Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałką dużej mocy za pomocą mikroprocesora

czujnik 28 Lis 2004 17:04 24327 35
  • #1 28 Lis 2004 17:04
    czujnik
    Poziom 10  

Witam

Jestem zielony jeżeli chodzi o elektronikę, ale muszę zbudować sterownik do mojego kociołka warzelnego.
    Mój pomysł oparty jest na zestawie ZL2avr i ATMEGA8.
    kupiłem trochę literatury ale mam kilka pytań.
    Przede wszystkim sterownik powinien załączać grzałkę o mocy 1600 W tak żeby podgrzać zawartość kotła do zadanej temperatury oraz przetrzymć w tej temperaturze zadany czas.
    I tu pojawia się problem jak podłączyc do tego sterownika grzałkę.
    Wyczytałem że najlepiej za pomocą optotriaka i triaka, ale moze ktoś podsunąłby mi jakiś schemacik.
    Na razie jest to najwiekszy problem mojego projektu.

• #2 28 Lis 2004 17:30
    Wilku
    Poziom 17  

Ja stosuje coś takiego jak na schemacie. (wersja z dwoma triakami). Trzeba tylko dać większy triak. BT137 sa na 8A, u ciebie będzie około 7A. Niby wytrzyma, ale się będzie grzał nieźle. A poza tym, tak jakoś dziwnie zbliżać się do granicy wytrzymałości elementu. Np. BT138 jest na 12A, różnica w cenie - minimalna.

• #3 28 Lis 2004 20:42
    bb
    Poziom 20  

Mam pytanko Off Topic do Wilku:
    W czym rysujesz schematy?
    Przepraszam za OT.
    pozdr
    bb

• #4 28 Lis 2004 20:50
    czujnik
    Poziom 10  

A możesz dodać jeszcze opis tego schematu, tzn. gdzie podłączam grzałkę a gdzie sterownik. Sorki za ignoranctwo ale niestety jestem zielony.
    Dziękuję za pomoc.

• #5 28 Lis 2004 23:03
    Wilku
    Poziom 17  

Grzałkę pod JP1 lub JP2. Do JP3 napięcie sieciowe. Do JP4 sygnały ze sterownika, urządzenia włączane są "zerem". Brakuje tam rezystorów (były na płytce głównej) ograniczających prąd w optotriakach. Ja dawałem 680R.

:arrow: bb

Schemat jest zrobiony w Protelu99SE.

• #6 30 Lis 2004 09:09
    czujnik
    Poziom 10  

Wilku jeszcze tylko jedno dlaczego dajesz dwa optotriaki i dwa triaki jeżeli wykorzystujesz tylko jeden. No i do mikroprocesora podłączasz tylko jedną linie z jednym optotriakiem i jednym triakiem tak ?
    Pozdrawiam

• #7 30 Lis 2004 13:04
    Wilku
    Poziom 17  

To był tylko przykład. Taki akurat miałem i nie chciało mi się wycinać :).
    Jak potrzebny jeden kanał to korzystasz z jednego triaka i optotriaka.

• #8 30 Lis 2004 14:44
    stary1111
    Poziom 10  

Zawsze możesz użyć też przekaźnika załączanego tranzystorem lub np ULN 2803. Ja osobiście wole przekaźniki od optotriaków w tego typu zastosowaniach (chyba z przyzwyczajenia) :-)

• #9 30 Gru 2004 16:47
    czujnik
    Poziom 10  

Wilku jeszcze tylko jedno małe pytanie laika.
    Co to jest F1 i F2 na Twoim schemacie?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

• #10 30 Gru 2004 16:52
    Wilku
    Poziom 17  

Fuse - bezpiecznik. Nie zapomnij o tym elemencie.

• #11 30 Gru 2004 18:10
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witojcie!

Mam podobne zadanie do zrobienia, też grzałka i stała temperatura.

W związku z tym napisze swoje przemyślenia, ułatwią one (oby) prace czujnikowi

Problem jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać, a to ze względu na to że trzeba uzyskać stabilną temperaturę, grzałka nie może być cały czas włączona, bo przegrzeje całość, trzeba nią sterować na zasadzie termostatu.

Pomysł z triakami wydaje mi się leprzy, można robić PWM, a przekaźnik odleciałby po godzinie pracy, albo by się rozleciał, albo ktoś by rozleciał pstrykające dziadostwo :)

Dlatego triaki są dobre, trzeba jeszcze detektor przejśćia przez zero i w programie modulację PWM.

Szczegóły w najbliższym czasie opiszę!

• #12 31 Gru 2004 12:57
    lechoo
    Poziom 39  

Optotiaki ze schematu powyżej (MOC3041) mają już wbudowany układ detekcji i załaczania w zerze, więc nie potrzeba żadnego dodatkowego detektora.

Należy również pamiętać, że na załączonym triaku występuje spadek napięcia około 1,5V - więc straty mocy przy prądzie rzędu 7A mogą być znaczne - około 10W. Radiator musi więc zapewnić odprowadzanie takiej mocy, musi być umieszczony w wentylowanej obudowie.

• #13 31 Gru 2004 13:26
    McRancor

dlatego te optotriaki nie nadają się do sterowania PWM!

Detektor zera potrzebny jest tylko po to żeby procesor wiedział kiedy występuje zero, dalej są dwie szkoły:

Pierwsza polegająca na niskorozdzielczościowym PWMie powiedzmy że cały cykl PWM to 100 połówek przebiegu sinusa (przy prądzie sieciowym 50Hz wychodzi tyle akurat co sekundę) i powiedzmy że procesor będzie włączał grzałkę w zależności od potrzeb na np. 75połówek czyli na 3/4sekundy i wten sposób grzałka będzie ogrzewała słabiej niż stale włączona, ale nie będzie niepotrzebnych strat prądu

Druga szkoła bazująca na wysokorozdzielczościowym PWMie polega na załączania triaka w czasie jednej połówki, ale z odpowiednim odstępem od początku, czyli np. w 1/4 pojedyńczej "połówki" sinusa (czyli taka "góra" :) )
    Powoduje to wyższą częstotliwość (100Hz) PWM i może okazać się że jest to metoda leprza, gdyż grzałka ma dość dużą moc i nie wiadomo czy ten wolniejszy PWM nie powodowałby indukowania się napięć które szybciutko uwaliłyby najpotężniejszego triaka. Wbrew pozorom szybszy PWM powinien to zjawisko nieco ograniczyć.

W pierwszym przypadku optotriaki z detektorem zera są dobrym rozwiązaniem, ale w drugim uniemożliwiają właściwą pracę układu.

• #14 31 Gru 2004 14:11
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wilku czy jesteś mańkutem czy tez pochodzisz z innej strefy językowej (wnioskuję z kierunku rysowania schematu) ?

Szczęśliwego Nowego Roku : :lol:

A tak od siebie to dodałbym rezystory szeregowe ograniczajace prąd diod optotriaków, bo teraz to układ może służyć do sterowania lamp błyskowych (JEDNOBŁYSKOWYCH) !

• #15 31 Gru 2004 18:06
    McRancor

O rezystorach przeciwbłyskowych już było, ciekaw jestem co sądzicie o moim planie sterowania PWMem, czy ktoś już zrobił coś takiego? bo wiem że w ten sposób można sterować żarówki, chodzi mi o to czy ktoś już walczył z tak niewdzięcznym z punktu widzenia zakłóceń ustrojstwem jak grzałka?

• #16 01 Sty 2005 14:27
    lechoo
    Poziom 39  

Grzałka ma tak dużą bezwładność, że można zastosować do niej sterowanie grupowe, błędnie nazwane przez kol. McRancor "niskorozdzielczościowym PWM". Chcąc uzyskać np. 1/4 mocy grzałki należy załączyć ją na 1/4 sek, a przez 3/4 sek wyłaczyć i ten cykl powtarzać. Oczywiście należy zastosować optotriaki z załączeniem w zerze, mikrokontrolerowi nie jest potrzebna dodatkowa informacja o zerze napięcia sieci, gdyż o to zadba sam optotriak. Sterowanie grupowe ma tą przewagę nad sterowaniem fazowym (używanym np. w ściemniaczach żarówek), że nie generuje zakłóceń radioelektrycznych.

Wydaje mi się, że w zastosowaniu opisanym przez autora tematu takie sterowanie proporcjonalne mocą grzałki nie będzie potrzebne, tylko niepotrzebnie skomplikuje mu się program mikrokontrolera - oprócz samego programowania dochodzi do tego jeszcze kilka zagadnień z automatyki. Powinien wystarczyć zwykły termostat który będzie wyłączał grzałkę po przekroczeniu ustalonej temperatury, i załączał ją ponownie gdy temperatura cieczy spadnie.

• #17 01 Sty 2005 15:17
    Wilku
    Poziom 17  

:arrow: Paweł Sujko

Nie jestem leworęczny i mieszkam w Polsce. Co do rezystorów to napisałem o nich w kolejnym poście. Co do schematu, to był on wycięty z większego układu i takie rozmieszczenie było wygodne.

• #18 01 Sty 2005 18:54
    jotu22
    Poziom 20  

Robiłem sterowanie grzałkami dużej mocy i uważam że tylko sterowanie grupowe ma sens. Zakłócenia przy sterowaniu fazowym będą tak duże że sprzęt będzie siał jak spawarka a triaki będą się uszkadzać od przepięć. Ja w swoim programie mam przerwanie co 200ms i przepuszczam od 1 do 10 okresów. Jeśli taka rozdzielczość jest za mała to możesz ustawić sterowanie co 1 sek i i będziesz miał 50 kroków a to już wystarczy do naprawde precyzyjnego sterowania.
    pozdrawiam
    JG

• #19 01 Sty 2005 19:43
    McRancor

I w ten sposób dowiedziałem się nowych rzeczy :)

Mam jeszcze pytanie dot. pomiaru temperatury, bo ten element też jest dość przydatny w takim urządzeniu.

W jaki sposób można zrealizować pomiar temperatury w takim urządzeniu? Wiadomo że można użyć DS1820, ale może znacie jakieś inne ciekawsze metody pomiaru? Które dałyby inny zakres (powiedzmy 10-200st.C) i dokładność rzędu 0,5st.C

• #20 01 Sty 2005 22:01
    ljmp
    Poziom 14  

200°C to juz troche duzo. nie obraz sie ale jezeli jestes poczatkujacy to to moze byc dla Ciebie pewien klopot.

Uzywajac tego DS1820 nie musisz sie martwic bo otrzymujesz sygnal cyfrowy z drugiej strony kolejnym klopotem jest opawnoanie magistrali 1-Wire. No i oczywiscie cena czujnika jest dosyc wysoka.

Alternatywa wydaje sie czujnik LM335 (skalibrowany w kelvinach czyli 0V to 0 kelvinow) lub LM35 (skalibrowany w °C czyli 0V to 0°C) dobre tanie i dosc dokladne tylko ze stosujac je musisz uzyc jakiegos przetwornika A/C.

Osobiscie stworzylem czujnik temperatury z czujnikiem LM335 oraz przetwornikiem A/C wlasnej konstrukcji dzialajacy na zasadzie podwojnego calkowania.

Jak sie na cos zdecydujesz i bedziesz potrzebowal pomocy to dawaj znac.

• #21 01 Sty 2005 22:40
    jotu22
    Poziom 20  

Do pomiaru w zakresie 10-200 można będzie uzyć albo PT100 albo termistorów chociaż w wypadku tych drugich możesz mieć problemy z uzyskaniem dokładności 0.5C. Jeśli chodzi o wszelkie scalone czujniki jak LM35 LM335 czy DS1820 to raczej nie wytrzymają temp 200C i szlag je trafi
    pozdrawiam
    JG

• #22 02 Sty 2005 12:34
    McRancor

W moim łbie zrodził się następujący plan:
    Moja aplikacja to stolik podgrzewany grzałką przy czym stolik ma dość dużą bezwładność cieplną, stolik powinien mieć stałą temperaturę przez dłuższy czas, a zmiany - dość duże powinny odbywać się możliwie najszybiej

Wymyśliłem żeby zastosować system czujników, z czego jeden miałby być przy grzałce. W chwili kiedy temperatura ma wzrosnąć (powiedzmy o 40st) grzałka pracowałaby z pełną mocą, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury (lub chwilę wcześniej - kwestia dopracowania) i wtedy moc byłaby zmniejszona.

Grzałka jest zanurzona w oleju, i całość przykryta miedzianą płytą. Urządzenie wymaga tylko sterownika i czujników. A przypuszczam że zanurzenie takiego DSa czy LMa w rozgrzanym oleju tuż obok grzałki (twórca urządzenia zarzyczył sobie żeby olej nie osiągał 200st ) wiele poza frytką by z niego nie zostało :)

Drugi czyjnik umieszczony w płycie to już mniejszczy problem, bo tam nie będzie więcej niż 100st.

• #23 03 Sty 2005 11:15
    neutronix
    Poziom 12  

Cześć!
    Czujnik!
    Tu masz pewny schemat oparty na optotriaku i 40A triaku!
    Nie stosuj przekaźnika, bo Koledzy mają rację - dość szyblo
    padnie.
    Przy obciążeniu czynnym ( nie - indukcyjnym! ) triak jest
    idealnym elementem sterującym.
    Żadne sterowanie PWM!!!!. przy olbrzymiej bezwładności wszelkich
    grzałek stosuje się sterowanie tzw. grupowe, asynchroniczne.
    polega na załączaniu i wyłączaniu, zależnie od temperatury układu
    z detekcją zera sieci i sterowaniu w ten sposób triaka.
    Po prostu włączaj i wyłączaj optotriak za pomocą portu mikroprocesora.
    gdy zastosujesz czujnik DS1820 Dallasa temperatura w stanie ustalonym
    nie zmieni się więcej, niż o pół stopnia.
    W Bascomie AVR łatwo zaimplementować pojedynczy DS1820.
    To tyle
    Neutronix
    To tyle

• #24 25 Lut 2005 21:15
    czujnik
    Poziom 10  

Witam
    Moje urządzenie tak sie rozbudowało że wykorzystałem oba schematy tzn.
    schemat Wilka i Neutronixa, którym serdecznie dziekuję za pomoc. Pozostałym kolegom także dzięki za posty.
    Pozdrawiam
    Czujnik

• #25 12 Lip 2005 20:51
    CoDial
    Poziom 12  

Witam szanowne grono.

Nie chciałem mnożyć bez potrzeby topiców, dlatego piszę tutaj. Mam pewien "problem" z LM335. Opierając się o to:
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=38934&pdf=lm335
    mam pytanie jak się dobiera to R1. Na podstawie http://www.elektroda.net/dla_domu/termometr1.html dałem 2k2, ale chciałbym wiedzieć, jak go dopasować. Dziękuję za pomoc.

dla tych, którym się nie chce klikać, to podaję screena ze schematu z ostatniego linku:

• #26 07 Sty 2006 19:50
    ljmp
    Poziom 14  

Dobierasz go względem prądu płynącego przez czujnik z zależności
    R=5V-U/I. Gdzie U to napięcie czujnika, I to prąd czujnika. Prąd musi mieć wartość zbliżoną do wartości podanej w dokumentacji technicznej czujnika. Pamiętaj że przy różnych temperaturach masz inne napięcie na czujniku ! /zdravim

• #27 10 Sty 2007 23:18
    Kiljas
    Poziom 2  

Witam!
    Ja też potrzebuję informacji na temat układu sterowania grzałką, tyle że za pomocą sterownika plc, układ powinien mieć też wentylator umożliwiający chłodzenie elementu który wcześniej podgrzeję. Byłbym wdzięczny za jakieś schemaciki. Z góry dzięki.

• #28 14 Paź 2008 16:51
    farfocl
    Poziom 9  

Mam pytanie związane z tematem sterowania grzałką, potrzebuje zrobić sterownik który będzie grzał do określonej temperatury i ja utrzymywał,
    po przejrzeniu wielu materiałów na ten temat zdecydowalem sie na sterownaie grupowe (tzn przepuszczanie odpowiedniej ilości półokresów w zalezności od potrzeb) zastanawiam sie nad wykorzystaniem układu Atmel t2117, w nocie katalogowej są dwa interesujące schematy

pierwszy z nich to przełącznik mocy:

teraz pytanie czy moge bezpośrednio sterować ten układ z portu mikrokontrolera podłaczajac go do wejścia Vi ?
    i pytanie drugie czy moge wyrzucić element VDR ? :>

jest jeszccze drugie rozwiązanie umożliwiające płynna regulacje mocy:

odnosnie tego schematu mam kilka wątpiwości,

-> zastanawiam sie czy można by uzyć potenjometru cyfrowego sterowanego z uP, zamiast tego analogowego
    -> i problem drugi w jaki sposob odseprarowac ten potenjometr galwanicznie od układu sterowania ?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ? Może ktoś ma jeszcze jakieś inne sugestie ?

• #29 14 Paź 2008 17:07
    McRancor

Do sterowania grupowego moim zdaniem wystarczy sam mikrokontroler z przekaźnikiem SSR (z optoizolacją) z załączaniem w zerze. Przecież do sterowania grupowego grzałką, tak na prawdę nie trzeba nawet wykrywać zera - najwyżej wpadnie dodatkowy kawałek sinusoidy... Ostatecznie detektor zera + przekaźnik SSR (czy nawet triak + optotriak) do tego mikrokontroler, gasik i to wszystko, raptem kilka elementów! To sterowanie z tym układem jest mocno skomplikowane moim zdaniem (przy wykorzystaniu uP, a potencjometr cyfrowy to już na prawdę chory pomysł...).

Ważniejsze jest to jaka moc jest tej grzałki i jaka jest bezwładność temperaturowa ogrzewanego elementu. Są układy do których trzeba zastosować bardziej złożone algorytmy sterowania (niż PID).

VDR to warystor, skoro każą stosować to nie bez powodu.

• #30 14 Paź 2008 17:22
    farfocl
    Poziom 9  

Dzieki za szybka odpowiedz,

chodzi o to zeby nie generować zbyt duzych zakłócen do sieci, ten układzik ma detekcje zera i synchronizacje z siecia, wiec teoretycznie nadaje sie idealnie...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME