach i już. Co tu wymyślać. Albo coś źle podpiąłeś albo sterownik do wymiany (sam środek - "taniocha").
 • #3
  MALTIN
  Level 15  
  Właśnie kolego że to nie jest takie proste....Przed chwilą sprawdziłem całą linie i nie ma nigdzie zwarcia... Płytka nie jest specjalnie skomplikowana wiec nie było to jakimś problemem
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Więc trzeba wymienić. Aha! A co się stanie gdy zamkniesz ten (niby nie zamknięty) obwód? Wciąż pisze "BLO" ?
 • #5
  deder1
  Level 2  
  Witam , ja mam identyczny problem i to w dodatku z dwoma sterownikami, na koniec sezonu obydwa były sprawne a teraz jeden wyrzuca napis "blo" a w drugim nie ma zadnej reakcji na klawisze. Czy ktoś może coś podpowiedzieć gdzie szukać usterki, na allegro są magicy co naprawiają takie sterowniki w jedno popołudnie więc rozumiem że nie jest to nic skomplikowanego.
 • #6
  MALTIN
  Level 15  
  Próby które ja poczyniłem
  -zamknięcie obwodu (brak reakcji)
  -podanie plusa (zawiesza sterownik)
  -odlutowanie nóżki odpowiedzialnej za ten czujnik(brak reakcji)
  -przelutowanie wszystkiego co się dało (brak reakcji)


  Co do niedziałających klawiszy wystarczy przelutować microswitche i po problemie....(w większości przypadków)
 • #7
  deder1
  Level 2  
  Witam, niestety przelutowanie mikroswitchy nic nie daje, nadal sterownik jest w stanie zablokowanym i nic nie działa
 • #8
  MALTIN
  Level 15  
  Proponuje sprawdzić mostki które są wykonane z rezystorów numerze 0
 • #9
  deder1
  Level 2  
  dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi ale niestety nie mam czasu aby samemu dłużej grzebaćw sterowniku, piec musi niestety pracować cały czas , więc oddałem sterownik do naprawy i niestety muszę ponieść koszty

  Proszę poprawić błędy pisowni
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • #10
  gecoserwis
  Level 11  
  Skoro jest BLO, czyli sterownik "widzi" zwarcie do masy to znaczy, że na jednej z nóżek nie ma logicznej "1". Należy prześledzić drogę ścieżek od zacisków. Albo jest zwarcie wewnątrz albo rozwarcie od zasilania albo procesor ma uszkodzony port.
 • Helpful post
  #11
  andre41
  Level 17  
  Witam.
  Natknąłem się na ten post, chociaż starej daty, a ja już to przerabiałem więc podpowiem. Zbliża się jesień i zaraz zaczną się sezony grzewcze i jak co roku po okresie postoju latem różne problemy się pojawiają.

  Napis blo poza opcją regulatora pokojowego pojawia się najczęściej wtedy gdy wydłubując klej na gorąco aby wyjąć płytkę manipulatora w celu wymiany przycisków usuniemy razem z klejem rezystor SMD 10kΩ, który nie wiadomo dlaczego producent montuje go "na pająka" i zatapia w kleju zabezpieczającym płytkę przed wciśnięciem do środka.

  Bywa też tak, że podczas normalnego użytkowania rezystor traci kontakt i naciskając jakiś przycisk na manipulatorze pojawia się napis blo. Dużo czasu poświęciłem na szukanie przyczyny, działało, wymieniłem przyciski i nie działa. Teraz montuję normalny rezystor 10kΩ i nie ma problemu. Może komuś ta podpowiedź uratuje dużo czasu i zaoszczędzi stresu.
 • #12
  rafiki_78
  Level 10  
  Witam. A czy jakieś zdjęcie możesz andre41 wstawić który to rezystor wymienić? Z góry dziękuję
 • #13
  andre41
  Level 17  
  Witam, na prośbę kolegi rafiki zamieszczam fotki w jaki sposób to robię. Jedna opcja bez rozbierania panelu od strony druku, druga przy wymianie przycisków. Powodzenia
  Geco G403-P02 NAPIS "BLO" Geco G403-P02 NAPIS "BLO" Geco G403-P02 NAPIS "BLO" Geco G403-P02 NAPIS "BLO"

  Jeśli jeszcze jakieś pytania proszę pisać.
 • #14
  rafiki_78
  Level 10  
  Wielkie dzięki!!! U mnie pomogło, a właśnie były wymieniane tylko przyciski i nie wiedziałem w czym problem, ale teraz jest OK :)